Prezydent Nowak: Mam nadzieje, że problemów z budżetem obywatelskim już nie będzie

Rada Miasta Tarnobrzega zmieniła zasady realizacji Tarnobrzeskiego Budżetu Obywatelskiego. W nowym regulaminie skreślono m.in. punkt dotyczący ogólnodostępności, wprowadzono trzy kategorie projektów, powołany zostanie także zespół, który będzie sprawował opiekę merytoryczną i prawną nad składanymi projektami.

Działania te mają zachęcić mieszkańców do czynnego udziału w BO, zarówno na etapie tworzenia i składania projektów jak i później samego udziału w głosowaniu. Zmiany w regulaminie wprowadzono również w celu wyeliminowania problemów z poprzednich lat, kiedy to Regionalna Izba Obrachunkowa kwestionowała zgodność zwycięskich projektów z regulaminem. Skutkowało to realizacją tych zadań nie z pieniędzy z BO, lecz z innych środków z budżetu miasta.

O konieczności wprowadzenia zmian w regulaminie Tarnobrzeskiego Budżetu Obywatelskiego głośno było nie tylko podczas minionej kampanii w wyborach samorządowych, problem poruszany był również przez radnych poprzedniej kadencji. Wynikało to przede wszystkim z faktu, iż Regionalna Izba Obrachunkowa a w ślad za nią dwie kolejne instancje, zakwestionowały zgodność zwycięskich projektów, z obowiązującym regulaminem.

I tak według RIO w ramach pieniędzy z Budżetu Obywatelskiego nie mogły być realizowane projekty: „Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto” z 2020 oraz „Miejskie chodniki — przyjazne i bezpieczne” z 2022 roku. Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie zakwestionowała również zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego Tarnobrzega 2024 pn. „Nasze Nowoczesne Przedszkola”, zgłoszony notabene przez obecnego prezydenta a wówczas radnego Łukasza Nowaka.  Według RIO projekt ten nie może zostać zrealizowany z puli pieniędzy przeznaczonych na BO, gdyż nie spełnia warunku „ogolnodostepnosci”, zawartego w regulaminie tegoż budżetu.

W nowym regulaminie przyjętym uchwałą, skreślony został punkt dotyczący ogólnodostępności, wprowadzono również trzy kategorii projektów, dzielące zadania na ogólnomiejskie, osiedlowe i tzw. miękkie. Powołany zostanie także zespół, którego zadaniem będzie udzielanie pomocy prawnej i merytorycznej wnioskodawcom, na etapie tworzenia projektów planowanych do zgłoszenia.

– Nad tą uchwałą pochyliliśmy się bardzo mocno, długo trwały prace, aby wyeliminować wszystkie kwestie sporne (…) Wprowadziliśmy szereg zmian związanych z dostępnością tych projektów, będzie również powołany odpowiedni zespół do analizy złożonych projektów. Bedzie to do siedmiu osób, będą to pracownicy merytoryczni, powołani przez prezydenta – tłumaczył na sesji prezydent Nowak. –  Dochodzi też nowy projekt, tzw. miękki, w zakresie kulturalno-sportowym – dodał.

W Tarnobrzegu budżet obywatelski realizowany jest od 2013 roku. Tarnobrzeski samorząd był pierwszym samorządem w województwie podkarpackim, który zdecydował o jego wprowadzeniu. Obecnie, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, w gminach będących miastami na prawach powiatu, utworzenie budżetu obywatelskiego jest obowiązkowe.

Przyjęta uchwała w sprawie BO: 1-budzet-obywatelski-z-autopoprawka_2787908

 

Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Szczepan
14 dni temu

 Choć wprowadzenie trzech kategorii projektów i zespołu do opieki merytorycznej i prawnej może wydawać się korzystne, rezygnacja z ogólnodostępności może ograniczyć korzyści płynące z projektów tylko do wąskich grup, co stoi w sprzeczności z ideą budżetu obywatelskiego. Zamiast promować inkluzywność i szeroki dostęp do wspólnych dóbr, takie podejście może sprzyjać partykularnym interesom

Milena
14 dni temu
Reply to  Szczepan

Słusznie. Nowy pan już wprowadza swoje porządki wszystko pod siebie, alby udowodnić, że jego projekt który odrzuciła RIO był właściwy. Jednocześnie obcina finansowanie dużych projektów.

Atomek
13 dni temu
Reply to  Milena

Jeden ściàgał ludzi z Woli Baranowskiej a ten Sandomierza. To ta nowa jakość? Nie ma zdolnych ludzi z Tbg?

Leszek
14 dni temu
Reply to  Szczepan

Chodnik na Truskawkowej w ramach Budżetu Obywatelskiego, jest budowany od dwóch, a niedługo będzie trzech lat. Pani radna z osiedla i zarazem przewodnicząca osiedla Zakrzów, co z tym chodnikiem ? jakie ustalenia pani poczyniła !

Roman
13 dni temu
Reply to  Leszek

Chyba go nie ma w budżecie na ten rok . . . Ale to jest chodnik na 140mb na 1/3 długości ulicy.

Bartek
13 dni temu
Reply to  Leszek

Ponoć pani radna z Zakrzowa zajmuje się innym dużym projektem w końcu obiecała, że doprowadzi do budowy Galerii w centrum.

Andrzej - osiedle Młodych
14 dni temu

Ja tez mam nadzieje że Pan nie zawalisz już budżetu bo jak Pan zawalisz to Pan zawiedziesz mieszkańców Panie Nowak. Ja spoglądam na Pana i jest na razie kredyt zaufania ale niech Pan się bierze Panie Nowak Łukasz do pracy, zakasać rękawy i zasuwać. Mieszkania dla młodych i osiedla proszę budować i to już zacząc w tym roku a nie tylko o tym gadać

Tomek
14 dni temu

Czekamy na realizację obietnic.

Łojdridri
14 dni temu

po co ten budżet? realizowanie projektów urzędników ?

Szczepan
13 dni temu
Reply to  Łojdridri

tez mozesz zglosic

HELKA
13 dni temu

KIEDY POLICJA PRZYJEDZIE NA UL M DABROWSKIEJ!!!!! SAMOCHODY STOJA NA ZAKAZIE ZATRZYMYWANIA !!!NAWET NA PASACH STOJA CZEKAJA NA WYPADEK!!!!

Szczepan
13 dni temu
Reply to  HELKA

a dzwoniłaś na policję?

Robin
13 dni temu

W takim upadłym mieście jak Tarnobrzeeg nie powinno być budżetu obywatelskiego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
13
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content