„Biblioteka – miejsce na czasie” – 21. Tydzień Bibliotek w tarnobrzeskiej MBP

Przed nami 21. edycja Tygodnia Bibliotek, która przebiegać będzie pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”. Biblioteka dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych jest centralnym miejscem wielu doświadczeń kulturalnych.

Biblioteka, jako miejsce, które „idzie z duchem czasu”, nie ogranicza się wyłącznie do tradycyjnych książek, ale promuje różnorodność czytania tj. audiobooki, „czytaki”, czytanie interaktywne na monitorze, tablety, Legimi, PlayStation 5 oraz inne niestandardowe formy oparte na wirtualnej rzeczywistości. Tym samym, pokazuje wyzwania stojące przed biblioteką i konieczność ciągłej adaptacji do zmieniających się potrzeb społecznych, uwzględniania nowych trendów, ale także eksperymentowania z innowacyjnymi formami przekazu wiedzy i kultury.

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu, wpisując się w hasło Tygodnia Bibliotek 2024, przygotowała zróżnicowane formy, bazujące m. in. na wszystkich dostępnych nowoczesnych narzędziach używanych podczas spotkań i zajęć. Oprócz tradycyjnych form – spotkań literacko-plastycznych, plastycznych, literacko-interaktywnych, edukacyjnych oraz głośnych czytań, które już na stałe wpisane są w plan bibliotecznych imprez, odbędą się oryginalne i nietypowe lekcje biblioteczne, które przeniosą uczestników w przeszłość, ukazując rozwój biblioteki na przestrzeni czasu.

Pokażemy także bibliotekę, jako miejsce, gdzie jest czas na pasje (warsztaty makramy z Moniką Urbaniak, warsztaty dla maluszków, które poprowadzi Małgorzata Wójtowicz), czas na naukę (lekcje edukacyjne i biblioteczne) oraz czas na zabawę (zabawy czytelnicze). W wyjątkowej grze escaperoom, w której grać będą wespół w zespół uczniowie oraz przedstawiciele lokalnych mediów, uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie „Czy wy wiecie, jak czas leci w bibliotece?”. Moderatorka i uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki, z okazji Tygodnia Bibliotek 2024, przygotowały coś wyjątkowego. Podczas spotkania odbędą literacką podróż do Omanu aby „ożywiać okładki książek, zatrzymane w orientalnym czasie”.

Tematem wielu spotkań będzie właśnie czas oraz jego upływ. Dzieci będą rozmawiać z panią psycholog Bożeną Kozieł o upływie czasu podczas spotkania pt. „Z czasem na bakier”. Wezmą także udział w zabawie czytelniczej „Koło czasu – przenieś się z książką w inny czas”, dowiedzą się jak wyglądała „Bajka wczoraj i dziś” a także, co nieco o „Poezji wczoraj i dziś”. Poznają wiersze Marii Kozłowej, tarnobrzeskiej patronki roku 2024, oraz poetki i dziennikarki Doroty Kozioł. Przekonają się również – podczas pokazu filmów animowanych na przeźroczach – że „Bajka nigdy się nie starzeje”.

Uczestnicy spotkań będą mieli możliwość podróżowania z Brzechwą, Tuwimem oraz Mickiewiczem, którzy są zawsze „na czasie”. Dodatkowo, miłośnicy PS5 i bajki Smerfy, będą mogli wziąć udział w wirtualnych, smerfowych zawodach i zawalczyć o wirtualny puchar.

info: MBP

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content