Dziś w nocy zmiana czasu na letni, z soboty na niedzielę pośpimy krócej

W nocy z soboty 30 marca br. na niedzielę 31. marca br. zmieniamy czas z zimowego na letni. O godzinie 2 przestawiamy zegarki na godzinę 3 co oznacza, że będziemy spali o godzinę krócej. Zmiana czasu ma spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.

Pionierami we wprowadzeniu czasu letniego byli Niemcy. W czasie I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 w Rzeszy i sojuszniczych Austro-Węgrzech czas przesunięto o godzinę do przodu a 1 października 1916 o godzinę do tyłu. Niedługo później i Brytyjczycy zaadaptowali to w Wielkiej Brytanii. 19 marca 1918 Kongres Stanów Zjednoczonych wyjaśnił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji prądu. Ponownie po przerwie w USA w 1966 Kongres uchwalił Uniform Time Act wprowadzając po raz pierwszy podczas pokoju możliwość korzystania z czasu letniego.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona między I a II wojną światową tylko raz, w 1919 roku, później w czasie II wojny światowej, podczas okupacji hitlerowskiej, następnie w latach od 1946 do 1949, od 1957 do 1964 i nieprzerwanie od 1977 roku. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie). Wcześniej dni zmiany czasu w Polsce były ogłaszane w Monitorze Polskim i tak na przykład w 1964 zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja, a na zimowy 27 września.

foto&źródło: Wilkipedia

Subskrybuj
Powiadom o
56 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ODYSEUSZ
19 dni temu

Od samego początku przestrzegałem i ostrzegałem ale zawsze znajdą się durnie, którzy wyśmieją wszystko co stoi w sprzeczności z programatorem telewizyjnym !

naglica-zatrzymana
Łogier
18 dni temu
Reply to  ODYSEUSZ

A mi odkąd przyjąłem szczepionke pała grzeje 24 na dobe, 7 dni w tygodniu.

Obatelka
18 dni temu
Reply to  Łogier

Było wziąć przeciw wściekliźnie.

Jjjbrae
18 dni temu
Reply to  Łogier

To masz przejebane

WDR
18 dni temu
Reply to  Łogier

Idź do Walta, on ma dobrą radę dla każdego i na każdy temat, jest niczym lekarz od siedmiu boleści, może Ci pomoże.

Pokojowy
17 dni temu
Reply to  Łogier

Przekaż ją kobiecie, jak znicz… pokoju.

Slayer
18 dni temu
Reply to  ODYSEUSZ

ArcyBłaźnie jaki to ma związek ze zmianą czasu??? Szczepionki to cierń w twoim śmierdzącym dupsku?? Twoje sekciarskie wizję każdy słyszał z 1000 razy , to już jest nudne.

Slayer
18 dni temu
Reply to  ODYSEUSZ

Paranoiku za kogo ty się masz, żeby normalni ludzie mieli słuchać twoich rad??
Ps . Ostatnio miałem nawet zapytać typa z mojej ulicy, który przedstawiał wizję podobne do twoich. Niestety wyciągnął kopyta przed 40stką, przed zaszczepionymi jego rodzicami. Także badaj się i odmawiaj paciorek, żeby ciebie wcześniej nie zwinęło i byś zobaczył jakie okropieństwo spotka zaszprycowanych:)

ODYSEUSZ
18 dni temu
Reply to  Slayer

Nie będę używał łaciny w stosunku do ciebie śmieciu bo cisną się same na usta ale to dzięki takim debilom jak ty ludzie uwierzyli w kłamstwa srovidowe. Co ma wspólnego ano to, że japońscy naukowcy przestrzegają przed syfem na covida i tym samym przekazuje info ludziom aby wiedzieli bo w polskich mediach o tym nie usłyszysz. Wiem ze to przerasta twoje zdolności intelektualne więc nie czytaj bo za głupi jesteś na logiczne pojmowanie świata 🙂 szczepanie carpe dien bo czas ucieka nieubłagalnie… Poczytaj głąbie Agenda ONZ 2030 a zobaczysz co planują dla ludzkości globaliści – fakt za głupi jesteś aby wiedzieć co to jest ta Agenda 🙂

Slayer
18 dni temu
Reply to  ODYSEUSZ

Haha cymbale , masz większy ból dupy niż sami zaczepieni masz obsesję na tym punkcie. Powtarzasz to ciągle jak nawiedzony. Pogadaj na ten temat na forach związanych z tym tematem psychopato.

