DNI TEATRU 2024

Trzy fascynujące spektakle, w tym gorącą premierę zobaczymy w tym roku na scenie Tarnobrzeskiego Domu Kultury w ramach Dni Teatru. Towarzyszy im także niezwykle popularny konkurs recytatorski Dziecięce Interpretacje.

Dni Teatru co roku odbywają się w Tarnobrzeskim Domu Kultury i są prawdziwą gratką dla wszystkich, którzy kochają sztukę sceniczną. Organizowane są w związku z Międzynarodowym Dniem Teatru, który obchodzimy 27 marca. W tym roku na scenie TDK-u ponownie wystąpią teatry amatorskie z okolic, będzie też premiera i konkurs recytatorski.

A wszystko zacznie się już 23 marca spektaklem „Pigmalion” George’a Bernarda Shawa. To nowa propozycja Teatru Rozmaitości im. Stefana Ostrowskiego SCK w Mielcu, który w zeszłym roku obchodził 10-lecie swojego istnienia. Z tej okazji przygotował klasykę – sztukę doskonale znaną zarówno z desek scenicznych, jak i wielu filmowych adaptacji ze słynnym musicalem „My Fair Lady” na czele. Spektakl wyreżyserowała Jadwiga Klaus.

O czym opowiada? Wskutek zakładu między dwoma londyńskimi dżentelmenami, kwiaciarka Eliza staje się przedmiotem eksperymentu. Profesor Higgins postanawia nieokrzesaną, nieobytą, niewykształconą, mówiącą dialektem dziewczynę zmienić w ciągu kilku miesięcy w prawdziwą lady, której prostego pochodzenia nie domyśliłby się bywalec dworu królewskiego. Eliza przechodzi wszechstronną metamorfozę, a jej efekty są tak spektakularne, że robią wrażenie nawet na twórcy tej przemiany. Co z tego wyniknie?

Tego dowiemy się 23 marca w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Początek spektaklu o godz. 18.00. Bilety w cenie 15 zł można kupić online na stronie TDK oraz w kasie.

Kolejny teatralny wieczór odbędzie się 24 marca i będzie to także klasyka, ale w nowoczesnej odsłonie – „Zemsta – czyli spór o mur wg Aleksandra Fredry” w wykonaniu Teatru Kontynuacja z NCK Sokół w Nisku w reżyserii Marka Urbana. Spektakl został przygotowany w związku z 230. rocznicą urodzin Aleksandra Fredry obchodzoną w zeszłym roku.

Ponadczasowa, zabawna i pełna intryg komedia zostaje przeniesiona do współczesnego biura, gdzie bohaterowie otrzymują nową charakteryzację, ale ich ludzkie cechy i relacje pozostają niezmienne. To wyjątkowe połączenie klasyki i współczesności, które kieruje w stronę refleksji nad ludzkimi słabościami. „Zemsta” w nowoczesnym biurze to historia Cześnika, ambitnego menadżera, który w swojej zaborczości nie wybacza nikomu, kto mu się przeciwstawi. W międzyczasie pojawiają się postaci takie jak Rejent, Papkin, Wacław, Klara, czy Podstolina, we współczesnych wcieleniach, które zapewniają niezapomnianą mieszankę komicznych sytuacji i zaskakujących zwrotów akcji. Współczesne biuro staje się areną dla emocjonalnych konfliktów, intryg, manipulacji i nieoczekiwanych sojuszy. A wszystko to z humorem, który jest ponadczasowy i zrozumiały dla każdego. Nowatorskie wydanie „Zemsty” zabierze widzów w emocjonującą podróż przez biurowe intrygi i ludzkie relacje, zostawiając zarówno uśmiech na twarzy, jak i zadumę nad wiecznymi prawdami o ludzkiej naturze.

Nowoczesną „Zemstę” tarnobrzescy widzowie będą mogli zobaczyć w TDK 24 marca o godz. 18.00. Bilety w cenie 15 zł można kupić online na stronie TDK oraz w kasie.

Nie mogłoby podczas Dni Teatru zabraknąć tarnobrzeskiego akcentu. I to jakiego! Teatr Czwartek przygotował premierę. Będzie to spektakl pt. „Kandydatki na żonę” według scenariusza Andrzeja Dembończyka w reżyserii dra Sylwestra Łysiaka.

Scenariusz przenosi nas do XIX wieku. Wujostwo chce ożenić młodego Wiktora. Przedstawiają mu kandydatki (młode dziewczyny i starszą o 20 lat kuzynkę cioci), on ma wybrać sobie jedną z nich za żonę. Tymczasem młodzieniec od pięciu lat kocha się w Róży, służącej wujostwa. Ostatecznie Wiktor przyparty do muru wybiera żonę. Wybór pada na…

Tego z kolei dowiemy się 7 kwietnia o godz. 17.00. Bezpłatne wejściówki można będzie odbierać w TDK od 3 kwietnia.

Jak co roku Dniom Teatru towarzyszy także bardzo popularny wśród dzieci i młodzieży Konkurs Recytatorski „Dziecięce Interpretacje”. W tym roku będzie to już 22. edycja, do której zgłosiło się ponad 100 uczestników z Tarnobrzega i terenu powiatu tarnobrzeskiego. Po przejściu eliminacji wstępnych najlepsi recytatorzy zaprezentują się w finale, który zaplanowano na 13 kwietnia.

Międzynarodowy Dzień Teatru uchwalono w 1961 roku podczas IX Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w Helsinkach. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie na całym świecie. To okazja do celebracji osiągnięć teatralnych, wymiany kulturowej i pokoju oraz promocji działalności kulturalnej.

info: TDK

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
1 miesiąc temu

Jak bym patrzyła tylko na plakat…to bym nie dotarła chyba na Kandydatki. TEATR CZWARTEK TDK. Nie wiem czy to jakiś skrót czy co, czy pełna nazwa? A gdzie to jeśli nie jestem miejscowa? Może się czepiam,ale może być lepiej, dokładniej na przyszłość. Jak mi się uda zdobyć wejściówkę to przybędę

walt
1 miesiąc temu

Kandydatki na żonę to może być ciekawe i jak los pozwoli wybiorę się.
Pigmalion klasyka,Zemsta krajowa klasyka..
Bardzo fajna inicjatywa.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content