Poseł Weber o budowie S74: „Kontynuacja tej inwestycji przez obecny rząd jest zagrożona”

Były wiceminister obecnie poseł na Sejm RP Rafał Weber zamieścił w mediach społecznościowych wpis w którym twierdzi, że kontynuacja budowy drogi ekspresowej S74 jest zagrożona.

Droga ekspresowa S74 musi powstać. Musi!

Rozwój gospodarczy każdego regionu, a Podkarpacia szczególnie, w głównej mierze uzależniony jest od jakości infrastruktury. Regiony posiadające nowoczesne i spójne rozwiązania komunikacyjne są atrakcyjne dla biznesu każdego rodzaju. Podkarpacie dzięki budowie Via Carpatii uzyskało nowy impuls rozwojowy – Stalowa Wola czy Nisko korzystają z bliskiego położenia S19, dzięki czemu powstają zakłady produkcyjne dające miejsca pracy i wpływy podatkowe, ale potrzebujemy kolejnych drogowych inwestycji.

Jedną z nich jest S74. Ta ekspresówka połączy nas z układem komunikacyjnym w centrum Polski. Dla Stalowej Woli, Niska, Tarnobrzega czy Gorzyc to strategiczna trasa. Niestety w 2012 roku jej budowa została przerwana, dlatego w 2018 roku powróciliśmy do jej przygotowania, a w 2022 roku zapewniliśmy finansowanie całego przebiegu S74 od węzła z Via Carpatią do węzła z autostradą A1 pod Łodzią.

Teraz niestety kontynuacja tej inwestycji przez obecny rząd jest zagrożona. Słyszymy zapowiedzi o wycofywaniu się z wielu programów, które przez rząd PiS były realizowane. W wypowiedziach członków obecnego rządu ponownie słychać hasło „pieniędzy nie ma”. Za nas były – zbudowaliśmy m.in obwodnice Stalowej Woli i Niska czy wspomnianą Via Carpatia między Lublinem, a Rzeszowem. Na budowę S74 odcinek Nisko – Opatów zapewniliśmy 3,4 miliarda złotych.

S74 musi powstać. Dlatego złożyłem do łaski marszałkowskiej wniosek o powołanie Parlamentarnego Zespołu „TAK dla budowy drogi ekspresowej S74”. Pracować w nim będą posłowie i senatorowie. Już teraz wpisali się parlamentarzyści z 5 województw, a wiem, że będą kolejni. Oznacza to bardzo duże zainteresowanie tą inwestycją. Będziemy dążyć do tego aby S74 była realizowana, bo to droga do rozwoju. Nie odpuszczę tej inwestycji – napisał w mediach społecznościowych poseł Weber.

Trasa S74 łącząca województwa świętokrzyskie i podkarpackie ma przebiegać przez teren 11 gmin – cztery w Świętokrzyskiem, a na Podkarpaciu przez siedem gmin (Tarnobrzeg, Gorzyce, Stalowa Wola, Zaleszany, Radomyśl nad Sanem, Pysznica i Nisko).

Droga ma być gotowa, zgodnie z Rządowym Programem Budowy Dróg Krajowych, do 2030 roku (z perspektywą do 2033 roku). Koszt budowy odcinka drogi ekspresowej S74 Opatów – Nisko szacowany jest na prawie 3,5 mld zł.

foto: archiwum

Subskrybuj
Powiadom o
56 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zatroskany
1 miesiąc temu

Rok od złożenia wniosku a nic się w tym temacie nie dzieje. S74 powinna już być klepnięta na początku roku. Obawy Webera są słuszne patrząc na to, że rząd chce radykalnie obcinać finansowanie. A tutaj za wiele wyborców i tak nie mają. Także nie jest takie pewne, że ta droga powstanie i dobrze, że ktoś chce przypilnować inwestycji bardzo ważnej dla Tarnobrzega nie mówiąc już o Stalowej Woli gdzie im skomunikuje miasto z nowym mostem plus otworzy tereny inwestycyjne obok lotniska w Turbii.

