14-16.06 (piątek-niedziela) Europejskie Dni Archeologii 2024 w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na obchody Europejskich Dni Archeologii, które odbędą się w dniach 14 – 16 czerwca br. w Zamku Królewskim w Sandomierzu.W ramach tegorocznej edycji EDA zaplanowane zostały m.in. warsztaty, wykłady oraz okolicznościowe wystawy poświęcone tematyce archeologicznej.

Już 14 czerwca (piątek) w godzinach od 11.00 do 12.00 odbędą się bezpłatne warsztaty archeologiczne zatytułowane „Warsztat archeologa dla najmłodszych”, na które zapraszamy dzieci w wieku 7-10 lat, podczas których uczestnicy będą mogli poznać prace archeologa poprzez udział w mini wykopaliskach, na których sami odnajdą obiekty w warstwach ziemi, po czym nauczą się je opisywać na kartach inwentarzowych. Celem tych zajęć jest pokazanie dzieciom warsztatu pracy archeologa oraz zapoznanie ich z dziedziną nauki jaką jest archeologia oraz co jest celem badań archeologicznych, a także jakie narzędzia są wykorzystywane w pracy archeologa. Również w piątek 14 czerwca o godz. 17.00 zapraszamy na wykład zatytułowany Groby zbiorowe kultury trzcinieckiej z okolic Sandomierza, który wygłosi dr hab. Marek Florek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Wykład ten poświęcony zostanie niezwykle interesującemu aspektowi funeralnemu w postaci zbiorowych grobów w skrzyniach niekiedy także łączonych
z tzw. grobami zmarłych. Zjawisko to jest szczególnie charakterystyczne dla wyżyny sandomierskiej i jak się okazuje wbrew wcześniejszym hipotezom nie ogranicza się jedynie do późnej fazy rozwoju kultury trzcinieckiej na tym terenie ale jak wykazały groby w Słupczy można to zjawisko odnosić już do klasycznego okresu jej rozwoju. Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja zestawu przedmiotów kultury trzcinieckiej pochodzących z grobów zbiorowych ze Słupczy i Sandomierza.

Po wykładzie o godz. 18.00 zostanie otwarta wystawa zatytułowana Co nowego w archeologii, na której zostaną zaprezentowane zabytki archeologiczne przekazane w ostatnim roku do zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Natomiast w sobotę 15 czerwca w godzinach od 12.00 do 13.00 odbędą się bezpłatne warsztaty archeologiczne zatytułowane „Uczniowski warsztat archeologa”, na które zapraszamy uczniów szkół podstawowych w wieku 11-15 lat. Uczestnicy zajęć będą mogli dowiedzieć się na czym polega dokumentacja zabytków i zbiorów, a także co robić w chwili odkrycia zabytku i komu należy to zgłosić. Zaprezentowane zostaną również najważniejsze stanowiska archeologiczne znajdujące się w najbliższej okolicy. W tym samym dniu o godz. 16.00 zapraszamy na wykład zatytułowany Archeologia w mediach, który wygłosi dr Wojciech Rajpold – adiunkt w Dziale Archeologicznym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Wykład ma celu pokazanie obrazu archeologii we współczesnej popkulturze. Zostaną prześledzone początki wyobrażenia archeologa, jako awanturnika i poszukiwacza przygód. Przybliżone zostaną takie postacie jak Lawrence z Arabii, Percy Fawcett, Roy Chapman, Bronisław Malinowski będące inspiracjami dla Indiany Jonesa. Wykład pozwoli odpowiedzieć na pytanie czy archeologia może uciec od właśnie takiego wizerunku.

W niedzielę 16 czerwca w godzinach od 14.00 do 15.00 odbędą się kolejne warsztaty, zatytułowane „Warsztat archeologa dla zaawansowanych”, na które zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby w wieku pow. 15 lat. Tematyka tych zajęć poświęcona zostanie pracy archeologa oraz charakterystyce poszczególnych etapów badań archeologicznych, a także zarysowi archeologii Sandomierszczyzny.

W trakcie Europejskich Dni Archeologii w Zamku Królewskim w Sandomierzu, w Sali edukacyjnej, dostępna będzie dla zwiedzających wystawa pt. „ Archeologia po konferencji”, na której znajdą się postery jakie prezentowano podczas XXXIX. Konferencji Archeologicznej „Badania archeologiczne w Polsce środkowowschodniej, zachodniej Białorusi i Ukrainie w roku 2023” (odbywającej się w dniach 11-12.06.2024 w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu). Wystawa ta ma na celu zapoznanie zwiedzających z przekrojem prac badawczych jakie prezentowano w trakcie konferencji. Wstęp na wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach EDA 2024 w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu jest bezpłatny.

…………………………………………………………………………………………………………

Europejskie Dni Archeologii (EDA) to święto archeologii, które pozwala uczestnikom na głębsze zrozumienie tego szczególnego rodzaju dziedzictwa. Współczesna archeologia to nie tylko tradycyjne narzędzia jak łopaty czy pędzelki, to nauka interdyscyplinarna korzystająca z najnowszych osiągnięć techniki, takich jak badania geofizyczne czy fotografie lotnicze wykonane za pomocą dronów.

Europejskie Dni Archeologii obchodzone są w ponad 30 krajach Europy. Inicjatorem tego wydarzenia jest francuski Narodowy Instytut Archeologicznych Badań Ratowniczych (Inrap).

W Polsce wydarzenia w ramach EDA organizowane są od 2019 roku. Jest to wyjątkowa okazja do skorzystania z licznych atrakcji i uczestnictwa w żywej lekcji historii. W organizację wydarzeń angażują się różne instytucje, takie jak muzea, instytucje kultury i edukacji, samorządy terytorialne i stowarzyszenia z całej Polski. W sumie odbywa się ponad 1500 takich wydarzeń w Europie, w tym ponad 100 w Polsce. Patronem medialnym Europejskich Dni Archeologii są: Polskie Radio S.A. i Archeologia Żywa.

Marcin Kapka /Rzecznik prasowy Muzeum Zamkowego w Sandomierzu

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content