O pensji prezydenta Tarnobrzega i podwyżce diet radnych na czwartkowej sesji RM

Ustaleniem wysokości wynagrodzenia prezydenta Tarnobrzega, zajmą się radni, podczas najbliższej sesji Rady Miasta. W trakcie obrad, które odbędą się w czwartek 23 maja br., pod głosowanie poddana zostanie również uchwała dotycząca podwyżek diet radnych.

WYNAGRODZENIE PREZYDENTA

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, maksymalny pułap pensji włodarzy podniesiono do 11,2-krotności kwoty bazowej, czyli do 20 041,50 zł. Jednocześnie włodarze nie mogą zarabiać mniej niż 80% wynagrodzenia maksymalnego, czyli 16 033,20 zł.

Decyzją Rady Miasta poprzedniej kadencji, wynagrodzenie prezydenta Tarnobrzega wynosiło: wynagrodzenie zasadnicze – 10 tys.770 zł, dodatek funkcyjny – 3 tys.450 zł oraz dodatek specjalny 4 tys.266 zł plus dodatek za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowe i dodatkowe wynagrodzenie roczne.

W projekcie uchwały dotyczącym wynagrodzenia prezydenta Łukasza Nowaka, zmniejszeniu o 970 zł w stosunku do pensji D. Bożka ulega wynagrodzenie zasadnicze:

„Ustala się dla Prezydenta Miasta Tarnobrzega Pana Łukasza Nowaka, miesięczne wynagrodzenie przysługujące od dnia 7 maja 2024 roku w następującej wysokości:

1) Wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 9.800 zł,
2) Dodatek funkcyjny w kwocie – 3.450 zł,
3) Dodatek specjalny – 30% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego (ze względu na charakter pracy i szeroki zakres wykonywanych obowiązków) w kwocie – 3.975 zł.
2. Ponadto Prezydentowi Miasta, zgodnie z właściwymi przepisami, przysługują: dodatek za wieloletnią
pracę, nagroda jubileuszowa i dodatkowe wynagrodzenie roczne.”

16-wynagrodzenie-prezydenta_2753744-1

DIETY RADNYCH

Maksymalna kwota diet, jaką radny może otrzymać w ciągu miesiąca, nie może przekroczyć łącznie 2,4-krotności kwoty bazowej ustalonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. W tym roku kwota bazowa wynosi 1789,42 zł. Oznacza to, że najwyższa możliwa kwota diet, jaką radny może otrzymać w 2024 roku, nie może przekroczyć 4 294,61 zł miesięcznie.

Od 21 lat dieta radnego miasta Tarnobrzega, bez dodatków wynosi 960 zł. Po proponowanej przez prezydenta Nowaka podwyżce, dieta radnego nie będącego członkiem żadnej komisji, ma wynosić 1.288 zł.

Jak czytamy w projekcie uchwały:

„1) Przewodniczącemu Rady Miasta przysługuje dieta w wysokości 75 % podstawy (3.220 zł, – przyp.red)

2) Wiceprzewodniczącym Rady Miasta oraz Przewodniczącym komisji stałych oraz Przewodniczącym doraźnych komisji do określonych zadań przysługuje dieta w wysokości 65 % podstawy (2.791 zł, – przyp.red)

3) pozostałym radnym Rady Miasta przysługuje dieta w wysokości zależnej od liczby komisji Rady, do których zostali powołani, według następujących zasad:

a) w przypadku członkostwa w dwóch lub więcej komisjach Rady Miasta radnemu przysługuje dieta w wysokości 50 % podstawy (2.147 zł, – przyp.red)

b) w przypadku członkostwa w jednej komisji Rady Miasta radnemu przysługuje dieta w wysokości 40 % podstawy (1.717 zł, – przyp.red)

c) w przypadku gdy radny nie jest członkiem żadnej komisji Rady Miasta przysługuje mu dieta w wysokości 30 % podstawy (1.288 zł, – przyp.red)”

14-diety-radnych_2753738

 

Subskrybuj
Powiadom o
26 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tarnobrzeg moje miasto
29 dni temu

To jest służba dla miasta a nie chłapanie i oskubywanie biednego miasta. Radnych w Tarnobrzegu powinno być o połowę mniej jak chcą więcej kasy. Diety powinny być przekazywane na cele społeczne. Każdy radny ma prace – dość okradania miasta, najpierw trzeba się wykazać.

