Tarnobrzeg: Życzenia dla obchodzącej setne urodziny podporucznik AK, pani Stanisławy Cepnik

Dokładnie 4 listopada setne urodziny obchodziła pani Stanisława Cepnik. Wyjątkowo, z uwagi na stan zdrowia Jubilatki, prezydent nie mógł osobiście złożyć jej najserdeczniejszych życzeń. Te, wraz z pamiątkowym grawertonem i bukietem kwiatów, odebrała córka Jubilatki, Bożena Tarkowska.

– Najpiękniejsze życzenia wielu jeszcze lat, niech otacza Panią Stanisławę miłość najbliższych, zdrowie niech dopisuje, radość życia nie opuszcza. Szanownej Jubilatce pragnę przekazać wyrazy największego szacunku. W swoim życiu Pani Stanisława kierowała się najpiękniejszymi wartościami. Reprezentuje pokolenie, dla którego Bóg, honor i ojczyzna to nie tylko puste hasła. To pokolenie, które kierowało się dobrem drugiego człowieka, dla którego także rodzina była świętością. Pani Stanisławo, wszystkiego najlepszego! – ciepłe słowa do stulatki skierował prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Mieszkająca w Tarnobrzegu pani Stanisława Cepnik urodziła się 4 listopada 1923 r. Jej ojciec, przedwojenny policjant, w latach okupacji był kierownikiem referatu wywiadowczego Armii Krajowej powiatu tarnobrzeskiego. Kiedy wybuchła wojna Stanisława Cepnik miała 16 lat. Już 2 września była świadkiem tragicznej śmierci sąsiadów z ulicy Kolejowej, gdy niemieckie bomby spadły tuż obok jej rodzinnego domu. Młodziutka Stanisława szczęśliwie uniknęła wywózki do Niemiec, ale dostała nakaz pracy przymusowej w niemieckich magazynach. W sierpniu 1942 r. wstąpiła do AK. Po złożeniu przysięgi pełniła funkcję łączniczki. Działała pod pseudonimem „Złuda”. Była pośrednikiem w przekazywaniu tajnej poczty, rozkazów, meldunków, a także innej korespondencji pomiędzy swoim ojcem, Stefanem Rosiem pseudonim „Jawor”, a Komendą Obwodu AK i innymi członkami oddziału. Po wojnie mocno przeżywała dramat swego brata, jednego z ludzi „Zapory” Mieczysław Rosia, skazanego na 8 lat więzienia za udział AK i WiN.

Zawodowo, przez 52 lata pracowała głównie w księgowości. Za lata pracy wyróżniona została odznaką „Zasłużony dla handlu i usług”. Była cenionym pracownikiem, do tego zawsze pełna empatii i koleżeńska. Do dnia dzisiejszego spotyka się z ogromną życzliwością osób, z którymi pracowała.

W czasach współczesnych doceniono także jej działalność w AK. Została członkiem Światowego Związku Żołnierzy AK. Wśród wyróżnień posiada odznakę Weterana Walk o Niepodległość oraz Krzyż Armii Krajowej. W 2001 r. mianowana została na stopień podporucznika Armii Krajowej.

info: UM Tarnobrzeg
foto: Pani Stanisława Cepnik (zdj. archiwum prywatne)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Robin
16 dni temu

Moim zdaniem prawdziwa Pani podporucznik AK dlatego że nie odebrała tych gadżetów od prezydenta Bożka. Życzę Pani dużo zdrowia na dalsze dni życia.

Tarnobrzeski
15 dni temu

Patriotyczna i bardzo zasłużona rodzina.
Dużo zdrowia i radości dla Pani Solenizantki od rodziny żołnierza AK Obwód Tarnobrzeg i tajnej organizacji „Odwet-Jędrusie”.

walt
15 dni temu

piękny życiorys i niesamowity wiek !
życzę kolejnych lat i dobrego zdrowia ! szacunek !

młodzik jeszcze
15 dni temu

100 lat to nie życie, to męki. Ale gratuluje dożycia.

Ppp
14 dni temu

Dziękuję

Postaw mi kawę na buycoffee.to
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content