Robert
18 dni temu
Reply to  Slayer

Po co karmić tego ruskiego trolla konfiarza. Jemu płacą za sianie fermentu

ODYSEUSZ
18 dni temu
Reply to  Robert

Lepszy ruscy troll niż ogłupiona ideologicznie kozacka onuca jak ty !

Slayer
18 dni temu
Reply to  Robert

Niech się karmi głąb :)))(

ODYSEUSZ
18 dni temu
Reply to  Slayer

haha ja tylko podrzucam ludziom alternatywną wiedzą i to od nich zależy czy z niej skorzystają czy nie. Głąbie czy Ja wyglądam na japońskiego naukowca, a tym bardziej czy sam napisałem artykuł w necie na temat badań – więc o co sapiesz o prawdę. Twierdzisz, że to stek bzdur na jakiej podstawie ? Widzisz debilu, to właśnie przez takich jak ty ludzie bezkrytycznie uwierzyli w medialne kłamstwa bo zawsze znalazł się „mądry” głupek który wyśmiewał badania niezależnych naukowców tym samym szkalując i tuszując prawdę !

ODYSEUSZ
18 dni temu
Reply to  Slayer

Kolejne info ale ty idioto i tak nie zrozumiesz – a wiesz czemu boś zaszprycowany i teraz na siłę nie dopuszczasz myśli że robisz za szczura laboratoryjnego. Ludzie zaczynają chorować konowały wiedzą ale ukrywają prawdę przed ludźmi wyszukując choroby z dupy wzięte zamiast skupić się na prawdziwej przyczynie wszelkich dolegliwości – magicznym zastrzyku !

zabojcze-szczypawy
Slayer
18 dni temu
Reply to  ODYSEUSZ

Ano jeszcze :))))) co ma wspólnego przesunięcie czasu z japońskimi naukowcami:))) nic dodać ,nic ująć ArcyBłazen i paranoik:)))

Nieszczepiony
18 dni temu
Reply to  ODYSEUSZ

Miałem znajomego, co to zdecydował się na trzecią dawkę szczepionki. Był już po dwóch i kiedy przyszedł po trzecią to przed wizytą podłapał już covida.

Obatelka
18 dni temu
Reply to  Nieszczepiony

I lekko pewnie przechodził i nie zarażał.

Obatelka
18 dni temu
Reply to  ODYSEUSZ

Nikt nie stosuje się do zaleceń, żeby nie pić alkoholu przed i po szczepieniu, odpoczywać, nie szczepić się gdy ma się małopłytkowość czy jest się chorym , bierze się antybiotyk. Po prostu ludzie zachowują się ryzykownie, nikt ich nie ostrzega bo nie opłaca się ekonomicznie. Te zgony bardziej się państwom „opłacają”ekonomicznie niż przestrzeganie zasad okoloszczepieniowych.

Obcy
19 dni temu

Z okazji świat i wyborów, życzę nadziei na lepsze czasy dla Tarnobrzega

Tak myślę, że
19 dni temu
Reply to  Obcy

lepsze już były za czasów PRL-u.

Obatelka
18 dni temu

Czy ja wiem ? Zapomnieliśmy już jak było, a były kartki które trudno było zrealizować, wszechobecne kolejki za „rzuconym” towarem, trochę lepiej było z mieszkaniami bo trzeba było trochę poczekać i jak się miało wkład to można było je dostać. Dobrze było z pracą bo nie pracował tylko ten co nie chciał,ale place były marne, jak nie po znajomości to bez awansu. Itd, itp. Ludzie byli bardziej towarzyscy , tylko dużo pili i palili, zwłaszcza młodsi. Nie wiadomo czy teraz piją więcej czy wtedy. Były jakieś spotkania w realu i dużo potańcówek w lokalach, niby było szaro wszędzie ale weselej.

Nieszczepiony
18 dni temu
Reply to  Obatelka

Chodzi o perspektywy dla Tarnobrzega. Był miastem wojewódzkim, były plany na budownictwo mieszkaniowe, po mieścinie jeździły przyzwoite autobusy miejskiej komunikacji i ta była nieźle zorganizowana. Był klub kajakarzy nad Wisełką we Fregacie, Inwestował Siarkopol w drogi , klub sportowy. Generalnie na wszystko była kasa. Był Siarkopol, ktory dawał ludziom zatrudnienie i nagrody tzw. eksportówki. Tylko towaru na półkach było niewiele.