Obserwator
1 miesiąc temu
Reply to  Zatroskany

A w Tarnobrzegu zabawa wyborcza trwa.
Konferencja na temat tej drogi jako sukces
Kto za te kpnferencje zapłaci
Mieszkańcy

Damian Karbowniczak
1 miesiąc temu
Reply to  Zatroskany

Uporządkujmy dyskusje na ten temat. S74 to droga od Sulejowa ( wezeł z S12 ) do Niska ( węzeł z S19 ) .

  • Odcinek od granicy woj. swietokrzyskiego do Kielc jest w tej chwili budowany ( kilka pod odcinków na etapie prac drogowych , kilka na etapie projektownania )

https://s74-mniow-kielce.pl/

  • Odcinek Cedzyna ( rondo istniejące S74 czyli wylotówki z Kielc ) do Łagowa na etapie wybrania firmy po przetargu na projekt i budowę .

https://www.gov.pl/web/gddkia-kielce/wybralismy-oferte-w-przetargu-na-realizacje-s74-od-cedzyny-do-lagowa?fbclid=IwAR0P5bjzJcXFtvVGDstvv6wZHTpjm1gkHq-_IBoas6aLZdQU6tcLP4K10tc

  • Odcinek Łagów – Opatów ( Jałowesy wezeł z S9 , obwodnicą Opatowa która jest budowana ) na etapie projektuj i buduj – wybrano firmę do projektu i budowy.

https://www.gov.pl/web/gddkia-kielce/realizacja-s74-od-lagowa-do-opatowa-stala-sie-faktem

  • Odcinek Opatów południe – Nisko – złożony wniosek o decyzje srodowiskową do Regionalnego Dyrektora Ochrony Srodowiska w Rzeszowie , wniosek złozony w listopadzie 2022.

Cały harmonogram można sledzić na stronie GDDKiA .

https://www.gov.pl/web/gddkia/mapa-stanu-budowy-drog3?graphicName=wojew%C3%B3dztwo+%C5%9Bwi%C4%99tokrzyskie

Pozdrawiam

Mieszkaniec
1 miesiąc temu

A Bożek odtrąbił sukces
I bez krytycznie chwali się że to jego zadluga
Mój Boże pożegnamy już tego prezydenta który tylko lans zabawa i fotki
Może ktoś ruszy to miasto

DJB
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

Na razie to jest półmetek i widać, że Tarnobrzeg idzie w dobrą stronę dzięki tej prezydenturze. A z tymi pożegnaniami to się proszę wstrzymać tak do…2029 roku 🙂

Tarnobrzeg moje miasto
1 miesiąc temu
Reply to  DJB

Jest słabo i byle jak, każda inwestycja w mieście to niedoróbek lub szajs.

Mieszkaniec
1 miesiąc temu
Reply to  DJB

Tą idzie w dobrą stronę, a skąd ma Bożek na te wszystkie drogi a no z polskiego ładu za rządów PIS , bo za PO to nic tu nie zrobią

Tbg
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

Wróżbita Maciej ☃️tobie to przepowiedział.?? Może powie tobie jakie padną liczby w totka.!?

Tbg
1 miesiąc temu
Reply to  DJB

Walkoniu, urzędowy prrzezpięć lat nie umiecie sobie poradzić z chodnikiem i parkingiem przy szaletach, a ty obiboku masz czelność jeszcze głos zabierać.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  DJB

Pojeb???? Popierd????
GDZIE IDZIE ????

Przy takim zadłużeniu tej mieściny to jest w czarnej du???? Wyprodukowanym przez twojego idola nieudacznika !

Jesteś oszustem i kłamcą złodzieju !

Urzędnik
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Zrozum pan wreszcie że aby sprostać potrzebom rozwojowym samorządy muszą sięgać po zewnętrzne źródła finansowania jak kredyty i pożyczki ponieważ potrzeby przekraczają możliwości budżetów

Eryk
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Ty się aż prosisz o ponowny proces.
Dziwię się, że @DJB puszcza ci to płazem.

