Koło Koprzywnicy odnaleziono ludzkie szczątki i fragmenty niemieckiego bombowca. Zestrzelono go podczas II wojny światowej (zdjęcia oraz video)

W Krzcinie koło Koprzywnicy (woj. świętokrzyskie) poszukiwacze z grupy Eksploracyjno-Historycznej WISŁA,  odkryli fragmenty niemieckiego bombowca Heinkel He 111, z czasów drugiej wojny światowej. Na miejscu znaleziono również ludzkie kości oraz przedmioty osobistego użytku, należące do członków załogi.

Heinkel He 111 był podstawowym średnim bombowcem niemieckiej Luftwaffe i prawdopodobnie najbardziej charakterystyczną niemiecką maszyną bombową, wykorzystywaną podczas bitwy o Anglię. Bombowiec ten został opracowany jeszcze przed wybuchem wojny w wytwórni Heinkel i znajdował się na wyposażeniu Luftwaffe do końca wojny.

Fragmenty jednej z tych maszyn odnaleźli na działce w Krzcinie, kolo Koprzywnicy, członkowie grupy Eksploracyjno – Historycznej Wisła.

– Po wielu długich miesiącach uzyskaliśmy zgodę i decyzję na wejście w teren. W roku 1944 został tutaj strącony niemiecki samolot, bombowiec Heinkel He 111 – informuje Krzysztof Pitra, członek grupy Wisła.

Pierwszego dnia poszukiwań, tj. 15 października br. eksploratorzy natknęli się na ludzkie szczątki.

– Odnaleźliśmy szczątki ludzkie a dokładnie cztery kości, należące do jednego człowieka, najprawdopodobniej do członka załogi. Wydobyliśmy również karabin MG – tłumaczy K. Pitra. – Zgodnie z procedurami o znaleziskach powiadomiliśmy policję i prokuraturę. Służby te nadzorują nasze poszukiwania – dodaje.

Dotarcie do miejsca zestrzelenia niemieckiej maszyny, nie byłoby możliwe, gdyby nie pamięć o wydarzeniu, zachowana wśród członków lokalnej społeczności. Z informacji uzyskanych od mieszkańców Krzciny wynika, że bombowiec ten został zestrzelony w sierpniu 1944 roku.

– Z relacji świadków wynika, że lecący samolot został strącony przez rosyjskich żołnierzy, następnie poszybował w górę i upadł z impetem w dól, rozbijając się i tworząc ogromny lej. Masa rożnych części była tutaj rozsiana po całym polu. Po ustaniu frontu i po kilku dniach, bo ten samolot palił się przez trzy dni, rosyjscy żołnierze zaangażowali miejscową społeczność aby te wszystkie szczątki i resztki pozbierali i zasypali je w tym leju po tym samolocie – opowiada K. Pitra.

Oprócz wielu fragmentów bombowca, eksploratorzy znaleźli również przedmioty osobistego użytku, należące do członków załogi.

– Z takich najcenniejszych artefaktów znaleźliśmy dwa nieśmiertelniki, dwie złote obrączki, łańcuszek i zegarek nawigatora. Na jednej z obrączek wygrawerowana jest najprawdopodobniej data ślubu oraz imię „Greta” — dodaje

Więcej szczegółów w materiale video. Zapraszamy

foto&video: Piotr Morawski

Jak wybrać idealną szafę?

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
1000 lat O
28 dni temu

brawo swietokrzyskie gora

Janusz
28 dni temu

Okoliczne pola i lasy kryją jeszcze wiele tajemnic

walt
28 dni temu

fajna akcja,brawo dla pasjonatów !

Postaw mi kawę na buycoffee.to
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content