Dlaczego szkolenia z cen transferowych są ważne? Kto powinien być nimi zainteresowany?

Polskie prawodawstwo z zakresu podatków dla przedsiębiorstw nie należy do wyjątkowo czytelnych. W wielu przypadkach interpretacja przepisów może się okazać naprawdę trudna. Jeśli na dodatek mamy do czynienia z transakcjami międzynarodowymi, gdzie w grę wchodzi ustawodawstwo kilku państw oraz przepisy ponadnarodowe, wówczas nawet świetny księgowy może mieć poważny problem z ustaleniem wysokości zobowiązań podatkowych. To dlatego ceny transferowe są zagadnieniem, które najczęściej powierza się specjalistom. Jeśli wśród swoich pracowników masz osoby kompetentne i łatwo przyswajające wiedzę, albo sam chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o cenach transferowych, powinieneś rozważyć odbycie szkolenia z tego obszaru tematycznego.

Czym są i kogo obowiązują ceny transferowe?

Ceny transferowe to w rzeczywistości nie tylko same ceny nabywanych i sprzedawanych dóbr i usług, ale także wszystkie warunki transakcji, zachodzących pomiędzy firmami. Do stosowania się do obowiązków z nimi związanych zobowiązane są tylko określone rodzaje przedsiębiorstw – tzw. podmioty powiązane (czyli te, pomiędzy którymi zachodzą istotne zależności finansowe lub osobowe). Dodatkowo obostrzenia w zakresie ceny transferowych obowiązują przy większości transakcji przeprowadzanych z firmami mającymi siedziby na terenie państw prowadzących szkodliwą konkurencję podatkową (tzw. rajów podatkowych).

Dlaczego ceny transferowe mogą być problematyczne?

Już sama decyzja o tym, czy jakaś transakcja podlega, czy nie wymaganiom dot. cen transferowych, często nie jest jednoznaczna. Pod uwagę należy wziąć stopień zależności pomiędzy podmiotami, jak również wartość transakcji. Dodatkowo obowiązują różne progi dla poszczególnych transakcji, poniżej których obowiązki dokumentacyjne i sprawozdawcze dot. cen transferowych nie muszą być stosowane. Co więcej, należy wybrać odpowiedni dla konkretnej sytuacji sposób ustalania ceny transferowej, a także prowadzić dokumentację i raportować o stosowanych cenach. Wszystko to razem sprawia, że ceny transferowe są złożonym i trudnym zagadnieniem.

Kto skorzysta ze szkolenia z zakresu cen transferowych?

Szkolenie z zakresu cen transferowych przeznaczone jest dla osób decyzyjnych, a także dla działów finansowych, księgowych, kontrollingowych i administracyjnych firm, które posiadają podmioty powiązane i przeprowadzają z nimi transakcje. Aby rzeczywiście wynieść ze szkolenia przydatne informacje, należy orientować się w zagadnieniach z zakresu księgowości.

Co obejmuje szkolenie z cen transferowych?

Zakres szkolenia jest indywidualnie ustalany z podmiotem, dla którego jest ono prowadzone. Najczęściej dotyczą one analizy transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi w kontekście cen transferowych, kwestii prawno-podatkowych czy dokumentowania transakcji (w tym również w zakresie wartości niematerialnych). Więcej o ofercie szkoleń przeczytasz na https://cenytransferowe.org/uslugi/szkolenia/.

Szkolenie z cen transferowych – dodatkowa usługa czy element współpracy?

W zależności od wybranego modelu współpracy, szkolenie z zakresu cen transferowych może być realizowane jako jednorazowe zlecenie, albo też wchodzić w skład kompleksowej obsługi firmy z zakresu cen transferowych. Nawiązując współpracę z firmą szkoleniową, warto rozważyć różne opcje i wybrać rozwiązanie najkorzystniejsze dla firmy.

Jak wybrać rzetelną firmę do przeprowadzenia szkolenia z cen transferowych?

O osiągnięciu pożądanych efektów szkolenia decyduje fachowość jego przeprowadzenia. Im lepszymi fachowcami są specjaliści przeprowadzający szkolenie, tym łatwiej i skuteczniej przekażą oni aktualną wiedzę. Podejmując decyzję o nawiązaniu współpracy kieruj się przede wszystkim ocenami poprzednich klientów, a także czasem obecności firmy na rynku: im dłużej funkcjonuje dany podmiot, tym większym doświadczeniem dysponuje, zwłaszcza w bardziej skomplikowanych kwestiach. Dobrze jest też postawić na firmę wyspecjalizowaną właśnie w szerokim zagadnieniu cen transferowych, a nie na taką, dla której stanowią one tylko wycinek działalności.

Wiedzę z zakresu wielu zagadnień można zdobywać samodzielnie. Niestety, ceny transferowe do nich nie zależą. Poziom komplikacji przepisów oraz konieczność uwzględnienia zarówno rodzimych, jak i zagranicznych uwarunkowań prawnych, powinien skłaniać do poszukiwania fachowej pomocy w prowadzeniu biznesu lub rzetelnych mentorów, którzy przekażą najświeższą wiedzę w atrakcyjnej formie, sprzyjającej zrozumieniu tematu i zapamiętaniu kluczowych informacji. O wiele rozsądniejszą strategią jest znalezienie wsparcia, niż ryzykowanie popełnienia błędów, które mogą skończyć się konsekwencjami podatkowymi, finansowymi, a nawet karnymi.

artykuł sponsorowany

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content