Ania
29 dni temu

Odkąd pamiętam zawsze na otwarciu jest mowa o kasie dla radnych itd, nie wstyd wam, może najpierw coś zróbcie dla miasta i mieszkańców. Uważam że wysokość obecnych poborów jest już i tak dużo zaduża.

rowerowy
29 dni temu

970 mniej dla prezydenta nie zrównoważy 328 więcej dla każdego z radnych.

Rany Julek
29 dni temu

Nic nie zrobiliście i chcecie podwyżkę?
Zrobicie coś wielkiego dla miasta i mieszkańców, a później kasa.
Inaczej patologia rodzi się na naszych oczach.
Niech wam Bóg da rozum!

walt
29 dni temu

I dziwić się,że na listy do rady była łapanka
No ale jaka praca taka płaca.

Mieszczanin
29 dni temu
Reply to  walt

Jak by było symboliczne 100-200 zł to podejrzewam że kandydatów byłoby o wiele mniej

walt
29 dni temu
Reply to  Mieszczanin

spodziewam się,że masz rację 🙂

Jutro ma być lepsze
29 dni temu
Reply to  walt

Płaca to nie wszystko. Bo jest jeszcze rodzina.

walt
29 dni temu

najlepszy był rządowy program rodzina na swoim i te wszystkie córki cymańskich,brat mazurka czy inna córka leśnika 😉

fach
29 dni temu

Po tym miejscowa koalicja ZP-KO, egzotyczna w porównaniu do tego czym karmią nas media głównego nurtu, będzie jeszcze mocniejsza 😉 Cóż, cykl wyborczy, o którym kiedyś pisałem, wypełnia się po raz kolejny na naszych oczach 🙂

S, ZERODMIESCIE
29 dni temu

JEZELI PREZYDENT BEDZIE DOBRZE ZARZADZAL MIASTEM I SCIAGAL DOBRY KAPITAL DO MIASTA A NA TO SIE ZANOSI TO NIE MAM NIC PRZECIW TEMU ABY POBIERAL DOBRE WYNAGRODZENIE, BO PRACA JEGO JEST ODPOWIEDZIALNA I CO TU MOWIC TRUDNA W OBECNEJ SYTUACJI FINANSOWEJ MIASTA, INNI WLODARZE TYLKO SIE LANSOWALI I FOTOGRAFOWALI A WYNAGRODZENIA ZA NIC POBIERALI KOSMICZNE, CO DO RADNYCH TO WYNAGRODZIC AKTYWNYCH I SKUTECZNYCH A ZABRAC TYM, KTORZY TAM SA ZA ,,KARE,, CZYLI TYLKO DLA KORYTA

Jjjbrae
29 dni temu

Ledwo się dorwali, a już podwyżki żałosne!

Krytykant
29 dni temu
Reply to  Jjjbrae

Ledwo się dorwali a już podwyżki se dali.

Krytykant
29 dni temu
Reply to  Krytykant

;-). To ja, poeta 🙂

meloman
29 dni temu

„Propozycja podwyższenia stawek miała tyle samo zwolenników co przeciwników, dlatego nie została przyjęta. Za uchwałą głosowało 8 radnych: Andrzej Biernat, Marian Cąpała, Bożena Kapuściak, Artur Kiper, Dominika Kliza, Alfred Martyniak, Włodzimierz Trybuła, Marian Zioło.

Przeciwko było także 8: Monika Łagowska-Cebula, Cezary Mikrut, Łukasz Nowak, Anna Pekár, Bogusław Potański, Waldemar Stępak, Damian Szwagierczak, Waldemar Szwedo. Wstrzymali się od głosu Teresa Gołębiowska-Piś i Sławomir Partyka. Głosu nie oddał Kamil Kalinka, który nie uczestniczył w tej części sesji. Od początku obrad nieobecni byli Leszek Ogorzałek i Adam Rębisz.

