Wspomnienia, medale i odznaczenia, czyli uroczyste ćwierć wieku powiatu tarnobrzeskiego (fotoreportaż oraz video)

Uroczysta sesja Rady Powiatu Tarnobrzeskiego z okazji 25-lecia powiatu, została zorganizowana w miniony poniedziałek, 9 października, na zamku w Baranowie Sandomierskim. Było wiele wspomnień, podsumowań, gratulacji i słów uznania dla tych, którzy pracowali i pracują na rzecz powiatowej społeczności. Były też państwowe medale odznaczenia.

Rajcy pod przewodnictwem przewodniczącej Rady Powiatu Krystyny Rusin, podczas obrad w sali portretowej zamku, przyjęli do swojego grona nową radną, Zuzannę Paduch, która zastąpiła zmarłego niedawno Marka Ożgę. Podczas uroczystej sesji podjęli także uchwałę w sprawie „Programu Współpracy Powiatu Tarnobrzeskiego w roku 2024 z organizacjami pozarządowymi”.

Kolejną część uroczystej sesji stanowiły wspomnienia o pierwszych wyborach do odrodzonego samorządu powiatowego, które odbyły się 11 października 1998 roku. Wspominano również zmarłych radnych powiatowych oraz zmarłych pracowników tarnobrzeskiego starostwa. Ich pamięć uczczona została chwilą ciszy.

Jednym z ważniejszych punktów uroczystej sesji było wręczenie odznaczeń państwowych, które Prezydent RP nadał pracownikom starostwa i radnym zasłużonym w pracy społecznej i zawodowej na rzecz powiatu.

Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali Kazimierz Błasiak i Marian Grzegorzek, zaś Srebrnym Krzyżem Zasługi – Wojciech Gruszka i Jacek Rożek.

Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych, Medal Złoty za Długoletnią Służbę otrzymali: Jolanta Buczek, Elżbieta Giec, Iwona Gonciarz, Elżbieta Hyjek – Czerkies i Jacek Hynowski.

Medal Srebrny za Długoletnią Służbę otrzymali: Zbigniew Kinal, Anna Kuroń Malinowska i Wiesław Skrzypczak.

Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę odznaczono Izabelę Gawałkiewicz, Adriana Kiełbowicza, Pawła Kozaka, Sylwię Rawską oraz Monikę Wiśniewską – Rzeszut.

Aktu dekoracji dokonała wojewoda Ewa Leniart. – Dzisiejszy jubileusz jest wyjątkową okazją przede wszystkim do tego, aby podziękować wszystkim, którzy na przestrzeni ostatnich 25 lat zaangażowani byli w działalność wspierającą rozwój powiatu tarnobrzeskiego. A to nie byłoby możliwe bez świadomości tego, że samorządność w Polsce jest wielkim osiągnięciem, przejawem działań społeczeństwa obywatelskiego – mówiła wojewoda Ewa Leniart.

W trakcie sesji starosta Jerzy Sudoł wraz ze swoim zastępcą Jackiem Rożkiem odebrali warte ok. 11 milionów złotych promesy na kolejne powiatowe inwestycje. Najwyższa z promes pokryje wydatki na rozbudową Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie.

Gośćmi poniedziałkowej uroczystości, prócz wojewody Ewy Leniart, byli senator Janina Sagatowska, poseł Zbigniew Chmielowiec, wicemarszałek województwa Ewa Draus, samorządowcy z miasta i powiatu tarnobrzeskiego oraz ościennych powiatów z województwa świętokrzyskiego, szefowie instytucji i zakładów pracy współpracujących z powiatem tarnobrzeskim, dyrektorzy powiatowych szkół, powiatowi urzędnicy, a także duchowni. Wśród zaproszonych gości był także pierwszy starosta odrodzonego samorządu powiatowego – Zbigniew Rękas.

info&video: Powiat Tarnobrzeski

foto: Piotr Morawski

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Z podkarpacia... jeszcze
1 miesiąc temu

Być może, że to ostatnie miesiące (?), kiedy Tarnobrzeg jest w woj.podkarpackim. Jakiś profesores, następny nawiedzony, szykuje rewolucję w zmianach granic województw.

Tarnobrzeg będzie podlegał pod inne województwo , pod Kielce (?), Lublin (?), Radom (?).

o2.pl/informacje/tak-zmienia-sie-granice-wojewodztw-w-polsce-mapa-jest-juz-gotowa-6950638000970560a

Jeśli już nad tymi zmianami pracowali to z pewnością plan wejdzie w życie. Wyjdzie to Tarnobrzegowi na dobre?

Tarnobrzeg moje miasto
1 miesiąc temu

I bardzo dobrze, bo na podkarpaciu nie dość, że bardzo tracimy to notorycznie nas wykluczają, dlatego złego konia zamienia się na innego. Tak źle nie może być, może los tego miasta się w końcu odwróci. Tarnobrzeg bez podkarpacia, Tarnobrzeg w świętokrzyskim z Sandomierzem.

nie jestem naiwny
1 miesiąc temu

Naiwniak. Każdy ciągnie pod siebie a nie od siebie. Duże miasta tak robią. Pozostałym zostają ochłapy.

janowiak
1 miesiąc temu

no musze cie pochwalic dokladnie tak bylo gdy tarnobrzeg byl wojewodztwem wsystko szlo wlasnie tam a innym pozostawaly ochlapy

Obiektywny
1 miesiąc temu
Reply to  janowiak

Bzdura. Stalowa Wola drążyła z kasy Tarnobrzeg bo wojewoda był ze Stalowej Wólki.

Obiektywny
1 miesiąc temu
Reply to  janowiak

A poza tym to za czasów Tarnobrzeskiego Województwa Sandomierz został odremontowany. Nie za czasów kiedy to podlegał pod Województwo Kieleckie, ale niektórzy tego pojąć do dzisiaj nie mogą.

woli scislosci
1 miesiąc temu
Reply to  Obiektywny

sluchaj no przyjacielu sandomierz zostal odremontowany za pieniadza poskie a nie tarnobrzeskie

zenon p
1 miesiąc temu

tarnobrzegu przejdz pod sandomierz tam bedziesz traktowany przez klielce lepiej

powiatowy
1 miesiąc temu

ja slyszalem ze ma wrocic byle wojewodztwo gierkowskie najlepiej by dla was bylo no nie? chore marzenia i mrzonki ale masz racje jakies zmiany sie ponoc szykuja apropo ponoc kielce radom i lublin maja byc w jednym wojewodztwie a sam powiatowy tarnobrzeg ponoc tez ma tam nalezec

powiatowy
1 miesiąc temu
Reply to  powiatowy

ale czy sam tbg na tym skorzysta? szczerze watpie

Tropiciel idiotologii
1 miesiąc temu

Oto co czeka głupków tarnobrzeżan.


MONIKA WALUŚWczoraj, 18:27
„Smród budzi nas w nocy”. Mieszkańcy Krakowa mają dość
Z uciążliwym fetorem zmagają się przede wszystkim mieszkańcy południowych terenów Krakowa
—Mamy dosyć i żądamy, by w naszych domach przestało śmierdzieć — mówi Tomasz Otko, mieszkaniec osiedla na południu Krakowa. Od kilku tygodni on i jego sąsiedzi nie mogą normalnie żyć, przez uciążliwy smród, który spowija tę część miasta. Problem nie jest nowy, ale najstarsi mieszkańcy zgodnie przyznają, że tak źle jeszcze nie było. Źródłem fetoru są działające w tej okolicy firmy odpadowe

obywatel
1 miesiąc temu

Pojedli, popili na koszt podatnika bo diety im za mało ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content