Będą zmiany w koncepcji przebudowy placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu?

Na 5 czerwca br. przesunięty został termin opublikowania raportu z przebiegu konsultacji społecznych dotyczących przebudowy placu Bartosza Głowackiego, przeprowadzonych w okresie od 14.03.2024 r. do 05.04.2024 r. Jak informuje w obwieszczeniu prezydent Tarnobrzega, wydłużenie terminu wynika cyt: „z uwagi na konieczność wprowadzenia zmian w koncepcji przebudowy placu”.

„Zgodnie 9 ust. 2 Uchwały nr XXV/277/2020 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 26 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia zasad i trybu prowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Tarnobrzega, raport z przebiegu konsultacji powinien być podany do publicznej wiadomości w ciągu 30 dni od dnia zakończenia procesu zbierania uwag i opinii.

Z uwagi na konieczność wprowadzenia zmian w koncepcji przebudowy placu, które wniknęły po spotkaniu stacjonarnym z Prezydentem Miasta Tarnobrzega w dniu 03.04.2024r. oraz rozmów z przedsiębiorcami działającymi na runku, opublikowanie raportu zostaje przesunięte na termin do dnia 05.06.2024 r.” – czytamy w obwieszczeniu prezydenta miasta, podpisanym przez wiceprezydenta Mirosława Plutę. obwieszczenie ws. raportu z konsultacji przebudowy placu_0AKy4K

Konsultacjom społecznym podlegała dokumentacja przebudowy placu Bartosza Głowackiego, przygotowana przez studio projektowe ARCHIGRAF z Niska. Za jej wykonanie miasto zapłaciło niemal 80 tys. zł.

WIZUALIZACJA: Wizualizacja przebudowy Placu Bartosza_6K8GF8

Koncepcja „nowego” Placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu zakłada między innymi demontaż istniejącej fontanny oraz budowę fontanny posadzkowej wyposażonej w tryskacze wraz z podświetleniem, przebudowę płyty rynku wraz z wyrównaniem schodów stanowiących upamiętnienie dawnego budynku ratuszowego oraz wymiana istniejącej kostki na kostkę w jasnym kolorze, przebudowę oświetlenia ulicznego, demontaż istniejących i montaż nowych elementów małej architektury, nowe nasadzenia drzew, krzewów i roślin ozdobnych.

Projekt został poddany pod konsultacje społeczne, przeprowadzone drogą elektroniczną (od 14 marca br. do 5 kwietnia br.) i stacjonarnie, które odbyły się 3 kwietnia br. w Tarnobrzeskim Domu Kultury (obszerny fragment konsultacji w TDK tutaj).

***************************************************************************************************************

Przebudowa placu Bartosza Głowackiego ma zostać sfinansowana ze środków dedykowanych dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Środki dla MOF Tarnobrzeg w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027 wynoszą 16 437 546 EURO, w tym dla Tarnobrzega to kwota 7 676 695,47 EURO, przy wkładzie własnym na poziomie 15%.

Oprócz przebudowy tarnobrzeskiego rynku, pieniądze te mają zostać przeznaczone na inwestycje nad Jeziorem Tarnobrzeskim, modernizację TDK, budowę tężni wraz z infrastrukturą towarzyszącą na Skalnej Górze oraz na remont pomieszczeń w budynku stajni i ujeżdżalni w zespole zamkowo – pałacowym w Dzikowie (Wozowni). Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule pn. Miejski Obszar Funkcjonowania: Ponad 41 mln dla Tarnobrzega

foto: wizualizacja

Subskrybuj
Powiadom o
30 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
14 dni temu

Panie Bożek nic już nie rób w Tarnobrzegu , od jutra będzie nowy prezydent Nowak i on zadecyduje co będzie miało być zrobione a co nie

Erwin
14 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

A ty już przestań jątrzyć i podkręcać

Mieszkaniec
14 dni temu

Dlaczego tego nie zostawiono nowemu prezydentowi który będzie płacił i odpowiadał za te nędza koncepcję.

Magura
14 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

Odejdź Waść, Twój czas dobiegł końca. Panie prezydencie Nowak proszę o przemyślenie,czy jest zasadność tej inwestycji. Nie widzę osobiście potrzeby rujnacji placu,który ciągle jest w bardzo dobrym stanie. Jeżeli trzeba,to proszę dosadzić zieleni, dorobić może jakieś ogródki,ale bez rujnacji całego placu i burzenia fontanny. Chory projekt.

Mówię Jak Jest
14 dni temu
Reply to  Magura

Nie wiem co tam wynikło na tym spotkaniu konsultacyjnym ale to co widać na wizualizacji i co wynika z opisu tu na NW24 to zero wartości dodanej. Po co wymieniać jedną kostkę brukową na drugą? Albo przesuwać budki z lodami?

