Czy warto założyć firmę w Tarnobrzegu?

Tarnobrzeg kryje w sobie duży potencjał dla rozwoju i inwestycji. Serce aglomeracji czwórmiejskiej, wraz z Sandomierzem, Niskiem i Stalową Wolą może pochwalić się wykształconym kapitałem ludzkim, możliwością komfortowego życia i atrakcyjnymi warunkami dla prowadzenia firmy.

Miasto jest korzystnie położone – ma dobre połączenia drogowe z Rzeszowem, Kielcami, Krakowem i Warszawą. Linie kolejowe i autostrady również są wysoko rozwinięte, a do najbliższego portu lotniczego Rzeszów-Jasionka jest 70 km. Dzięki temu możliwości logistyczne Tarnobrzega są naprawdę imponujące.

Działająca od 1997 r. Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EUROPARK WISŁOSAN umożliwia biznesmenom prowadzenie firmy na korzystnych warunkach (zwolnienie z podatku dochodowego). Innowacyjne przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o pożyczki i atrakcyjne oferty leasingu. Teren inwestycyjny jest w całości uzbrojony, wolny od zanieczyszczeń, ulokowany w odpowiedniej odległości od osiedli mieszkaniowych.

Miasto jest gotowe wesprzeć początkujących inwestorów, oferując usługi doradcze i  szkoleniowe, udzielając informacji o ulgach, pomagając w znalezieniu odpowiedniej dla biznesu lokalizacji. Władze Tarnobrzega chętnie nawiązują współprace z samorządami sąsiednich miast, aby łatwiej realizować inwestycje usprawniające infrastrukturę.

Tarnobrzeg to nie tylko świetne miejsce do otworzenia firmy, ale także do szczęśliwego życia. W mieście jest zielono i spokojnie, a odległości między potrzebnymi do funkcjonowania instytucjami (szkołami, przedszkolami, sklepami, urzędami) są niewielkie. Tarnobrzeg oferuje liczne sposoby na spędzanie wolnego czasu. Niewątpliwym skarbem jest utworzone w  miejscu dawnej kopalni siarki Jezioro Tarnobrzeskie – jedno z najczystszych w Polsce, idealne do nurkowania i innych sportów wodnych. Dużym zainteresowaniem cieszy się druga pod względem długości tyrolka w Polsce.

Wyrejestrowane firmy

Najnowsze dane za październik pokazują, że z rejestru REGON wykreślonych zostało 27 podmiotów w samym Tarnobrzegu oraz 858 w województwie podkarpackim. Dla porównania we wrześniu ubyło 16 firm w Tarnobrzegu i 613 w województwie podkarpackim.

Nowe firmy Tarnobrzeg

W październiku łączna liczba założonych nowych firm w Tarnobrzegu wyniosła 26, w tym:

 • 20 osób prowadzących działalność gospodarczą

 • 1 spółka cywilna
 • 5 spółek z o.o.

 • 0 spółek akcyjnych

Dla porównania we wrześniu w Tarnobrzegu przybyły 24 przedsiębiorstwa:

 • 22 osoby prowadzące działalność gospodarczą
 • 0 spółek cywilnych
 • 2 spółki z o.o.
 • 0 spółek akcyjnych

Widzimy, że liczba zakładanych firm sumarycznie rośnie. Wzrost wystąpił w  przypadku spółek, przy czym największy przyrost mamy w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Natomiast w przypadku jednoosobowych działalności mamy spadek o 2 firmy.

Nowo założone firmy woj. podkarpackie

W całym województwie podkarpackim od 1 do 31 października przybyły 1373 firmy, w tym:

 • 1239 osób prowadzących działalność gospodarczą
 • 13 spółek cywilnych
 • 121 spółek z o.o.
 • 0 spółek akcyjnych

W poprzednim miesiącu (1-30.09) w woj. podkarpackim doszło 1185 firm, w tym:

 • 1047 osób prowadzących działalność gospodarczą
 • 11 spółek cywilnych
 • 125 spółek z o.o.

 • 2 spółki akcyjne

W całym województwie podkarpackim również możemy dostrzec tendencję wzrostową w  większości rodzajów działalności gospodarczych, z naciskiem na osoby fizyczne, które założyły firmę.

