Po tragedii w Nowej Dębie wojewoda podkarpacka zarządziła wzmożoną kontrolę bazarów w całym województwie

O kwestiach związanych z nadzorem nad bezpieczeństwem żywności mówiła wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul podczas konferencji prasowej z udziałem służb sanitarnych i weterynaryjnych.

Zdarzenie w Nowej Dębie

Jak przypomniała wojewoda, w minioną sobotę w Nowej Dębie doszło do tragicznego zdarzenia. Po spożyciu mięsa zmarł 54-letni mężczyzna, a dwie kobiety z objawami zatrucia trafiły do szpitali.

W trosce o zdrowie i życie mieszkańców regionu niezwłocznie została podjęta decyzja o uruchomieniu akcji informacyjnej z wykorzystaniem wiadomości SMS rozsyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

– Ostrzegliśmy odbiorców o ryzyku związanym ze spożyciem zatrutego mięsa. Natychmiast w stan gotowości zostały postawione także służby i inspekcje odpowiadające za kontrolę jakości żywności oraz nadzór nad procesem jej produkcji – mówiła Teresa Kubas-Hul.

Po konsultacji ze służbami i inspekcjami wojewoda zleciła konkretne działania dotyczące wzmożonej kontroli bazarów w całym województwie przez Inspekcję Weterynaryjną, Sanitarną oraz Policję, wzmocnionej polityki informacyjnej w zakresie bezpieczeństwa żywności oraz kontynuację szkoleń dla rolników i pracowników Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Ochrona zdrowia publicznego i nadzór nad produkcją i obrotem żywnością

– Chcemy przypomnieć mieszkańcom Podkarpacia, że produkcja i sprzedaż żywności wymaga rejestracji bądź zatwierdzenia zakładu, w tym także gospodarstwa produkującego żywność do obrotu, u właściwego organu – powiatowego lekarza weterynarii lub państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Zwracajmy szczególną uwagę na żywność, którą kupujemy, ponieważ życie i zdrowie ludzkie nie ma ceny – zaznaczyła wojewoda.

Podmioty działające na rynku spożywczym są odpowiedzialne za bezpieczeństwo zdrowotne żywności na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji, a podstawowym zadaniem inspekcji – w ramach nadzoru nad bezpieczeństwem żywności – jest ochrona zdrowia publicznego.

Zakres nadzoru jest rozległy i obejmuje obszar: „od pola do stołu”, zagrożenia mikrobiologiczne, chemiczne i fizyczne związane z żywieniem, przetwarzaniem, przechowywaniem i transportem żywności pochodzenia zwierzęcego.

O szczegółach mówił podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Adam Sidor

– Państwowa Inspekcja Sanitarna, realizując nadzór nad bezpieczeństwem żywności koncentruje się na dwóch obszarach – pierwszy z nich to monitoring sytuacji epidemiologicznej w zakresie zatruć i zakażeń pokarmowych, natomiast drugi to obszar inspekcyjny i zapobiegawczy – powiedział dr Sidor, który dodał, że inspekcja ma pod nadzorem ponad 23 tys. zarejestrowanych bądź zatwierdzonych obiektów.

– W ciągu roku pobieramy ponad 4 tys. próbek w różnym zakresie i w różnych grupach środków spożywczych. Zaledwie 3 proc. to pula próbek kwestionowanych, które są zgłaszane do systemu ostrzegania o niebezpiecznej żywności i ta żywność jest niezwłocznie wycofywana z obrotu.

O wzmożonych działaniach kontrolnych i prewencyjnych mówił także podkarpacki wojewódzki lekarz weterynarii dr Mirosław Welz, który zaznaczył, że najgroźniejsze są sytuacje, kiedy nielegalna sprzedaż produktów odbywa się poza nadzorowanymi bazarami czy targowiskami. Taka sytuacja miała miejsce w Nowej Dębie.

– Zdrowa żywność pochodzenia zwierzęcego to zdrowe zwierzęta, z których pozyskuje się tę żywność. To także warunki higieniczne produkcji, które zapewniają czystość i dezynfekcję w jej trakcie, brak możliwości zakażeń i skażeń krzyżowych żywności, czyli odpowiednio przygotowane pomieszczenia. Konsument, który trafia na bazar powinien sprawdzić, czy to miejsce jest nadzorowane przez odpowiednią inspekcję, ponieważ oznacza to, że żywność sprzedają tam osoby, które mają do tego uprawnienia – powiedział Mirosław Welz.

Komunikat dla mieszkańców województwa podkarpackiego w sprawie nadzoru nad produkcją i obrotem żywnością – Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

foto: Jerzy Żygadło/PUW

info: PUW

Subskrybuj
Powiadom o
19 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Robin
1 miesiąc temu

I stało się. Urzędnicze sępy przystąpiły do gnębienia niby wolnych obywateli. Będą kontrolę słone mandaty bo mamy głupie prawo. No i tylko ci z pod znaku rudej wrony zadowoleni bo wpływy do dziurawego budżetu będą.
Chory ten kraj bo tak naprawdę jeszcze nie wiadomo co było przyczyną śmierci tego Ukraińca. Współczuję tylko tym co te wyroby robili. Bo już ich media ukrzyżowały. Wojewoda zamiast działać pod publiczkę niech lepiej zainteresuję się czy i ile osób zmarło w Tarnobrzegu bo w miejscowym szpitalu nie ma 3 rok oddziału chorób wewnętrznych. Tu proponuję wystawić solenne mandaty dla urzędasów odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.