Wg mnie np można by obsadzić zielenią właśnie te schody, tak żeby kształt odzwierciedlał/upamiętniał dalej ratusz, bo to akurst fajny pomysł był z tym obrysem ratusza (swoją drogą szkoda że chyba niewielu mieszkańców o tym wie). Woęcej drzew wzdłuż alei głównej również. Ale nie jakieś pierdoletowate „nasadzenia”, tylko coś co docelowo urośnie.

Maria
13 dni temu

Ktoś na siłę chce „uszczęśliwić” mieszkańców Tarnobrzega. Brak słów. Zmieniać, przenosić, nasadzić grządki. Za jakiś czas znów zmieniać. I jeszcze jedno. W koncepcji pominięte zostały ruiny kamienic!!

Maria
10 dni temu
Reply to  Magura

Już dość długo trwa dyskusja o przebudowie Pl.B.Głowackiego. Tarnobrzeg nie jest jedynym miastem w Polsce, który.ma plac/rynek z nawierzchnią w postaci kostki brukowej. O co więc chodzi? Nie czarujmy się, chodzi o zadanie inwestycyjne, na którym można zarobić.
Minie parę lat i znowu będzie się obmyślać co i jak zmienić. Dziecinada.

Robin
14 dni temu

Moim zdaniem za sam pomysł wymiany kostki na placu Bartosza Głowackiego Bożek powinien siedzieć tak samo jak za połowę swoich głupich pomysłów. Wziął w łapę za nową kostkę na plac?! Niestety tego się nie dowiemy bo ta podła demokracja chroni urzędasów którzy za nic nie odpowiadają. Przy remoncie budynku społem to ich nie było żeby go jakoś dostosować do całości placu. Nie ma podstawowych rzeczy takich jak sprawnie działający szpital, komunikacji miejskiej, połączeń kolejowych a te belzebuby bujają w obłokach. ŁAPY PRECZ OD PLACU BARTOSZA GŁOWACKIEGO SĄ WAZNIEJSZE SPRAWY DO ZAŁATWIENIA !!!

Urbanizacja
14 dni temu

Tężnia chce tężni na każdym osiedlu

Tarnobrzeg moim miastem
14 dni temu
Reply to  Urbanizacja

Duża tężnia na bulwarach wiślanych by się zdała z monitoringiem wizyjnym

BeDeJ
14 dni temu

Zrywanie dobrej kostki i jej wymiana, to totalna niegospodarność i marnowanie publicznych pieniędzy !!! Tak samo, jak demontaż obecnie istniejącej fontanny, gdyż ta w zupełności wystarcza !!! Zerwać tylko obecnie ułożoną kostkę w miejscach, gdzie ma być nasadzona zieleń i tyle w temacie.

Śledczy
14 dni temu
Reply to  BeDeJ

I tę kostkę wykorzystać przy garażach w pobliżu lasu Kamionka. Byłą taka propozycja na tym forum a pomysł jest ciekawy i ekonomiczny.

OLO
13 dni temu
Reply to  Śledczy

A co z kostką z ul. Dąbrowskiej, Kwiatkowskiego ? Na garaże nie pasowała?

Śledczy
13 dni temu
Reply to  OLO

Zapytaj budowniczych Tarnobrzega.

Śledczy
14 dni temu

Mam nadzieję, że buszujący na tym forum agenci Urzędu Miejskiego donieśli kompetentnym osobom jakie propozycje były na niniejszym forum przedstawione co do zmiany na Placu Czerwonym.
Proponuje zamianę nazwy pl.B. Głowackiego na Plac Zielony. To oczywiście po przebudowie, kiedy się zieleniej poczyni.
Bartek Głowacki nic nie miał wspólnego z Tarnobrzegiem.

Urzędnik
14 dni temu
Reply to  Śledczy

Bus żyjący na tym forum mili za zadanie utrwalać wpisy i zgłaszać o naruszanie dóbr osobistych
To takie nauczycielskie czy co?

Urzędnik
14 dni temu
Reply to  Urzędnik

Miało być BUSZUJACY NA TYM FORUM

Śledczy
13 dni temu
Reply to  Urzędnik

SB-ckie metody. To tacy sygnaliści. Teraz tak to się zwie. Kto miał z SB-kami doczynienia ten wie do czego byli i są dalej zdolni.

Koniuszy
14 dni temu
Reply to  Śledczy

Zgadza się pomnik powinien zostać przeniesiony do Zakrzowa na Plac Ludowy, tam bardziej pasuje historycznie nawiązując do miejsca urodzenia (nazwy miejscowości się zgadzają) oraz faktu, że to osiedle wiejskie. Poza tym na betonowym Placu Ludowym stałby się bardziej widoczny i wyrazisty, gdyż na Placu Czerwonym niknie w szarościach KAPRYSU, który po remoncie wygląda, jak bunkier oraz tle Biedronki i kilku ruin !!! A na miejscu po cokole w dziurze w ziemi zasadzić LIPĘ, bo najbardziej pasuje i nawiązuje do tego miejsca nazewnictwem patrząc, co władze miasta kolejny raz planują zrobić z TYM PLACEM ?!?!?!? A tak na poważnie teraz widać ewidentnie, że „lepsze jest wrogiem dobrego”. Należało zostawić plany, które miały swój urok, a przede wszystkim było zielono. Można było jedynie nanieść niewielkie korekty. Lepiej nie poprawiać tego, co dobre, bo można popsuć, co widać ewidentnie w tym przypadku i zmarnować, a raczej wyrzucić w błoto „beton”, kupę publicznych środków !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Śledczy
13 dni temu
Reply to  Koniuszy

„Należało zostawić plany, które miały swój urok, a przede wszystkim było zielono.”

