Będzie można zastrzec swój PESEL – gdzie i od kiedy?

Dzięki możliwości zastrzeżenia numeru PESEL rząd chce ukrócić przypadki wyłudzeń kredytów czy pożyczek na skradzione przez oszustów dane innej osoby. Usługa będzie dostępna od piątku 17 listopada br.

Minister właściwy do spraw informatyzacji od 17.11.2023 r. prowadzi rejestr zastrzeżeń numerów PESEL w celu zapobiegania negatywnym konsekwencjom nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych osób, które dokonają zastrzeżenia numeru PESEL.
W rejestrze zastrzeżeń numerów PESEL gromadzone są dane dotyczące osób pełnoletnich.

Zastrzeżenia i cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL dokonuje się:

1) przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji po uwierzytelnieniu:

a) w sposób określony w art. 20a ust. 1 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2023 r. poz. 57, 1123
i 1234) albo

b) przy użyciu certyfikatu, o którym mowa w art. 19e ust. 2a ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, wydanego użytkownikowi publicznej aplikacji mobilnej po uwierzytelnieniu w sposób określony w art. 20a ust. 1 tej ustawy;

2) na wniosek składany osobiście w organie dowolnej gminy na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem.

W przypadku niemożności złożenia wniosku o zastrzeżenie numeru PESEL spowodowanej chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą zastrzeżenia numeru PESEL można dokonać przez pełnomocnika w organie dowolnej gminy. Pełnomocnik składa pełnomocnictwo szczególne do dokonania tej czynności i potwierdza swoją tożsamość za pomocą dokumentu tożsamości.

W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych albo posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wniosek o zastrzeżenie albo cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL może złożyć opiekun prawny albo kurator w organie dowolnej gminy.

Ustawowy obowiązek weryfikacji zastrzeżenia numeru PESEL przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki wejdzie w życie w dniu 1 czerwca 2024 r. Do tego czasu będzie można zastrzegać albo cofać zastrzeżenie numeru PESEL, ale skutki prawne wynikające z ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości będą oddziaływały na zdarzenia, które nastąpią od 1 czerwca 2024 r.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Tarnobrzega.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
20 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
26 dni temu

Usługa jest już od dawna dostępna w BiK tylko trzeba zapłacić 30 zł za rok i w tej cenie są już smsy i alerty. Kwota nieduża ale przynajmniej można spać spokojnie i nie być zaskoczonym że pewnego dnia przyjdzie nakaz zapłaty lewej pożyczki z parabanku

Mam pomysł
26 dni temu

Działania powinny pójść w innym kierunku.
Podczas zawierania każdej umowy dotyczącej pożyczki, bez względu na to, gdzie jest zawierana powinno być wymagane:

  1. Osobiste stawiennictwo pożyczkobiorcy w miejscu użyczania pożyczki
  2. Dwa dokumenty z fotografią w tym jeden Dowód Osobisty
  3. Żyrant pożyczki z dwoma dokumentami z fotografiami w tym jeden D.O.
  4. Fotografia aktualna osoby zawierającej umowę wykonana przez pożyczkodawcę.
  5. inne? Jakie? …

Jeśli te warunki nie zostałyby spełnione konsekwencje pożyczki powinien ponieść udzielający pożyczkę.
Ale nikt się na to nie zgodzi bo zawsze będą jakieś ale.

Oto Polska:
Zdarzyło się w banku, że ktoś wziął kredyt na gostka. I się z tego nie wywinął.
Paniusie w bankach nawet nie popatrzą czy delikwent siedzący przed nimi to ten sam co na fotografii.

fach
25 dni temu
Reply to  Mam pomysł

Już dawno powinny być dokonane takie zmiany w prawie, aby to na pożyczkodawcy ciążył obowiązek udowodnienia, że dana osoba się zapożyczyła, tj. m.in. jak piszesz zdjęcie pożyczkobiorcy przy zawieraniu umowy, a nie na odwrót jak obecnie. Ale jak widać wygoda kapitału jest ważna 🙂 Obywatelom zamiast tego oferuje się po latach możliwość zastrzeżenia peselu. Niech zgadnę: czy aby cofnąć zastrzeżenie i móc skorzystać z peselu, będzie potrzebna jakaś aplikacja? 😉 Ja to chyba wyślę gdzie trzeba pismo, że jeśli kiedykolwiek będę brał gdziekolwiek pożyczkę, to zrobię tam zdjęcia z tego wydarzenia, a ewentualna umowa na mnie bez zdjęć będzie oznaczała, że to nie ja wziąłem pożyczkę.

ODYSEUSZ
25 dni temu

To banki i instytucje powinny odpowiadać za błędy, które popełniły udzielając pożyczki, kredytu niewłaściwej osobie. Chory kraj i chore przepisy gdzie nie chroni się polskiego obywatela tylko interesy zagranicznych korporacji !