Powściągnij emocje. Oskarżenia o złodziejstwo, to naprawdę mocny zarzut. I na Boga, nie tłumacz się powszechnością języka.
To, że obracasz się w towarzystwie, gdzie nazywanie kogoś złodziejem bez dania racji jest powszechne, nie znaczy, że ta twoja norma obowiązuje w języku normalnych ludzi.

Do DJB
1 miesiąc temu
Reply to  DJB

Pycha kroczy przed upadkiem

Urzędnik
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

Fakty są takie że żaden poprzedni prezydent nie zrobił tyle co obecny włodarz miasta więc głos oddany na urzędującego prezydenta jest najrozsądniejszym wśród wszystkich kandydatów

Pisior
1 miesiąc temu
Reply to  Urzędnik

Bo żaden rząd nie przeznaczył tyle środków, co PiS, jakby nie pieniądze z Polskiego Ładu, to żadnej drogi by ni zrobiono !!!!

Do prezydenta
1 miesiąc temu

A Pan śledzi rozwój tego projektu
Chyba nie Bo była konferencja w tej sprawie i nic Pan nie powiedział o zagrożeniu
To jak to jest ze poseł Weber wie i inni których wymienia a Pan nie wie
Brak zainteresowania sa przekaz do emerytów poszedl że osiągnął Pan kolejny sukces. Nawet przy wyborach tak się nie powinno robić

Mieszkaniec.
1 miesiąc temu

Jest zagrożenie jednak trzeba cisnąć aby udało się zrealizować inwestycję. Jest to też pierwszy temat chyba od 30 lat który łączy Tarnobrzeg i Stalową Wolę. Oba miasta są zadowolone z obecnego przebiegu trasy. Wystarczy podpisać tylko głupie papiery przez urzędników.

Tarnobrzeg moje miasto
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec.

Inwestycja jest potrzebna, ale Tarnobrzeg potrzebuje odpowiednich dróg pod S74, bo obwodowka nie spełnia wszystkich kryteriów.

mariusz sandomierz
1 miesiąc temu

tbg to miejscowosc na uboczu zadne obwodnice nie sa tu potrzebne gdyz jest tu male natezenie ruchu

Ghb
1 miesiąc temu

Kto cię zrobił pławiaku, powiedz to cię pomszczę.

mariusz sandomierz
1 miesiąc temu
Reply to  Ghb

tadek z dzikowa

walt
1 miesiąc temu

weber miał 8 lat by to przeprowadzić ale wtedy pompował kasę do Stalowej i to tam budował mosty na Sanie.
teraz sobie o nas przypomniał gdy już nic nie może.fajnie.
pelikany będą łykać.

Poseł
1 miesiąc temu
Reply to  walt

A kto że mną balował prze 5lat.

walt
1 miesiąc temu
Reply to  Poseł

z tobą ? pewnie mąż i marcin piasek a okazyjnie brauniarz i rola 🙂

Lekarz
1 miesiąc temu
Reply to  walt

Idź się lecz człowieku, masz jakąś prześladowczą fobię

walt
1 miesiąc temu
Reply to  Lekarz

lekarz twierdzi,że jeszcze nie trafię na oddział odwiedzany chętnie przez samozwańczego redaktora tylko póki co na ortopedię 😉

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Lekarz

Szkoda czasu Waść !

Chyba , że leczyć się ma na nogi bo zdecydowanie na łeb za późno !
Tacy właśnie są zatrudnieni w urzędzie z nadania komitetu KOZ ” razem ZZZ tarnobrzega” pod przewodnictwem szamana-belfra-histeryka!