Dyskusji nad projektem uchwały nie było. Niechętni podwyżce radni, których zapytaliśmy po głosowaniu o uzasadnienie decyzji, odpowiadali, że to nie najlepszy moment.

Ceny szaleją, ludzie mają tak dużo finansowych obciążeń. Podnosić diety w sytuacji, gdy podniosło się podatki? To nieetyczne

– skomentował Waldemar Stępak. ”

to listopad 2022 roku.

Jak zagłosują teraz ci, którzy byli przeciw podwyżkom 1,5 roku temu?

Julka
29 dni temu

Ale durna dyskusja w komentarzach, co jeden to mądrzejszy.
Ja tam jestem za podwyżkami dla radnych – kwota nie była zmieniana od 21 lat!, przecież wartość złotówki się zmieniła! Co z tego, że radni mają pracę? na pracę w radzie też poświęcają swój czas, energię… i jest to kosztem czasu spędzonego z rodziną lub po prostu zwykłego odpoczynku.
Czy gdybym poprosiła któregokolwiek z Was – komentujących, aby wykonał mi jakąkolwiek usługę, to zrobilibyście to za darmo? NIE! bo każdy się ceni i ceni swoją pracę! Więc nie odbierajcie ludziom (radnym), którzy poświęcają swój czas na pracę dla miasta prawa do wynagrodzenia i przestańcie pieprzyć, że powinni to robić charytatywnie, albo oddawać swoje wynagrodzenie… no błagam… sami oddajcie swoje wynagrodzenie… co? teraz to już trochę nie bardzo, co nie?
A to, że są w radzie… no cóż ktoś ich wybrał… To, że startowali („pchali się” do rady), no cóż ktoś musiał i nikt nikomu nie bronił, więc następne wybory należą do was – głupio komentujący! I życzę wam wygranej, każdemu, bo przynajmniej miasto zaoszczędzi, bo WY zrzekniecie się wynagrodzenia… prawda?

Marzena
29 dni temu
Reply to  Julka

Na tym forum są różne posty ale głupszego komentarza od twojego to dawno nie czytałam

Julka
29 dni temu
Reply to  Marzena

W takim razie odnieś się do niego merytorycznie…

Julka
29 dni temu
Reply to  Marzena

Widzisz, wypominanie komuś i zaglądanie do kieszeni i portfela jest zwyczajnie niegrzeczne. Tak, tak wiem, dostają wypłatę z naszych pieniędzy itd., ale w takim razie pracownicy Tarnobrzeskich Wodociągów, RDMu, TTBSu itd. itd. również niech pracują za darmochę… tyle w temacie! Kończę dyskusję!

Marzena
29 dni temu
Reply to  Julka

Tyś jest jednak typowa Julka…

Julka
29 dni temu
Reply to  Marzena

nie masz nic innego do powiedzenia, tylko potrafisz ludziom ubliżać? ja się nie obrażam, ja ci tylko współczuję. Pozdrawiam cię bidulko…

Julka Radna
29 dni temu
Reply to  Julka


Nie o to chodzi ze da podwyżki
Chodzi o to co kandyfaci na tadnych mowili w kampani
Ma byc sptawiedliwie, skromnie i bez rozpasania.
I jest juz na pierwszej sesji.

Julka
29 dni temu
Reply to  Julka Radna

Radną będę może kiedyś…
Teraz skupny się na teraźniejszości… Wskaż mi tych kandydatów, którzy tak mówili… może jakieś linki, albo przynajmniej przytocz sytuacje kiedy takie słowa padły… bo ja sobie nie przypominam

Julek radny
27 dni temu
Reply to  Julka Radna

Srały much będzie wiosna…

Patrząc z boku beż emocji
29 dni temu

Nic tak nie dzieli ludzi jak pieniądze.Komentarze najlepszym dowodem.Nie widzę nic nie stosownego w zaproponowanych stawkach a Julka ma sporo racji

Emocje są rozgrzane
27 dni temu

Skok na kasę, poszli po to? Miasta nie stać na ich podwyżki.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
26
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content