Rodzaje rękawiczek ochronnych – czy znasz je wszystkie?

Udzielając pomocy pacjentom, ratując ich zdrowie i życie, personel medyczny nie może również zapominać o własnym bezpieczeństwie. Bezpośredni kontakt z tkankami i płynami ustrojowymi oraz wydzielinami chorego, powoduje ryzyko zakażenia, co może się skończyć fatalnie dla lekarza, pielęgniarki czy ratownika medycznego. Najprostszym sposobem ochrony przez tymi szkodliwymi czynnikami, jest stosowanie rękawic ochronnych. Co istotne, przydatne są one nie tylko pracownikom podmiotów medycznych, ale także osobom z branży beauty a nawet gastronomicznej. Jaki rodzaj rękawiczek sprawdzi się w danej sytuacji? Sprawdź, czy znasz wszystkie ich rodzaje i zastosowanie!

Rękawiczki lateksowe – wytrzymałe ale problematyczne

Najczęściej w podmiotach medycznych stosowane są rękawice lateksowe. Lateks to naturalna substancja, wytwarzana z soku mlecznego roślin kauczukodajnych. Z tej samej substancji powstają m.in. opony czy popularne piłeczki. Rękawice lateksowe odznaczają się wysoką rozciągliwością, dzięki czemu są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne i dobrze przylegają do dłoni.

Wadą lateksu jest natomiast fakt, że coraz większego odsetka populacji dotyczy uczulenie na tę substancję. W branży medycznej alergików na lateks jest nawet kilkanaście razy więcej, niż wśród osób, które nie są stale nastawione na jego oddziaływanie. Skłania to do poszukiwania alternatywnych środków ochrony.

Rękawiczki nitrylowe – antyalergiczne ale mniej elastyczne

W odpowiedzi na potrzeby uczulonych na lateks medyków, powstały znacznie delikatniejsze rękawiczki nitrylowe. Nitryl to kauczuk syntetyczny, wzorowany na naturalnym. Jego największą zaletą jest brak właściwości uczulających, dzięki czemu może być stosowany nawet przez osoby o bardzo wrażliwej skórze. Nitrylowe rękawice diagnostyczne świetnie sprawdzają się w różnego typu podmiotach medycznych, ponieważ skutecznie chronią przed zakażeniami.

Jedyną słabą stroną nitrylu jest nieco mniejsza elastyczność w porównaniu z lateksem. Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste – wystarczy po prostu precyzyjnie dobrać rozmiar rękawic, aby dobrze przylegały do dłoni.

Rękawiczki winylowe – wszechstronne ale nie dla lekarzy

Kolejną substancją syntetyczną służącą m.in. do wytwarzania rękawic, jest polichlorek winylu, z którego wykonuje się również m.in. rury, wykładziny podłogowe, płyty gramofonowe, ale także akcesoria medyczne: cewniki, dreny, sondy, strzykawki.

Pomimo tak licznych zastosowań, rękawice winylowe rzadko są jednak stosowane przez lekarzy, a to z uwagi na ich niską rozciągliwość. Ich doskonałe właściwości ochronne w zetknięciu z substancjami oleistymi sprawia natomiast, że z chęcią są one stosowane w przemyśle kosmetycznym, w salonach beauty czy w punktach gastronomicznych, jak również przy obróbce artykułów spożywczych.

Rękawiczki pudrowe i bezpudrowe – zalety i wady obu opcji

Zarówno rękawice lateksowe, nitrylowe jak i winylowe, kupić można w jednej z dwóch wersji: z pudrem lub bez. Znajdujący się w modelach pudrowych proszek to mąka kukurydziana lub talk. Zapobiega on poceniu się i ułatwia zakładanie oraz zdejmowanie rękawic, również gdy mamy wilgotne dłonie.

W przypadku osób o wrażliwej skórze, puder może mieć jednak właściwości drażniące i powodować wysypki oraz swędzenie. Każda osoba używająca rękawic musi więc sama zweryfikować, która opcja jest dla niej lepsza.

Rękawice specjalistyczne – zastosowanie i charakterystyka

Najbardziej typowe rękawice diagnostyczne są użytkowane zarówno podczas badań lekarskich i prostych procedur, jak i w trakcie wykonywania zabiegów kosmetycznych czy przygotowywania posiłków w restauracjach. Istnieje jednak cała gama rękawic specjalistycznych, przystosowanych do konkretnych zadań.

Rękawice chirurgiczne są sterylne, pakowane próżniowo, a ponadto doskonale przylegają do dłoni. Rękawice ortopedyczne są pogrubione i wytrzymałe. Rękawice radiologiczne mają powłokę zabezpieczającą przed promieniowaniem odbitym. Rękawice dla ginekologów i położników mają z kolei te same właściwości, co rękawiczki diagnostyczne, ale są od nich znacznie dłuższe.

Przeprowadzanie badania albo wykonywanie innych czynności z rękawiczkami na dłoniach, może początkowo wydawać się trudne. Z czasem jednak ciało przywyka do dodatkowej warstwy ochronnej i jesteśmy w stanie sprostać nawet bardzo precyzyjnym, skomplikowanym zadaniom. Warto znieść chwilę dyskomfortu i przystosować się do pracy w rękawiczkach – sprzyja to bezpieczeństwu pacjentów i klientów, jak również personelu medycznego czy pracownikom salonów kosmetycznych albo punktów gastronomicznych. Postępując odpowiedzialnie, zwiększamy prestiż podmiotu, który reprezentujemy, jak również przyczyniamy się do minimalizowania ryzyk zawodowych.

materiał partnera

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content