OKW odmówiła zarejestrowania kandydatury Pawła Bartoszka do Senatu

Okręgowa Komisja Wyborcza w Rzeszowie odmówiła kandydatury Pawła Bartoszka do Senatu, w okręgu wyborczym nr 54. Powodem jest brak własnoręcznego podpisu na upoważnieniu złożonym przez pełnomocnika wyborczego.

Przypomnijmy, o tym, że to Paweł Bartoszek z ramienia PSL ma być kandydatem paktu senackiego w okręgu nr 54 opinia publiczna dowiedziała się w miniony poniedziałek. Wcześniej PSL wycofał kandydaturę Małgorzaty Zych.

Na zebranie m.in.2 tys. podpisów pod swoja kandydaturą, Bartoszek miał niecałe 48 godzin. Jak poinformować w mediach społecznościowych, pod listami podpisało się nieco ponad 3 tysiące osób.

Na dzień dzisiejszy dokonaliśmy wspólnie niemożliwego 3018 podpisów w niecałe 48 godzin. Wy wszyscy i cała zjednoczona opozycja stanęliście na wysokości zadania. Coś co wydawało się nie do wykonania stało się faktem. Mission impossible nie istnieje, nie ma rzeczy niemożliwych – napisal P. Bartoszek w mediach spolecznosciowych.

Dzisiaj okazało się, ze Okręgowa Komisja Wyborcza w Rzeszowie odmówiła zarejestrowania kandydatury Pawła Bartoszka do Senatu, z powodu opatrzenia pełnomocnictwa do zgłoszenia kandydata podpisem elektronicznym zamiast własnoręcznym przez pełnomocnika wyborczego (podpisu elektronicznego nie przewiduje Kodeks wyborczy):

Komisja stwierdziła, że przepisy ustawy Kodeks nie przewidują możliwości składania podpisów elektronicznych na zawiadomieniach przekazywanych okręgowym komisjom wyborczym. Zatem upoważnienie przedstawione Komisji powinno być podpisane własnoręcznie przez pełnomocnika wyborczego i dostarczone w oryginale do Okręgowej Komisji Wyborczej w Rzeszowie.

Mając powyższe na uwadze należało odmówić rejestracji kandydata na senatora zgłoszonego przez KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI – POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE w okręgu wyborczym Nr 54 w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 1 5 października 2023 r. – czytamy w uchwale OKW nr 8/2023, z dnia 8 września 2023 r.1694238515_trzecia-droga

Decyzje OKW skomentował P. Bartoszek:

Myślę że ta decyzja wymaga odpowiedzi na pytanie: Czy na pewno żyjemy,, w Państwie Prawa i Sprawiedliwości,, czy jednak w reżimowym grodzie i zaścianku Europy. Odpowiedź na to pytanie pozostawiam wam drodzy wyborcy i obywatele. My korzystając z możliwości odwołania się do kolejnych instancji nie składamy broni.

Obecnie w okręgu nr 54 do Senatu zarejestrowana jest dwójka kandydatów: Janina Sagatowska (KW Prawo i Sprawiedliwość) i Artur Burak (Konfederacja Wolność i Niepodległość).

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
26 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
13 dni temu

Kandydat chce startować a nie zna nawet przepisów rejestracji kandydata. Nie najlepiej to świadczy.

Gregory.
13 dni temu

No to zostaje 2 kandydatów. Artur Burak ze Stalowej Woli i Janina Sagatowska ze Stalowej Woli. W sumie ten kandydat także byłby ze Stalowej Woli

Wiosna
12 dni temu
Reply to  Gregory.

No to jak odwołania Bartoszka nic nie dadzą to trzeba zagłosować na Buraka.

ODYSEUSZ
13 dni temu

Który przeciętny Kowalski byłby w stanie uzbierać 3 tyś głosów w 48 godzin – raczej nie możliwe. Ale jak się jest w sitwie i w klanie wzajemnej adoracji wszystko da się zrobić. Tak czy siak z tym kandydatem czy też bez, nie ma na kogo oddać głos do Senatu ! Tarnobrzeg powinien wystawić czerwoną kartkę za oraz kolejny robienie w wała , a Stalowa niech się sama bawi w „demokrację” !

obywatel
12 dni temu
Reply to  ODYSEUSZ

Komunista nie zdążył ich uzbierać ponoć w tarnobrzeskim urzędzie !

ufok0000
11 dni temu
Reply to  ODYSEUSZ

Idiota? Ruszyli działacze i zebrali, to nie jest dużo. Zmądrzej.

ODYSEUSZ
11 dni temu
Reply to  ufok0000

Czytaj intelektualna amebo ze zrozumieniem ! Po za tym ciekaw jestem ile Ty byś uzbierał głosów w ciągu 48h, nie będąc w klice partyjnej ps pytanie retoryczne ameby i tak nie mają pojęcia o otaczającej Nas rzeczywistości !

