Czym są elektroniczne księgi wieczyste?

Z roku na rok lista spraw, które można załatwić bez wychodzenia z domu, ulega wydłużeniu. Chcesz kupić nieruchomość – dom, mieszkanie lub działkę? Z treścią księgi wieczystej prowadzonej dla wybranej nieruchomości możesz zapoznać się online. Jaki portal umożliwia przeglądanie ksiąg wieczystych? W jaki sposób uzyskać wgląd do konkretnego dokumentu? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Czym jest elektroniczna księga wieczysta?

Księga wieczysta to jeden z dokumentów prowadzonych dla nieruchomości. Ponieważ stan prawny prezentowany w księdze wieczystej uznaje się za zgodny z rzeczywistością, to dokument ten jest kluczowy z perspektywy bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami. Dawniej księgi wieczyste były prowadzone w formie papierowej. Dziś jednak informatyzacja wypiera tradycyjne rozwiązania, a konsekwencją tego procesu są m.in. elektroniczne księgi wieczyste (EKW). Elektroniczne, czyli założone i prowadzone w formie elektronicznej.

Jak jest zbudowany numer elektronicznej księgi wieczystej?

Aby zapoznać się z treścią księgi wieczystej online, należy znać jej unikalny numer. Składa się on z trzech części – są to:

  • część pierwsza – 4 znaki, pod którymi kryje się kod wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego odpowiedzialnego za założenie i prowadzenie księgi;
  • część druga – 8 znaków stanowiących właściwy numer księgi wieczystej;
  • część trzecia – 1 znak, który jest cyfrą kontrolną (nadawaną automatycznie).

Elektroniczny numer księgi wieczystej jest dłuższy niż numer księgi wieczystej, która została założona w formie papierowej. Jednak zamiana „starego” numeru na nowy nie jest kłopotliwa – wystarczy poprzedzić go odpowiednią liczbą zer z przodu (łącznie powinno być 8 znaków).

Aby dowiedzieć się, jak uzyskać numer księgi wieczystej, zapoznaj się z artykułem dostępnym pod adresem: https://ksiegawieczysta.net/jak-znalezc-numer-ksiegi-wieczystej-po-adresie-lub-numerze-dzialki/.

Jakie informacje są zawarte w działach EKW?

Księga wieczysta składa się z czterech działów, a każdy z nich obejmuje inną pulę informacji. O zakupie czy wynajmie nieruchomości należy zdecydować dopiero po zapoznaniu się z treścią całego dokumentu. Jednak niektóre działy – przynajmniej na wstępnym etapie – można uznać za ważniejsze. Przykład? Dział II jest przeznaczony na informacje o właścicielach. Sprawdzając ten dział, można potwierdzić, że osoba podająca się za właściciela mieszkania czy domu rzeczywiście nim jest.

Wszystkie działy księgi wieczystej to:

  • dział I – znajdują się w nim informacje m.in. o położeniu i adresie nieruchomości;
  • dział II – to dział, w którym prezentowane są informacje o właścicielach nieruchomości;
  • dział III – znajdują się w nim informacje m.in. o prawie pierwokupu czy dzierżawy;
  • dział IV – jeżeli na nieruchomości została ustanowiona hipoteka, stosowna wzmianka znajduje się właśnie w tym dziale.

W jaki sposób dotrzeć do księgi wieczystej nieruchomości?

Numer księgi wieczystej nie zawsze jest znany – czasem osoba zainteresowana treścią księgi wieczystej zna wyłącznie adres nieruchomości. W tej sytuacji rozwiązaniem są specjalne wyszukiwarki internetowe, które pozwalają ustalić numer księgi wieczystej po adresie nieruchomości lub numerze działki. Po ustaleniu numeru księgi wieczystej pozostaje jedynie przejść na stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości (Ekw.ms.gov.pl), na której dostępne są Elektroniczne Księgi Wieczyste. Przeglądanie treści ksiąg wieczystych jest bezpłatne.

artykuł sponsorowany

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content