Teatr Klasyki Polskiej zagra w Sandomierzu

27 i 29 kwietnia o godzinie 19.00 w Katolickim Domu Kultury w Sandomierzu wystawimy dwie nasze sztandarowe sztuki: Powrót posła oraz Zemstę. To klasyczne komedie, cieszące się świetnymi recenzjami widzów: – Rewelacja. Najlepsza Zemsta jaką widziałem, a widziałem kilka. Nobel dla Papkina – napisał jeden z nich po obejrzeniu ,,Zemsty‘‘ w reżyserii Michała Chorosińskiego. Przy akompaniamencie muzyki na żywo zagrają dla Państwa m.in. Maja Hirsch, Lidia Sadowa, Łukasz Lewandowski, Cezary Łukaszewicz i Dariusz Kowalski.

Akcję Powrotu posła jego autor – Julian Ursyn Niemcewicz umieścił w średniozamożnym dworze ziemiańskim. Podczas jednej z przerw w obradach sejmowych do rodzinnego domu wraca młody poseł Walery. Zakochany w przyjaciółce z dzieciństwa – Teresie – z przerażeniem dowiaduje się, że dziewczyna ma zostać wydana za pana Szarmanckiego. Wątek miłosny przeplatany jest dyskusjami politycznymi. Trudno, żeby było inaczej, skoro Niemcewicz aktywnie angażował się w życie publiczne swojej epoki. Był współautorem projektu Konstytucji 3 Maja.

Powrót posła wystawiono po raz pierwszy cztery miesiące przed obradami sejmu, który miał ją przyjąć. Utwór powstał zatem niejako przy okazji prac nad uchwałą zasadniczą. Sztuka posiada wyjątkową wartość literacką i niezwykły potencjał sceniczny, iskrzy się humorem podobnym do tego, którym raczeni jesteśmy w późniejszej o kilkadziesiąt lat twórczości Aleksandra Fredry. Przede wszystkim w Zemście – bez wątpienia najsłynniejszym dziele autora. Sąsiedzki spór Cześnika i Rejenta staje się podstawą do przedstawienia ludzkich przywar, wyśmiania małostkowości, ale i okazją do przypomnienia, że to, co zniszczyła nienawiść, odbudować może tylko wzajemne pojednanie i wybaczenie. Droga do szczęśliwego finału, jak w Powrocie posła, wiedzie krętym szlakiem miłosnej intrygi. Podążają nim Klara i Wacław. Towarzyszą im prześmieszny Józef Papkin i chyża Podstolina. Bohaterowie Zemsty wpisali się w kanon polskiej komedii, ich powiedzonka weszły do języka potocznego, a perypetie, w jakich biorą udział, niezmiennie bawią kolejne pokolenia widzów i czytelników już od niemal dwustu lat.

Powrót posła i Zemsta to teatr o Polsce, Polakach, o zgodzie, która ostatecznie spaja zwaśniony naród, zabliźnia w gniewie zadane rany, kuruje urażone serca najsilniejszym i najskuteczniejszym lekiem – miłością. Chociaż Niemcewicz i Fredro pisali swoje sztuki w komediowym tonie, ich przesłanie jest całkiem poważne. Warto się w nie wsłuchać w doborowo obsadzonych inscenizacjach Teatru Klasyki Polskiej. Gwarantują one szlachetną rozrywkę, wzruszają, inspirują do myślenia.

Informacje o obsadzie oraz bilety i karnety na spektakle dostępne się na:

Teatr Klasyki Polskiej „Powrót posła” | Bilety Online, Opis, Recenzje | 2024, 2025 – biletyna.pl

i na

Teatr Klasyki Polskiej „Zemsta” – Sandomierz Sala Domu Katolickiego, 29 kwietnia | Kupuj Bilety Online – biletyna.pl

Informacje uzupełniające:

Teatr Klasyki Polskiej studiuje i wystawia najwybitniejsze polskie dramaty oraz adaptacje arcydzieł polskiej literatury dawnej, zgodnie z ich literą i duchem, w oparciu o rzetelny warsztat i we współpracy z wybitnymi twórcami teatru. Jedną z form działalności Teatru Klasyki Polskiej są objazdy po kraju oraz zagraniczne tournée, adresowane przede wszystkim do rozsianej po świecie Polonii. Celem działań instytucji jest integracja wspólnot, wzmacnianie ich tożsamości poprzez przypominanie bogactwa melodii polskiego języka, historii i zwyczajów. Teatr Klasyki Polskiej to nowa, wielka szansa dla widzów na kontakt z arcydziełami rodzimej literatury, dla inwestorów i mecenasów – na stworzenie polskiej marki teatralnej o międzynarodowym zasięgu i znaczeniu.

informacja prasowa

foto: Powrót posła

foto: Zemsta

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content