Józiek
24 dni temu
Reply to  ODYSEUSZ

Za „błędy” odpowiada oszust, a bank może dochodzić praw tylko od niego.
Umowa pożyczki czy kredytu zawarta przez osobę trzecią, która tylko powołuje się na dane innej osoby i składa za nią oświadczenie, jest umową nieistniejącą. Większy problem ma firma, która takiej pożyczki udziela, ponieważ spełnia świadczenie nienależne na rzecz oszusta i tylko od niego może dochodzić zwrotu pieniędzy.”

ODYSEUSZ
24 dni temu
Reply to  Józiek

Za błędy odpowiada instytucja przyznająca środki pieniężne (brak należytej weryfikacji danych itp) , zaś oszust odpowiada karnie na popełnione przestępstwo 🙂

Nie zgadzam się z tym
24 dni temu
Reply to  Józiek

To jest teoria. Praktyka wygląda inaczej. To osoba na której dane pobrano kredyt musi się nagimnastykować i to nieźle, by udowodnić, że to nie ona wzięła kredyt.

Ewelina
22 dni temu
Reply to  ODYSEUSZ

Tu chodzi głównie o te lichwiarskie parabanki co pożyczają bez BIK czy KRD a nie banki. Powinny one zostać całkowicie zdelegalizowane bo ludzie przez nich tylko wpadają w kłopoty

Tylko Tarnobrzeg
25 dni temu

PESEL każdego powinien być odpowiednio zabezpieczony – jeżeli bank daje kredyt fikcyjnej osobie to jego problem, a nie uczciwego obywatela, chroni się mafię, banksterke itp. Itd.

Się zgadzam z tym, że
25 dni temu

czasem ludzie są świnie i zarzekają się, że kredytu nie wzięli, kiedy faktycznie je dostali. Dlatego fotografowanie/ filmowanie ludzi bierących kredyt powinno byc obowiązkowe przy podpisaniu umowy.

Ewelina
22 dni temu

Banki już tak bez dokładnej weryfikacji nie pożyczą nikomu pieniędzy w przeciwieństwie to parabanków co pożyczają bez sprawdzania baz

walt
24 dni temu

aby wziąć kredyt to trzeba mieć zdolność kredytową.
a dzięki pisowi i glapińskiemu oraz szalejącej u nas do niedawna inflacji zwłaszcza na kredyty hipoteczne mało kogo stać.

Klapka
24 dni temu
Reply to  walt

Niebawem PiS będzie odpowiadał za trzęsienie ziemi , którego w Polsce nie było.
PO ci facio stworzy idealne warunki do rozwoju, kredytów, zmniejszy inflację, poczyni dobrobyt w wydaniu niemieckim, etc…
Zdejmij sobie klapy z oczu.

Tycjan
24 dni temu
Reply to  walt

Jak mniemam jesteś przekonany że teraz gdy nastanie prawo i sprawiedliwość które zaprowadzi tzw demokratyczna opozycja będzie zupełnie inaczej Wytęż swój intelekt i oświeć na maluczkich jak to będzie w
tym raju.Czyżby prawie każdego np będzie stać na kredyt hipoteczny

walt
21 dni temu
Reply to  Tycjan

jak oczekujesz wiedzy o tym jak będzie to udaj się do wróżki albo jackowskiego 🙂

ja pamiętam jak było.
i to,że to samo mieszkanie w Tarnobrzegu w 2015 kosztowało 100 tyś złotych a dziś trudno będzie je kupić i za 400tyś.
na olx możesz sobie sprawdzić.

wiem też ile kosztowało wybudowanie domu wówczas a ile kosztuje dziś.
jeśli to cię nie otrzeźwia to raczej nasza dyskusja nie ma całkowicie sensu.

Dane osobowe
24 dni temu

Lista osób, instytucji która posiada dostęp do danych osobowych:
1) Operatorzy telefonii: Orange, Play…
2) Przychodnie zdrowia
3) Szpitale
4) Lekarze w prywatnych gabinetach. Żądają podania nr pesel. Ktoś im to narzuca czy sami?
5) Urzędy miast, gmin

Jakie jeszcze?

Ewelina
22 dni temu
Reply to  Dane osobowe

Policja,komornicy,Zus,US

młodzik
22 dni temu
Reply to  Dane osobowe

Lokalny plebanek. Tylko nie wiem czy numer peselku w tym naszym PRL-ku majom?

Wolf Pomarencz
22 dni temu
Reply to  młodzik

Jeżeli jesteś owieczką zarejestrowaną w księdze parafialnej swojej parafii to tak

Moje uwagi:
22 dni temu
Reply to  Dane osobowe

Co do Orange to dostęp do danych włącznie z nr PESEL i Dowodu Osobistego mają dostęp w całej Polsce. Do ludzi wydzwaniają z ofertami z Ciechanowa, Skierniewic, Katowic, Warszawy… Znaczy się zbyt duża ilość osób ma dostęp, a powinna mieć tylko ta komórka, w której podpisuje się umowę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
20
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content