24.09 (niedziela) Muzyczno-filmowe widowisko pamięci Hieronima Dekutowskiego „Zapory” oraz jego podkomendnych

W imieniu Stowarzyszeniu WEST, Fundacji im. Hieronima Dekutowskiego – Zapory, a także wszystkich instytucji, które wsparły ten projekt – Fundacji PZU, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie oraz Tarnobrzeskiego Domu Kultury, pragniemy Państwa serdecznie zaprosić do udziału w wyjątkowym, otwartym wydarzeniu, przygotowanym specjalnie na 105. rocznicę urodzin „Zapory” w Tarnobrzegu.

Już w najbliższą niedzielę, 24 września o godz. 18, w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbędzie się muzyczno-filmowe widowisko, dedykowane pamięci Hieronima Dekutowskiego „Zapory” oraz jego podkomendnych. Spektakl zaprezentują śpiewający aktorzy, wokaliści i muzycy zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto”. Wydarzenie pod honorowym patronatem prezydenta miasta Tarnobrzega, będzie także upamiętniać siostrzenicę Hieronima Dekutowskiego, która odeszła od nas we wrześniu – Panią Krystynę Frąszczak – przez dekady niestrudzonego kustosza pamięci o „Zaporze” i jego żołnierzach.

Serdecznie zapraszamy także w imieniu wszystkich partnerów medialnych tego wydarzenia – Telewizji Lokalnej TVL, Radia Leliwa, Tygodnika „Solidarność”, Tygodnika Nadwiślańskiego, Echa Dnia, portali Tysol.pl, NadWisla24.pl, Tarnobrzeg.info oraz szczególnie dedykowanych postaciom „Zapory” i Zaporczyków – HieronimDekutowski.pl i Zaporczycy.com.pl.

Zachęcamy do zapoznania się z filmowym zwiastunem widowiska

Zamiarem organizatorów jest, by to wydarzenie z okazji 105. rocznicy urodzin „Zapory” stało się wielkim świętem całego Tarnobrzega. Wydarzenie jest otwarte – bezpłatne zaproszenia od 20 września będzie można odebrać w Tarnobrzeskim Domu Kultury, a także wcześniej je zarezerwować, wysyłając właściwą wiadomość na adres zapora@stowarzyszeniewest.pl.

Dlatego mimo ognia trwającej kampanii wyborczej Organizatorzy proszą wszystkie komitety wyborcze o uszanowanie plakatów promujących to szczególne wydarzenie, które niebawem znajdą się na wielu słupach informacyjnych na terenie Tarnobrzega.

Premiera widowiska, dedykowanego pamięci Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i jego podkomendnych, miała miejsce 7 marca 2019 r. w Teatrze Polskim w Warszawie, i była efektem współpracy między Instytutem Pamięci Narodowej a zespołem wokalno-aktorskim „Sonanto”, przygotowanym specjalnie na 70. rocznicę rozstrzelania Hieronima Dekutowskiego i jego najbliższych podkomendnych w kazamatach UB na Rakowieckiej. Wspomniany zespół prezentuje widowisko w kilkunastoosobowej obsadzie aktorów, wokalistów oraz instrumentalistów.

Wspomniany projekt artystyczny zakładał szereg popremierowych prezentacji widowiska, które miały zostać zorganizowane w wielu miastach i miejscowościach na szlaku bojowym oddziałów „Zapory”. Niestety, ambitne plany przerwała pandemia COVID-19. Do koncepcji powrócono w 2022 roku, kiedy dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej zorganizowano pierwsze dwa popremierowe widowiska – w Zamościu (18.09.2022) i Janowie Lubelskim (25.09.2022). W bieżącym roku ostatecznie zorganizowane zostaną spektakle w Tarnobrzegu oraz w Wyszkowie – z okazji 80. rocznicy zrzutu Hieronima Dekutowskiego „Zapory” do okupowanej Polski.

Program widowiska to artystyczno-dokumentalna opowieść o życiu i szlaku bojowym tytułowego bohatera, legendarnego polskiego dowódcy, w szczególności na terenie Lubelszczyzny, Podkarpacia a także północno-wschodniego Mazowsza w okolicach Wyszkowa, gdzie również od dziesięcioleci, w związku ze spadochronowym lądowaniem na tej ziemi, kultywuje się Jego pamięć. To zarazem widowisko o losach niepodległościowego, a potem antykomunistycznego podziemia, w okupowanej przez Niemców i Sowietów Polsce. Spektakl filmowo-muzyczny, dotychczas doskonale przyjmowany przez publiczność, to historia dramatycznych życiowych wyborów czasu wojny, nierównej walki z okupantami, czy szczególnej więzi z podkomendnymi, z których część podzieliła się swoimi wspomnieniami o majorze Dekutowskim w filmowej części widowiska. To także opowieść o miłości.

info&video: materiały prasowe

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content