Obatelka
18 dni temu
Reply to  Nieszczepiony

Była siarka i było województwo. To się skończyło i zmieniło się się miasto z tego powodu. Trzeba się z tym pogodzić wreszcie że nie ma warunków aby ta sytuacja wróciła i było tak jak dawniej. Nie ma się co dziwić że Stalowa Wola to a Stalowa Wola tamto, bo tam mają w dalszym ciągu hutę, największy zakład na Podkarpaciu i nie zmieniło się nic, województwem też nie była.

Pancerny
18 dni temu
Reply to  Obatelka

Pora w Tarnobrzegu znaleźć lokalizacje na zakłady zbrojeniowe do produkcji np. dronów dla wojska. To jest teraz na topie. Czołgi to przeżytek, strata kasy i … czołgów od działania dronów.

Obatelka
16 dni temu
Reply to  Pancerny

Bylibyśmy łatwym celem dla rosyjskich bomb. I tak bliskość Nowej Dęby i Stalowej Woli czyni nasze położenie dość niebezpiecznym.

Robert
18 dni temu

Skoro było tak dobrze to dlaczego to upadło

Mitologia
18 dni temu
Reply to  Robert

Zapytaj Balcerowicza i jego kampanów co chcieli Polskę sprzedać za bezcen. Polikwidowali nawet dobrze prosperujące PGRy. Polska miala zniknąć z mapy Europy. Poczytaj książke „Piąty rozbiór Polski”

Obatelka
17 dni temu
Reply to  Mitologia

Te teorie spiskowe są durne i tylko drażnią ludzi. Chyba że o to chodzi żeby wkurzać ludzi.

Pokojowy
17 dni temu
Reply to  Obatelka

Niejaki Gieremek powiedział: „wykorzystaliśmy Solidarność, by nam żydom w Polsce żyło się lepiej”. Jakieś wątpliwości?

Obatelka
16 dni temu
Reply to  Pokojowy

Ileż masz tych zdeklarowanych Żydów w Polsce? Sądzę natomiast że dużo osób nawet nie wie , że ma żydowskie korzenie, bo np przodkowie się tym nie chwalili. Dlaczego nie przeszkadza ludziom pochodzenie żydowskie Jacka Kurskiego a innych już tak?

Ynteligent
15 dni temu
Reply to  Obatelka

Jesteś kompletnie nie zorientowana. Przy korytach , co drugi.

Odp
18 dni temu
Reply to  Obcy

Tak tylko dla kogo?
Czasu się nie da oszukać ani cofnąć ale szkodę można naprawić lub wyleczyć ale czy to po świętach będzie inaczej wyglądało w tym kraju o tym moescie

Odp
18 dni temu
Reply to  Odp

Mieście

Obatelka
17 dni temu
Reply to  Obcy

Nie ma kandydata który by przeprowadził jakąś rewolucje i był posiadaczem czarodziejskiej różdżki. Trzeba wybrać kogoś, kto nie jest rażąco szkodliwy i mieć nadzieję że nie przygarnie sobie i znajomym kasy z funduszy dla miasta.

Obatelka
17 dni temu
Reply to  Obcy

Oczekujesz cudu, a wystarczy rozsądek i nie bujanie w obłokach.

SRODMIESCIE
18 dni temu

ZDECYDOWANIE WOLE CZAS ZIMOWY, NIE WIEM PO CO KAZDEGO ROKU TEN CZAS ZMIENIAJA CHYBA TYLKO PO TO ZEBY LUDZI BARDZIEJ WKURZYC I ODEBRAC IM DODATKOWA GODZINE ODPOCZYNKU

Nieszczepiony
18 dni temu
Reply to  SRODMIESCIE

Czas zimowy to czas normalny a letni nienormalny. Kiedy zakończy się to mieszanie nie tylko w głowach ludzi?

Obatelka
18 dni temu
Reply to  Nieszczepiony

Przed laty chciano przekierować zużycie prądu na indywidualnych odbiorców i zwiększyć wydajność pracy, a stało się szkodliwym zwyczajem.

