Tak trenowali z wojskiem nad Jeziorem Tarnobrzeskim (zdjęcia)

5. edycja akcji „Trenuj z wojskiem” odbyła się w miniona sobotę, nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Szkolenie przeprowadziła tym razem 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” w Rzeszowie. Podczas jednodniowego, bezpłatnego szkolenia ochotnicy poznali podstawy rzemiosła wojskowego.

Terytorialsi z Podkarpackiej Trójki przygotowali 10 punktów szkoleniowych, gdzie uczestnicy posługiwali się sprzętem saperskim, rzucali granatem ćwiczebnym, poznali podstawy walki wręcz, udzielali pierwszej pomocy, przeszli trening walki wręcz, sprawdzali także w jaki sposób rozkładać i składać broń, przeładować, zmienić magazynek. Podczas zajęć poruszali się w terenie z wykorzystaniem map i busoli, poznawali podstawy survivalu a także pokonywali most linowy.

Do prowadzenia treningów podczas „Trenuj z wojskiem” zostali wyznaczeni najlepsi instruktorzy z 3 PBOT, którzy podczas zajęć odpowiadali także na pytania uczestników. Zajęcia były nastawione na praktykę, każdy mógł zobaczyć jak działa wojsko i jaki mamy sprzęt na wyposażeniu Podkarpackiej
Trójki.

-Od roku czasu myślałam o przeszkoleniu wojskowym, w ubiegłym roku uczestniczyłam w projekcie związanym z samoobroną kobiet a już za dwa tygodnie rozpocznę szkolenie podstawowe podczas „Wakacji z WOT” w 3 PBOT. Na codzień aktywnie spędzam czas, trenuję kick boxing a zawodowo pracuję w szkole. Termin wakacyjnego szkolenia jest idealnie dopasowany do mojego życia zawodowego. Znajomi i rodzina wiedzą o moich planach, dziwią się jedynie że tak długo wytrwałam i dążę do celu- mówi Alicja, uczestniczka „Trenuj z wojskiem”.

Na koniec szkolenia żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady OT poczęstowali swoich gości tradycyjną wojskową grochówką i kiełbaską z grilla. Po zakończeniu zajęć każdy ochotnik otrzymał też certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu.

-Zainteresowanie udziałem w jednodniowym szkoleniu wojskowym pokazuje, że każdy przez ten czas może poczuć się żołnierzem, a dzięki instruktorom mam możliwość sprawdzenia jak wygląda wojsko – powiedział jeden z uczestników „Trenuj z wojskiem”.

Na treningu każdy uczestnik mógł porozmawiać z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji z Rzeszowa na temat oferty Wojska Polskiego. Jedną z nich jest projekt „Wakacje z WOT” w 3 PBOT, gdzie zostały zaplanowane dwa terminy szkolenia od 22.06-07.07 i 17.08-01.09.2024 r.

***

„Trenuj z wojskiem” to akcja zainicjowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej w 2022 roku. Właśnie trwa jej piąta edycja. Zajęcia odbywają się w soboty w wybranych jednostkach wojskowych, a udział w nich może wziąć każdy w wieku od 15. do 65. roku życia i posiadający polskie obywatelstwo. Jedynym warunkiem jest wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w szkoleniu w jednostce wojskowej i otrzymanie potwierdzenia o zakwalifikowaniu się na trening.

tekst: ppor. Magdalena Mac/ Oficer Prasowy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
zdjęcia: GDD 3 PBOT

Subskrybuj
Powiadom o
19 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dżony Rambo
22 dni temu

Szkoda że nie miałem czasu to bym wpadł na tą grochówe i giętą

S, ZERODMIESCIE
22 dni temu

SKORO WOJSKO TEZ KORZYSTA Z JEZIORA CWICZAC NAD NIM, TO NIECH MON DOKLADA SIE FINANSOWO W JEGO UTRZYMANIU WTEDY BEDZIE WSZYSTKO GIT

sierżant
22 dni temu

Najpierw żołnierzu wyłączcie capslocka

wysokie tarnobrzeskie wiezowce
22 dni temu

zalew ten powstal za pieniadze wszystkich podatnikow

Szwejo z PRL-u
22 dni temu

Praco, służbo oraz WF-em zwyciężymy z NRF-em

Szwejo z PRL-u
22 dni temu

Czy ciała przeglądnięte po zajęciach, w poszukiwaniu kleszczyków? Kobietom to ja mogę przejrzeć ciałka :-).

hehe
22 dni temu
Reply to  Szwejo z PRL-u

a co brzydki jestes?

Szwejo z PRL-u
22 dni temu
Reply to  hehe

Chciałbym zrobić tylko dobry uczynek.

Jjjbrae
21 dni temu

Mają bym strzelać czy będą pies wypinać

????
21 dni temu
Reply to  Jjjbrae

O cóż chodzi? Zanim wyślesz to przeczytaj co napisałeś.

Komandos
21 dni temu

Co to za zajęcia wojskowe bez szkolenia z obrony przeciwchemicznej ? Jest to bardzo ważne w sytuacji w jakiej obecnie znajduje się nasz kraj

Nadzieja
21 dni temu
Reply to  Komandos

Spoko spoko, to dopiero początek szkoleń.

Dżesika
19 dni temu
Reply to  Nadzieja

Kiedy następne zajęcia ?

Robert
21 dni temu

Ten na zdjęciu to okulary przeciwsłoneczne mógłby zdjąć w trakcje wręczania. Straszny brak szacunku i wieśniactwo według mnie

Lechu- bisowiec
21 dni temu
Reply to  Robert

Może problemy rzeczywiście są ze wzrokiem to okularki wskazane.

ODYSEUSZ
19 dni temu

Według POpaprańców Polak nie ma prawa do obrony swojej Ojczyzny !! Zastanów się dwa razy zanim oddasz głoś na koalicję 13 grudnia ! Możesz co najwyżej być mięsem armatnim w obronie globalistycznych interesów na upadlinie !

popaparavcy-niszcza-wosko
Robert
19 dni temu
Reply to  ODYSEUSZ

Czy naprawdę nie chcecie zablokować tego ruska co sieje tu wrogą propagandę kolejny raz bezkarnie ? Brawo redakcjo

Dżesika
18 dni temu
Reply to  Robert

Lewacki łbie gdzie ty tu widzisz wrogą propagandę ? Gość ma rację

WOTowiec
19 dni temu
Reply to  ODYSEUSZ

Niestety zmarł żołnierz ranny na granicy. Cześć jego pamięci!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
19
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content