Jjjbrae
1 miesiąc temu

Niech wojewoda wyśle sanepid na granicę żeby sprawdzali towar z ukrainy

As
1 miesiąc temu
Reply to  Jjjbrae

I niszczyć przy okazji prywatną własność wysypując na drogi i tory zborze. To prowokatorzy nie rolnicy

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu

Jak nic ustawka POpaprańców ! Do Polski wjeżdża zgniłe , zatrute ziarna, miody , jaja, a Ci szukają winnych wśród polskich rolników. Szukali kija i go znaleźli !

poprostu-swinie
SRODMIESCIE
1 miesiąc temu

DOBRZE, ZE CHOCIAZ PANI WOJEWODA MA TERAZ NAD TYM NADZOR BO PRUKFY W SANEPIDZIE DO TEJ PORY SPALY ZA BIURKAMI, AZ MUSIALA SIE STAC TRAGEDIA ZEBY SIE OBUDZILY

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu
Reply to  SRODMIESCIE

Co Ty bredzisz oni z góry mieli zaplanowany cel bo jak można kogoś osądzać bez sekcji zwłok i badania tzw galaretki ? Poczytaj w necie jaki syf zwożony jest z Ukrainy ale o tym cicho sza – mamy temat zastępczy i pretekst do gnojenia polskiego rolnika !

Rolnik postępowy
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Tyż tak mysle. W telewizyi mówią, że „zebrano materiał dowodowy pozwalający na zarzuty”. A tu tak przedstawiły zarzuty bez wyników badań? Wypisz wymaluj jak sprawa kierowcy Cinqueciento w kolizji ze samochodem „broszki” za czasów PiS. Świadków nie przesluchano a już gostek słuchany jako przestępca.

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu

Zamiast demokracji zaczyna nam się robić totalitaryzm ! Znajdźcie człowieka, a znajdzie się paragraf ! Trują Polaków na potęgę ale tam są bezkarni, nie to co galaretka całe zło obecnych czasów:)

Rolnik postępowy
1 miesiąc temu

Gdzie była służba zdrowia, sanepidy , kiedy Ukraińcy w trakcie pandemii przekraczali polską granicę bez badań? Włodek wyleczył Ukrainę i Polskę z pandemii?

Maja
1 miesiąc temu

A ile ludzi zmarło po szczypawce lub się poważnie rozchorowało? Są jacyś oskarżeni w tej sprawie?

walt
1 miesiąc temu
Reply to  Maja

przyjdzie czas i rozliczy się szwindle szumowskiego,jego rodziny oraz pisowców.
póki co nie ma się co wkręcać bo długopis ułaskawi jak tych bydlaków wąsika i kamińskiego.

Jan
1 miesiąc temu

Ja mam radę dla tych biedaków co robili tą nieszczęsną galaretkę.
Niech jak najszybciej zapiszą się do Tarnobrzeskiej Platformy Obywatelskiej.
Może jest szansa że obywatelka Potańska i obywatel Mastalerz postarają się o tego samego prokuratora co nie dopuścił aby ktokolwiek chciał postawić marszałka Grodzkiego przed sądem. Jest szansa że wasza sprawą też tam nie trafi. Będziecie ich to będą was bronić jak niepodległości.
A tak na poważnie to rozgłaszajcie gdzie się tylko da ile wam dołożą kary ci belzebuby z tych wszystkich urzędów co się będą chcieli wykazać.

walt
1 miesiąc temu
Reply to  Jan

to jeśli już łatwiej zapisać się do pisu i prosić burmistrza Ordona by wysłał ich papiery do pałacu gdzie długopis ułaskawia wszystkich członków partii nie tylko bydlaków jak wąsik czy kamiński ale ułaskawił też pedofila 🙂 – tak człowieka,który krzywdził własną rodzinę i dziecko !
bo jak twierdził – rodzina jest najważniejsza 🙂

Rolnik postępowy
1 miesiąc temu

Zajrzeć proponuje zawsze do składu każdego opakowanego produktu. Wtedy dopiero zobaczycie jaki syf człowiek musi zjadać. Za stosowanie oleju palmowego od razu wsadzać do ciupy bez prawa ułaskawienia przez długopisy i im podobnych.
Sklepy SPOŻYWCZE powinny zmienić nazwę na sklepy CHEMICZNE.

Niebawem będziemy wpier…ć robale zamiast kurczaka. Powoli systematycznie rozwali się polskie rolnictwo. Zgodnie z wytycznymi brukselki.

walt
1 miesiąc temu

robale nierzadko są dużo czystsze chemicznie i zdrowsze niż ten karmiony rurką niczym kamiński w więzieniu kurczaczek.także od krajowego producenta bo hodowlą tego nazwać za bardzo się nie da.

Jan
1 miesiąc temu
Reply to  walt

TO SAM ŻRYJ A NIE KAŻ INNYM

walt
1 miesiąc temu
Reply to  Jan

e to ja nikomu niczego nie każę 🙂

Gowniany Jasio
1 miesiąc temu
Reply to  walt

Będzie i taki czas,że nie będziesz miał wyboru, bo innego towaru niż robale nie będzie w sklepach ,brak mięska będzie.

Gowniany Jasio
1 miesiąc temu
Reply to  walt

Robal może usiąść na każdym g…e.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
19
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content