Pisior
1 miesiąc temu
Reply to  walt

Zgadza się PO.z PSL, jak rządziło przez 8 lat zupełnie nic nie zrobiło w kierunku S74 i żadnej drogi w mieście nie wyremontowano na którą by przeznaczyli środki. A przed wyborami Tusk na spotkaniu w Rzeszowie zapytany o S74 pieprzył bzdury o S3, która jest prawie na ukończeniu oraz Pile i drodze S10 i S 11, a elyty PO w tym Potańscy i inni bili gromkie brawa. Z jakiego powodu ciężko stwierdzić może bliżej im do Piły i opiłowywania mieszkańców Podkarpacia ??? Ale co tam, jakaś S74 ważne.że walczą o tak zwaną praworządność i wyciągając swoich. Teraz najważniejsze jest jeszcze uniewinnienie Nowaka i będzie OK, a wtedy Nowak zostanie ponownie ministrem i drogi pobuduje, a szczególnie S74.

walt
1 miesiąc temu
Reply to  Pisior

dla mnie ważniejsze od mrzonek o s74,które pisowcy do Stalowej doprowadzili a do Tarnobrzega nie,jest to że wsadzili takiego bydlaka jak kamiński i wąsik a jak się uda zmienić prezydenta to trzeba będzie wszystkich jego nominatów wyrzucić na pysk jak brata mazurka czy resztę obajtków.AMEN.

Klawisz
1 miesiąc temu
Reply to  walt

Kilu wsadzili, ale niestety swoich wypuszczają i oczyszczają z zarzutów na potęgę. Jak tak wygląda sprawiedliwość i równość wobec prawa w wykonaniu Bodnara i reszty, to ja dziękuję !!!! Widać temida w dalszym ciągu jest ślepa i hasła „praworządność i konstytucja”, to mrzonki dobre na takich jak TY !!!

walt
1 miesiąc temu
Reply to  Klawisz

za tym przecież głosowałem 🙂 po następnych wyborach role znowu mogą się odwrócić więc nie trać nadziei 😉

mariusz sandomierz
1 miesiąc temu

wbrew temu co tu jest napisane droga ta nie bedzie pzrebiegac przez gmine sandomierz wiec prosze nie pisac glupot apropo sandomierzu wypisz sie z tego calego czwormiasta bo to nic innego jak proba powrotu do gierkowszczyzny

mariusz sandomierz
1 miesiąc temu

sandomierzu stary polski piastowski grodzie caly czas zbierasz poklosie 1975 roku

mariusz sandomierz
1 miesiąc temu

już od 75′ ta wstrętna śmierdząca komunistyczna Stalowa Wola nas wszystkich doiła

mariusz sandomierz
1 miesiąc temu

nie nie to cala kasa szla na tbg kosztem naszego pieknego maista

mariusz sandomierz
1 miesiąc temu

jednak zdecydowanie, już wtedy swoje brudne łapy wyciągały po wszystko stalowo wolskie plemię

mariusz sandomierz
1 miesiąc temu

a czym sie ty bido tarnobrzeska porownujesz do stalowej woli?co sie u ciebie produkuje?

mariusz sandomierz
1 miesiąc temu

piszesz jakieś brednie o 75 i sandomierzu to prostuję. idź być prawdziwym trolem z pławo na nadgejowskimsanem24pl-tam twoje miejsce.

mariusz sandomierz
1 miesiąc temu

sandomierzanie obudzcie sie dosyc dyskryminowania naszego starego polskiego grodu

mariusz sandomierz
1 miesiąc temu

stop stalowo wolskiemu uciskowi, sandomierzanie na traktory wysypujemy jabłka

Babcia klozetowa
1 miesiąc temu

Gówno, które płynie przez Królewskie Miasto, jak nie wiesz co

Pisior
1 miesiąc temu

Ciesz się, że PiS rządziło, bo drugi most i Lwowska Bis pozostałaby w skwerze marzeń !!!

gorzyce
1 miesiąc temu

panie premierze Tusk apelujemy do pana czas na centralny wezel sandomierski

Jan Fallus
1 miesiąc temu

Czyli h** d*** i kamieni kupa

Mieszkaniec.
1 miesiąc temu

Nie ma kto przypilnować inwestycji bo w rządzie z regionu nikogo obecnie nie ma. Tak nas szanuje PO z PSLem.