Chyba masz na myśli planty a nie plany?
Niestety nie było za ciekawie. Miedzy krzaczorami pijaczyny moczyły swoje ryje.  

Nauczyciel
11 dni temu
Reply to  Śledczy

Kto pamięta planty ten dobrze wie że nie było to za ciekawe miejsce na mapie Tarnobrzega z tego względu że było miejscem spotkań marginesu społecznego i często panowały tam egipskie ciemności

Ariel
9 dni temu
Reply to  Nauczyciel

Nauczycielu, a co Ty porabiałeś na plantach z „marginesem społecznym”, że tak i zaszedł za skórę ??? Owszem było tam kilku panów u pań, ale Ci ludzie byli nieszkodliwi !!!

łysy
8 dni temu
Reply to  Ariel

Może też tam siedział na przerwach zamiast w sekretariacie

Podczaszy
9 dni temu
Reply to  Koniuszy

Głupszego pomysłu niż przeniesienie pomnika Bartosza w inne miejsce to nie słyszałem

S, ZERODMIESCIE
14 dni temu

MOIM ZDANIEM NA TARNOBRZESKIM RYNKU WYSTARCZY POSTAWIC LEPSZE I JASNIEJSZE TAM OSWIETLENIE CO BY ZNACZNIE ROZSWIETLILO TE CZESC CENTRUM MIASTA, A RESZTE PIENIEDZY PRZEZNACZYC NA INNE CELE NP REMONT CHODNIKA PRZY KIBELKACH CZY DOSWIETLENIE FRAGMENTU UL SIENKIEWICZA POMIEDZY RYNKIEM A MEDIA MARKT, SZKODA WYDAWAC KASY SKORO PLYTA RYNKU JEST W DOBRYM STANIE

Maria
13 dni temu

Na rzeszowskim rynku są warunki na większe imprezy:) https://www.facebook.com/share/v/VnQZAxbeS95Tpcgn/

Oksana
12 dni temu

Bardzo ładny ten projekt i mimo że rynek jest bardzo ładny to jak będzie jeszcze więcej klombów z kwiatami i drzew od strony kościoła i biedronki to rynek będzie piękniejszy przydałoby się też więcej ławek bo czasem wszystkie są zajęte i nie ma gdzie usiąść

janwdupowkręt
10 dni temu

moje zdanie:
poprawić zieleń
m.in. wyrwać chwasta zwanego choinką przywiezioną ze Szczecina, która bardziej straszy, nie przyjęła się i powoduje tylko rubaszne salwy śmiechu
WYMIENIĆ OŚWIETLENIE na jakieś współczesne – bo to co jest, to chyba więcej światła zabiera niż daje i jest po prostu brzydkie
NIE PCHAĆ GIGANTYCZNEJ KASY W JAKIEŚ GENERALIA
LEPIEJ ZACZĄĆ MYŚLEĆ O ROZPOCZĘCIU TWORZENIA WŁASNEJ KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ – TAK JAK JEST TO W MIASTACH..
CHYBA, ŻE MAMY JUŻ ZAWSZE JEŹDZIĆ ROZPADAJĄCYMI SIĘ ŚMIERDZIELAMI, KTÓRE KRAKÓW MIAŁ NA ZŁOM DAĆ, A WYSŁAŁ DO NAS BY TU JEŹDZIŁO.
A propos komunikacji…. w stalowej są czy mają być piękne, zielone przystanki,
a zwróćcie uwagę jak UJEBANY JEST PIACHEM BŁOTEM jest u nas np. przystanek na Moniuszki po stronie Stokrotki
/i przez szereg tygodni nie ma komu nawet tego ogarnąć/

Barbara
9 dni temu
Reply to  janwdupowkręt

Przecież Nowak ma w swoim programie m.in.zakup nowych autobusów komunikacji miejskiej więc zobaczymy co z tego wyjdzie

Tarnobrzeg moje miasto
8 dni temu

Zostawcie ten rynek w spokoju, tyle rzeczy jest do zrobienia w mieście, drogi czekają, budownictwo mieszkaniowe czeka, inwestycji brak!, tereny nad Wisłą, TDK! kto to będzie spłacał? znowu my? Wstawcie z 30 szt. dużych doniczek mp. drewnianych i betonowych i będzie zielono. Więcej ogródków i będzie git. Chcemy pracy w Tarnobrzegu dla wszystkich, a nie wybranych!!!!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
30
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content