Odp
18 dni temu
Reply to  SRODMIESCIE

No nie wymyślili maszyny która odpowie na wszystkie pytania nawet te związane z czasem a nie będę kalkulował ile minęło dni o nocy kiedy powstał pierwszy zegarek a ile razy się ziemia obróciła aby skojarzyć że dzień o noc ma 12 godz ale nie podają ile czasu potrzebuje na pełny obrót kula ziemska?

dystans
16 dni temu
Reply to  SRODMIESCIE

wyrzuć zegarki a przestaniesz klasyfikowac który „czas” jest „lepszy”

Ynteligent
15 dni temu
Reply to  dystans

Nie da się żyć bez zegarka we współczesnym świecie.

Tarnobrzeżanin X
18 dni temu

Staropolski obyczajem …. wydajmy wyrok czyja to jest wina 🙂 Papa Smerf cień Psa Pluto – Łukasz z prawie z PISu – strażniczka błyskawicy i innych tęczowych wynalazków Płotańska – mister helikopter z jajecznicy na boczku z koniem – Kononowicz Tarnobrzega – strażniczka wód Siarczkowych Gonia – pan Stróż… nie wie czego liceum? Tarnobrzegu za co te cierpienia? za jakie judaszowskie srebrniki zostałeś sprzedany? Na drugim horyzoncie kapitan capia bródka…pseudonim szczur ucieczka ze szpitala Tbg … a co z Jasiem mleczarzem co przespał całą kadencje w sejmiku w Rzeszowie? żyje w ogóle bo o Tarnobrzegu zapomniał. PS: Przypomnę to co „Siarkowe” Piszemy wielką literą !

ha ha ha
18 dni temu

Jaki piękny symbol PO! facet trzyma młodego osobnika krokodyla z zaklejoną czarną taśmą klejącą pyskiem i jednocześnie zapewnia że żaddnym zwierzęrom użytym do przygotowania plakatu nie stała sie krzywda bucha ha ha

Nieszczepiony
18 dni temu
Reply to  ha ha ha

Czy mnie oczęta nie mylą? Wczoraj w telewizji widziałem tego krokodyla i tych naszych wielkich, jeno nie pamietam czy w programie (nudnym jak flaki z olejem) i9:30 czy w inakszej telewizji.

Ojciec czas
18 dni temu

Tarnobrzeg, to biedne miasto, bez pracy i przyszłości z którego młodzi uciekają na potęgę !!!! Miasto, które przez prezydentów i radnych było źle zarządzane !!! W którym spółki miejskie i działki należące do miasta zostały rozsprzedane, a pieniądze przejedzone !!!! Do tego jeszcze obecnie do reszty zadłużone, a za wszystko płacą biedni mieszkańcy w postaci opłat za wodę, nieczystości, śmieci i najwyższe podatki w okolicy. Miasto, które po likwidacji kopalni Machów i Jeziórko oraz nieudolnym podziale administracyjnym na który przystali lokalni samorządowcy zatrzymało się w miejscu. Patrząc z punktu widzenia mieszkańca dobrze, że chociaż czas dwa razy do roku zmieniają, to coś się dzieje !!!! Niestety zmiany czasu, to jedyne zmiany z jakimi mamy do czynienia w Tarnobrzegu !!!

Nieszczepiony
18 dni temu
Reply to  Ojciec czas

i na dodatek zakostkowane, zaśmiecone. Na pensje prezydencików kasa jest(trza się nachapać) na sprzątanie mieściny nie ma :-(.

Obatelka
18 dni temu
Reply to  Nieszczepiony

Dlaczego ludziom dają zasiłki a nie dadzą kasy na roboty publiczne np sprzątanie.

Miotła wyścigowa
18 dni temu
Reply to  Obatelka

O to to… dawniej takie roboty były i było co robić , teraz nie ma. Rozdawnictwo było i jest na maxa, ale nikt nie myśli jak ludzi do pracy zmobilizować. Taka popieprzona polityka od wielu lat.

Jjjbrae
18 dni temu

Niestety Tarnobrzeg zatrzymał się w 2000r

Jjjbrae
17 dni temu
Obatelka
16 dni temu
Reply to  Jjjbrae

Ekrany chronią ludzie przed hałasem, a ci sami ludzie kopca w piecach i przez nich oddychamy smogiem i się trujemy? Szanować Kalego ale Kali już nie musi nikogo szanować?

tbg
16 dni temu

zawsze śpię wtedy tak długo jak mi pasuje, nie krócej

Postaw mi kawę na buycoffee.to
56
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content