Alf
1 miesiąc temu

Za bardzo bym się tym nie przejmował. To może być efekt lecących na łeb na szyję sondaży PIS. Żeby to jakoś ratować bo wybory za pasem będą straszyć wszystkich i wszystkim. Inna sprawa ,że lata rządów PS to lata kreatywnej księgowości zadłużania państwa poza budżetem na potęgę . Obecny rząd próbuje z tym skończyć. Przykład to tarcze energetyczne i wydatki na konieczne zbrojenia w efekcie wzrostu zagrożenia wojną w Europie. PIS w budżecie na ten rok nie zabezpieczył na te programy ani złotówki. Dla nowego rządu miał radę ,żeby robili dalej to co oni i po cichu zadłużali ten kraj. Obecni nie chcą tego robić . Zapewne jakieś cięcia muszą być ,żeby przerwać tą spiralę zadłużenia. Priorytetem będą zapewne zbrojenia.

Kot
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Alf Twój geniusz przeraża nawet Tuska!!!

Robin
1 miesiąc temu

Podziękujcie tym co głosowali na trzecią zwisającą nogę.
Tłumoki wybraliście zaplecze rudej wrony i wiadomo: PINIĘDZY NIMA I NIE BĘDZIE…
Po co wam drogi jak was nie będzie stać na elektryczne samochody 🙂 Osłem przez ugory wszędzie dojedziecie. Ugorem bo z rolnikami na naszych oczach rozprawiają się ekoterroryści z tego unijnego eurokołchozu.
Dziś rolnicy przyjechali do Warszawy a premier Tusk ZWIAŁ z kraju.
GŁOSIJCIE DALEJ NA TĄ CHOŁOTE 🙁 🙂

Wróżbita Maciej
1 miesiąc temu
Reply to  Robin

Rolnik to niech zapie… la w polu, tam jego miejsce,. Jak były strajki za komuny to gdzie byli rolnicy.? Śmiali się z miastowych, twierdzili ze oni się wyżywią a miastowy niech g… o wpier… a. KARMA. WRÓCIŁA.!!

Mieszkaniec
1 miesiąc temu

Jestem za tym , żeby ekipa TUSKA WSZYSTKO ZABRAŁA włącznie z 800+ , 13,14 . Energię o 200procent w górę a w tedy niektórzy się może przekonają jak to było za PIS , że tak narzekali

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu

Pieniędzy nie ma i nie będzie ! Mój Boże co za kretyni głosowali na PO?

takiego-uja-tussk
As
1 miesiąc temu
Reply to  ODYSEUSZ

Dobrze ,że ty nie masz takich problemów. Zagłosujesz na Władimira i po problemie. U nas jest jeszcze na szczęście trochę inaczej

ODYSEUSZ
1 miesiąc temu
Reply to  As

Na to głosowaliście lemingi… a skoro tak Ja się pytam gdzie masz paliwo po 5,19 ?

drozyzna-tusska
Adam
1 miesiąc temu

Dawne mięso armatnie pisu zaczęło straszyć w tle wybory!

Tarnobrzeski WORD sponsorem stali stalowa wola
1 miesiąc temu
Reply to  Adam

Odcięci od koryta to teraz jazgoczą. Niech ich stalowa wola – matecznik i wylęgarnia – teraz nakarmi. Przecież tyle tam „zainwestowali” pisowcy.

anon
1 miesiąc temu

takiej drogi nie potrzeba nie ma niszczenia terenów nie ma kasy na to bo rzaD PISIORSKI NAJGORSZY ZADŁUŻYŁ OKRADŁ KRAJ I TERAZ TRZEBA SPŁĄCAC DŁUGI

Postaw mi kawę na buycoffee.to
56
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content