70-lecie odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega na monetach żetonach i medalach

Staraniem Podkarpackiego Towarzystwa Numizmatycznego w Tarnobrzegu wyemitowano okolicznościowe medale, banknoty i żetony dla upamiętnienia 70. rocznicy odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega.

Już są w obiegu numizmaty – banknoty o nominale „70 dukatów górniczych”, żetony o nominale „1 dukat górniczy” oraz medale poświęcone „70. rocznicy odkrycia złóż siarki”. Jak zaznaczają członkowie Podkarpackiego Towarzystwa Numizmatycznego w Tarnobrzegu, pomysłodawcy wyemitowania numizmatów, celem było uczczenie tych, którzy przyczynili się do odkrycia złóż siarki w okolicach Tarnobrzega oraz budowniczych kopalni odkrywkowych, w Piasecznie i w Machowie oraz kopalni otworowej w Jeziórku.

Awers okolicznościowego medalu zawiera wizerunek patronki górników oraz wezwanie w języku łacińskim „Sancta Barbara Ora Pro Nobis” (Święta Barbaro, módl się za nami), jest także herb Tarnobrzega i napis „Tarnobrzeg A.D. 2023 P.Z.” Na rewersie widnieje godło górnicze i informacje nawiązujące do okoliczności powstania medalu „70-lecie odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega. 1953-2023”. Żeton o nominale „1 dukat górniczy” prócz informacji o nominale na awersie posiada godło górnicze i logotyp Siarkopolu, na rewersie znajduje się herb miasta oraz informacja o wydawcy „Podkarpackie Towarzystwo Numizmatyczne w Tarnobrzegu Założono 2024” .

Banknot o nominale „70 dukatów górniczych” zawiera na stronie głównej oprócz informacji o nominale „70 Dukatów Górniczych LXX” wizerunek patronki górników, świętej Barbary oraz napis w języku łacińskim „Sancta Barbara Ora Pro Nobis”. Znajdują się tam również elementy graficzne, jeden nawiązujący  do wydawcy, Podkarpackiego Towarzystwa Numizmatycznego w Tarnobrzegu, drugi do okoliczności powstania medalu, 70-lecia odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega. Na rewersie banknotu widnieje słowne oznaczenie nominału „Siedemdziesiąt Dukatów Górniczych”, dwa symbole – godło górnicze i herb miasta, a między nimi napis „Kopalnie siarki Piaseczno – Machów – Jeziórko”. Na dole obok podpisów prezesa i skarbnika wydawcy, PTN w Tarnobrzegu, widnieje napis „Banknot o nominale Siedemdziesiąt Dukatów Górniczych wydany przez Podkarpackie Towarzystwo Numizmatyczne w Tarnobrzegu z okazji 70-lecia odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega. Wyemitowany banknot nie jest prawnym środkiem płatniczym”. Głównym elementem szaty graficznej banknotu jest rycina przedstawiająca kopalnię odkrywkową siarki w Machowie oraz informacja „2023 Rok pamięci górników i pracowników Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego”.

Zadanie zrealizowano dzięki dotacji Miasta Tarnobrzega. Podkarpackie Towarzystwo Numizmatyczne w Tarnobrzegu na realizację zadania publicznego „Historia miasta na monetach – żetonach i medalach” otrzymało mały grant w wysokości 3 300 zł. Prócz emisji okolicznościowych numizmatów w ramach zadania zorganizowano wystawę monet i banknotów związanych z historią Tarnobrzega oraz tzw. tarnobrzeską mennicę podczas Jarmarku Dominikańskiego.

Fot. UM Tarnobrzeg/ Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek i prezes zarządu Podkarpackiego Towarzystwa Numizmatycznego w Tarnobrzegu Marian Maciejski

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zdzich
10 dni temu

pierwsza odkrywka siarki na sandomierszczyznie to piaseczno

Anatol
8 dni temu
Reply to  zdzich

Ale „odkrywczą myśl” przekazałeś. Przecież to wiadomo i nikt tego nie kwestionuje, to po co Amerykę na nowo odkrywać? Leczysz kompleksy?

zdzich
8 dni temu
Reply to  Anatol

nikt nie kwestionuje ? hehe sa tacy apropo kompleksow nie ma powodow

Wasyl
9 dni temu

Czy te przedstawione dukaty tylko dla swoich i muzeum , czy można ją zakupić?

Robin
6 dni temu

Sia La La zabawa trwa
Świat inny wymiar w urzedzie ma …

Ławki i trawa koło pomnika Pawłowskiego juz pomalowane 🙂 Ale ta 10 metrow dalej juz nie. Tak na oko juz kilka lat miasto o tej ławce zapomniało.
Mógł RDM jeszcze rude siarki pod profesorem na żółto pomalować.
Ale chyba i tak prezes sobie premie przyzna i pójdzie w tany na potańcówce.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content