Jak sprawdzić, do kogo należy działka?

W dobie łatwo dostępnych informacji online, sprawdzenie, do kogo należy konkretna działka, staje się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Kluczowym elementem tego procesu jest poznanie danych ewidencyjnych działki, takich jak numer ewidencyjny czy identyfikator działki. W poniższym artykule omówimy kroki, które pozwolą zidentyfikować właściciela nieruchomości gruntowej oraz dostarczymy praktyczne wskazówki dotyczące korzystania z dostępnych narzędzi.

Po pierwsze – poznaj dane ewidencyjne działki

Pierwszym krokiem w procesie sprawdzania właściciela działki jest poznanie jej danych ewidencyjnych. Kluczowe informacje obejmują numer ewidencyjny lub identyfikator działki. Te dane możesz uzyskać za darmo poprzez skorzystanie ze stron internetowych, takich jak Geoportal360.pl czy Geoportal.gov.pl. Wystarczy znajomość położenia działki na mapie lub jej adres administracyjny, aby uzyskać niezbędne informacje.

Szczegółowy opis wszystkich sposobów na dotarcie do informacji o działce i jej właścicielu, znajdziesz w artykule https://ksiegi-wieczyste.org/jak-sprawdzic-kto-jest-wlascicielem-dzialki/.

Księgi wieczyste – klucz do informacji o nieruchomości

Posiadając numer działki, można przejść do kolejnego etapu, którym jest uzyskanie numeru księgi wieczystej. Istnieją specjalistyczne wyszukiwarki internetowe, które odpłatnie udostępnią numer KW po podaniu numeru działki. To istotny krok w procesie, który umożliwi Ci uzyskanie dostępu do informacji o własności danej nieruchomości. Te oficjalne dokumenty zawierają bowiem historię nieruchomości, w tym informacje o aktualnych i poprzednich właścicielach.

Jeżeli już znasz numer KW interesującej Cię nieruchomości, musisz dotrzeć do jej Działu II – „Własność”. To tu znajdują się istotne informacje dotyczące aktualnego właściciela działki.

Najprościej zrobić to korzystając z portalu internetowego Ministerstwa Sprawiedliwości – Elektroniczne Księgi Wieczyste. Po podaniu odpowiedniego numeru KW będziesz mógł przejrzeć aktualna zawartość danej księgi wieczystej łącznie z danymi osobowymi jej obecnego właściciela.

Ustalanie właściciela drogą urzędową

Dane właściciela działki możesz spróbować pozyskać także za pośrednictwem instytucji państwowych:

  • w Wydziale Geodezji i Kartografii Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta,
  • w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego.

Korzystając z tych opcji, należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie, w którego obszarze znajduje się interesująca Cię działka.

W starostwie możesz wnioskować o dostęp do dokumentu, jakim jest wypis z rejestru gruntów. Zawiera on dane dotyczące właściciela. W Sądzie Rejonowym możesz złożyć wniosek o wydanie odpisu księgi wieczystej.

Jednak w obu tych przypadkach, warunkiem otrzymania dokumentów z ujawnionymi danymi osobowymi właściciela nieruchomości jest wykazanie interesu prawnego, do zapoznania się z informacjami zawartymi w tych dokumentach. Niestety sama deklaracja zainteresowania kupnem nieruchomości może nie być wystarczająca w tej sytuacji. (Za osoby posiadające interes prawny uznaje się np. osoby z kręgu ustawowych spadkobierców).

Podsumowując, możliwość sprawdzania właściciela działki staje się coraz bardziej dostępna, co z pewnością ułatwia proces zakupu, sprzedaży lub wszelkich transakcji związanych z nieruchomościami gruntowymi. Natomiast bardzo ważne jest, by wiedzieć jakie informacje, gdzie i za pomocą jakich należy, trzeba uzyskać, by ustalenie właściciela interesującej Cię nieruchomości było procesem łatwym i szybkim w realizacji. 

artykuł sponsorowany

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alf
1 miesiąc temu

Co da ci imię nazwisko i pesel właściciela ? Bez adresu do niego nie dotrzesz

Serbinów.
1 miesiąc temu

Chciałbym sprawdzić do kogo należą pewne działki nad jeziorem.

mujujuj
1 miesiąc temu
Reply to  Serbinów.

do ruskich

Postaw mi kawę na buycoffee.to
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content