„W suknię czarną odziana – o ubiorach z okresu żałoby narodowej w dobie powstania styczniowego” – wykład w Zamku Królewskim w Sandomierzu

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza do udziału w cyklu wykładów naukowych towarzyszących wystawie czasowej „Moda w służbie wolności”. Pierwszy wykład zatytułowany „W suknię czarną odziana – o ubiorach z okresu żałoby narodowej w dobie powstania styczniowego” wygłosi dr Maria Molenda.

Warto zaznaczyć, że w dobie powstania styczniowego Polki manifestowały swój patriotyzm poprzez odpowiedni strój – czarną suknię i żałobną biżuterię. Taka postawa polskich kobiet nadała modzie wyjątkowego znaczenia, pozwalając kobietom na demonstrowanie za jej pomocą gotowości do walki i ponoszenia ofiar w celu odzyskania upragnionej niepodległości.

Dr Maria Molenda jest historyczką, artystką, prezeską Fundacji Nomina Rosae, w ramach której prowadzi szeroką działalność na polu kultury, sztuki i edukacji. Prowadzi Atelier Nomina Rosae, w którym powstają rekonstrukcje ubiorów historycznych na potrzeby muzeów i instytucji kultury, a także kostiumy teatralne i filmowe.

Wydarzenie odbędzie się 21 listopada 2023 r. (wtorek) o godz. 17.00 w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Celem wystawy jest ukazanie potęgi mody, dzięki której kobiety mogły dać wyraz swemu zaangażowaniu w walkę o wolność Ojczyzny, a także umożliwienie zwiedzającym podjęcie refleksji nad charakterem polskich kobiet oraz światem wartości jakim hołdowały. Autorkami koncepcji wystawy i jej kuratorkami są Kinga Kędziora i Renata Grzebuła, zaś konsultacji merytorycznych udzieliła dr Maria Molenda. Partnerami wystawy
w zakresie pozyskania prezentowanych obiektów są Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu, Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu, Muzeum Wnętrz Dworskich w Śmiłowie, właściciele prywatnych kolekcji oraz Fundacja Nomina Rosae.

Wystawę można oglądać do 31 stycznia 2024 r. w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.

Marcin Kapka/Rzecznik prasowy/Muzeum Zamkowego w Sandomierzu

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content