Do założenia własnej firmy prowadzi kilka ważnych kroków. Przede wszystkim trzeba wybrać formę prawną: mamy do wyboru jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółkę z  ograniczoną odpowiedzialnością. Następnie należy zdecydować o formie opodatkowania działalności (opodatkowanie na zasadach ogólnych, ryczałt lub podatek liniowy). Oprócz tego czeka nas wybór kodów PKD, wypełnienie wniosku CEIDG-1 oraz założenie konta bankowego i  wyrobienie pieczątki.

W wielu z tych kwestii może pomóc biuro rachunkowe. Wiele z nich oferuje pomoc doświadczonej księgowej w obsłudze dokumentów firmy.

Planujesz rozpocząć swój biznes? Zobacz jak uzyskać bezpłatną pomoc w założeniu firmy: https://adfk.pl/zalozenie-firmy/

Artykuł powstał na podstawie danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

artykuł sponsorowany

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ogloszenie
3 miesięcy temu

Poszukuję współpracownika. Chcę założyć Sp z ogromnom odpowiedzialnościom.Sam nie będę się wygłupiał.

Mieszkaniec
3 miesięcy temu

W Tarnobrzegu to tylko same markery się otwierają, już chyba biedronek z osiem jest. Miała być galeria gość teren przeją a teraz to nie wiadomo czy kiosk ruchu tam będzie

Spn
3 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

10 lat temu galeria może i by miała sens ale w epoce e-commerce gdzie nawet zakupy spożywcze może ci ktoś przywieźć tego samego dnia już nie mówiąc o ubraniach itp. taka galeria to nieporozumienie. W wielu miastach w Polsce galerie świeca pustkami a rozwijają się biznesy polegające na jak najszybszej dostawie towarów i usług wszelakich bezpośrednio do klienta i tu jest przyszłość a nie w wielkich molochach. Tarnobrzeg potrzebuje prawdziwych miejsc pracy, przyszłościowych i dobrze opłacanych a nie na kasie i do wykładania towarów jeszcze kilka lat i nie będzie miał kto pracować w takiej gakerii bo ludzi w wieku produkcyjnym w Tarnobrzegu ubywa.

Wolf Pomarencz
3 miesięcy temu

W tym kraju firme zakłada tylko ktoś kto ma na start nie tylko kapitał początkowy ale i cholernie dużo odwagi i odporności na stres

Sobaka
3 miesięcy temu
Reply to  Wolf Pomarencz

…albo samobójca.

Zenek
3 miesięcy temu

HAHA DOBRY DOWCIP NIE WARTO!!!

Byznesman
3 miesięcy temu

Nic nie pisze w artykule ażeby pierwsze co to zakupić dużą skrzynke na listy z wszelakich urzędów którymi świeżo upieczony przedsiębiorca będzie zasypywany od pierwszego dnia rozpoczęcia działalności

listonosz
3 miesięcy temu
Reply to  Byznesman

Pomimo że praktycznie wszystko można załatwić przez internet to poczta polska musi swoje zarobić i utrzymać armie pracowników

walt
3 miesięcy temu
Reply to  listonosz

poczta wciąż wykonuje sporo pracy bo część ludzi wcale nie korzysta z internetu czy paczkomatów.
zwykle są to seniorzy więc należy to raczej uszanować,że im listonosze wciąż są potrzebni.

walt
3 miesięcy temu

gdzieś czytałem,że 70% z najbogatszego w Polsce 1% to są właśnie prowadzący działalność.
przyznam,że prowadząc działalność i świadcząc pracę na etacie to wiem dobrze,że prowadzący działalność mają niższy podatek dochody choć wiele zależy też od specyfiki prowadzonej działalności.
przez lata wcześniejsze było sporo różnych funduszy europejskich i można było z nich skorzystać.
mam trochę znajomych co skorzystało i dobrze na tym wyszło i dziś są kowalami swojego losu.
i wcale nie zazdroszczą nierzadko wypłaty nawet prezydentowi miasta.

Robert
3 miesięcy temu

Nooo, to widać wszędzie że to super miejsce jest Tbg, zwłaszcza w witrynach byłych biznesów, wynajmę, sprzedam itd….

Postaw mi kawę na buycoffee.to
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content