Po siedmiu latach starań przyrodników Dolina Smarkatej nowym rezerwatem przyrody na Podkarpaciu

Po 7 latach naszych starań i pracy, po 5 latach wyczekiwania na rozpatrzenie naszego wniosku, w końcu się doczekaliśmy, jest 99 rezerwat na Podkarpaciu – rezerwat Dolina Smarkatej – informuje Janusz Wepsięć, wiceprezes Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki. Stosowne zarządzenie zostało podpisane dzisiaj, tj. we wtorek 2 kwietnia br.

Od 2017 roku grupa przyrodników, fotografów podjęła trud społecznej pracy, polegającej na szerokiej inwentaryzacji doliny rzeki Smarkatej.

– Czekaliśmy na tą wiadomość dobrych 5 lat, bo tyle upłynęło czasu od złożenia wniosku przez Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki, aż zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie w sprawie powołania rezerwatu zostanie podpisane. Droga którą przebyliśmy, byla długa i kręta, niczym meandrująca rzeka. Na tej drodze napotykaliśmy wiele przeszkód i negatywnych opinii, naszemu pomysłowi przeciwstawiały się Lasy Państwowe i lokalne Nadleśnictwa. Opracowaliśmy wniosek, stworzyliśmy obszerną dokumentację, wydaliśmy album oraz zorganizowaliśmy wystawę w gminie Cmolas. Z wnioskowanych 198 ha, ochroną rezerwatową objęte zostanie 56 ha, więc obcięte zostało ponad 70%, jednak pocieszające jest to, że meandrująca rzeczka niemal w całości doczekała się ochrony – komentuje wiceprezes PTP Wolne Rzeki.

– Wkrótce usłyszymy o 100 rezerwatach na 100lecie Lasów Państwowych i być może na tej liście znajdzie się sama Smarkata co wydawać się może absurdalne i w mojej ocenie tak właśnie będzie, ale cel tu jest wyższy czyli ochrona najcenniejszych fragmentów przyrody. Liczymy, że na „fali” zmian w LP wkrótce będziemy mogli jako Wolne Rzeki, pochwalić się kolejnymi sukcesami w ochronie przyrody – dodaje Janusz Wepsięć.

***************************************************************************************************************

Smarkata to niewielka, jednak nieprzeciętnie urokliwa rzeka na terenie gmin Cmolas i Majdan Królewski w powiecie kolbuszowskim. Za jej wyjątkowością przemawia fakt, że jest jedną z ostatnich już dzikich, nieuregulowanych rzek w północnej części Kotliny Sandomierskiej!

Jej nieskrępowana aktywność przejawia się licznymi meandrami, starorzeczami (zwanych przez miejscowych „smarkaczyskami”) i bagnami. Całość nadaje niepowtarzalnego, pierwotnego charakteru całej dolinie. To właśnie ten naturalny charakter oraz niezaburzone procesy fluwialne i torfotwórcze stanowią przedmiot ochrony nowopowstałego rezerwatu przyrody.

Rezerwat obejmuje najcenniejszy i najpiękniejszy fragment doliny rzeki Smarkata i zajmuje powierzchnię 55,94 ha. Na otaczającym dolinę drzewostanie wyznaczono otulinę, o łącznej powierzchni 155,11 ha.

„Pełnoprawnym” rezerwatem „Dolina Smarkatej” stanie po 14 dniach od opublikowania zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego.

Jest to rezerwat krajobrazowy, jednak na chwilę obecną nie jest udostępniony turystycznie – nie posiada wyznaczonych szlaków ruchu pieszego.

info: gov.pl, własne

ARCHIWALNE MATERIAŁY DOTYCZĄCE DOLINY SMARKATEJ:

video: PTP Wolne Rzeki

video: Agnieszka Nycz, Piotr Morawski, Janusz Wepsięć

foto: Piotr Morawski

 

Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kleszcz
21 dni temu

Następna wylęgarnia kleszczy?

Kleszcz
21 dni temu

Na podstawie obejrzanego filmu stwierdzam, że jest tam niesamowity przyrodniczy bałagan. Miejsce to znakomicie nadaje się do kręcenia filmów, horrorów albo z użyciem czarownic.

Kleszcz
21 dni temu
Reply to  Kleszcz

i krasnali 🙂

Gość
21 dni temu

Tylko co ten podniosły i wiekopomny fakt ma wspólnego z Tarnobrzegiem ?, U nas sprawa zdaje się znalazła finał w sądzie. Z poprzednich doświadczeń sprawa raczej przegrana dla miasta , bo pewnie znowu czegoś nie dopilnowali. Ale jak to u nas parku nie ma a tablice wiszą

Julek
21 dni temu

świetne zdjęcia – piękne miejsce.

Kosteczka
19 dni temu
Reply to  Julek

raczej straszne.

Spełnione Konkrety Mastalerza
20 dni temu

Spełnione Konkrety Mastalerza

www1ww
RAF.
20 dni temu

Noi Bravo.

estetyczny
20 dni temu

Teren jest niesamowicie …brzydki. Nawet brzydszy niż okolice Iwonicza-Zdroju.

Tom
19 dni temu

Dobrze że są tacy ludzie którzy walczą o te jeszcze zachowane, małe skrawki naturalnie płynących rzek. Brawo Janusz Wepsięć,

Postaw mi kawę na buycoffee.to
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content