Pytanie
13 dni temu

Czy ta uchwała nie jest przedwczesna? Czy OKW nie powinna najpierw wezwać do uzupełnienia braku formalnego? Z art. 215 § 3 Kodeksu wyborczego wynika jasno, że jeżeli zgłoszenie ma wady inne niż brak wymaganej liczby prawidłowo złożonych podpisów wyborców, komisja wzywa osobę zgłaszającą listę do ich usunięcia w terminie 3 dni. Więc tak z formalnego punktu widzenia, to taka uchwała mogłaby być podjęta dopiero, gdyby zostało wystosowane wezwanie, a następnie bezskutecznie upłynąłby termin do uzupełnienia braku. Zobaczymy jak się rozwinie sprawa, bo tutaj jeszcze przysługuje odwołanie do PKW, a w przypadku podtrzymania odmowy przez PKW, jeszcze skarga do Sądu Najwyższego. Więc nie ma co przesądzać wyniku sprawy.

wyborca
13 dni temu

O kurteczka! to kabaret jest, zapomniał podpisać? nie do wiary!

Pozwolę sobie poinformować...
12 dni temu
Reply to  wyborca

że TSM, która jest administratorem bloków wspólnot mieszkaniowych przesyła do mieszkańców pisma, w tym rozliczenie roczne finansowe bez podpisów, bez pieczątki, wywiesza ogłoszenia, bywa, że też bez podpisu i bez pieczątek. To norma jak widać.

ufok0000
11 dni temu
Reply to  wyborca

Podpisał, tylko że elektronicznie, jak w cywilizowanym państwie. Wygra w odwołaniu.

Enriko
13 dni temu

Celowa robota żeby babcia Jasia dostała więcej głosów

Jan
12 dni temu

Ciekawe jak stalowa postrzega Buraka? Z tego co wiem ma prywatną medycynę pracy w jubilacie. Moze byc konkurencją dla babci Janiny?

Imprezowicz
12 dni temu
Reply to  Jan

Burak był w PiSie nie tak dawno. Jednak bez szans z Sagatowską.

Jan
12 dni temu
Reply to  Imprezowicz

Zmęczeni Sagatowską mogą zagłosowac na Buraka. St. Wola to prawicowy elektorat. Moze ma szansę?

Janusz
12 dni temu
Reply to  Jan

Tylko że Burak prowadzi działalność gospodarczą a nie można tego łączyć z mandatem posła/senatora. Zrezygnuje z prowadzenia gabinetu medycyny pracy który ma podpisane umowy z wieloma firmami w stalowej woli i okolicach ? Wątpię

obywatel
12 dni temu
Reply to  Imprezowicz

Jak pisałem ” babcia emerytka NIE CHCE ale MUSI ” bo kto jak nie ONA ??

Swoją drogą to tylko pokazuje jakie miernoty mają parcie do żłoba i koryta ???

Józef
12 dni temu
Reply to  Jan

Oby był konkurencja dla babci

Robin
12 dni temu

„Oliwa sprawiedliwa, zawsze wypływa” 🙂
Mieli kandydatkę pania Zych to ją utrącili to teraz nie bedą mieli wcale.
Jakie odwołanie ?!
Ja jak przykładowo przejade rowerem na przejściu dla pieszych to dostane mandat bo milicjanci jakby szaleju sie ojedli i postradali ludzkie odruchy . NIE MA WYPROŚ. Kandydat na senatora nie dopełnił obiwiązku nakazanego prawem to tez powinno być NIE MA WYPROŚ I TYLE.
Juz przed wyborami prawo ma go nie dotyczyć?!
Wystarczy ze po wyborach chroni ich immunitet (marszałek Grodzki)
Nam obywatelom pozakładali kagańce a u sienie chcą bezprawia !!!

Tomasz
12 dni temu

Pani Zych sama nie wie co chce. Lokalna celebrytka? Chyba jej nie wyszło … pozostała żenada i prostotą.

Niewierny Tomasz
12 dni temu
Reply to  Tomasz

Pani Zych to jest kobieta z klasą. W całej Polsce wiedzą jak jest odważna.

Wszystko to koszty
11 dni temu

Polska ma za dużo posłów i zbędny senat popatrzcie na inne kraje ilu mają posłów

Alfons
11 dni temu

Wcale nie trzeba głosować to też wybór

Yfa
11 dni temu

OKW nie zna przepisów – za takie coś urzędnicy powinni odpowiadać co najmniej dyscyplinarką, dość partactwa i samowoli urzędniczej w tym kraju. Ale to podkarpacie, więc zachodzi także podejrzenie celowego naruszenia prawa, sprawę powinien zbadać także prokurator.

ODYSEUSZ
11 dni temu
Reply to  Yfa

Sam kandydat jest zawodowo urzędnikiem, więc powinien znać prawo i przepisy jak mało kto. Jeżeli nie dochował procedury to tylko i wyłącznie Jego wina, a oskarżanie innych jest czystym podpuszczaniem ludzi na siebie… ps jak myślisz ile podań i pism obalił pan Bartoszek ze względów niedopełnienia formalności ? – więc ogarnij się lemingu i zacznij myśleć !

Ppp
10 dni temu

Świnie do koryta

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
26
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content