W połowie października br. trafią tutaj pierwsze osadzone. Zakończyła się budowa najnowocześniejszego w Polsce kompleksu penitencjarnego w Chmielowie

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul wzięła udział wojewódzkich obchodach Święta Służby Więziennej, które były połączone z prezentacją pilotażowego kompleksu penitencjarnego w Chmielowie. Najnowocześniejszy w Polsce, a także w Europie kompleks powstał zgodnie z założeniami projektu „Pilotażowe kompleksy penitencjarne”, współfinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021 (Program Operacyjny „Sprawiedliwość”).

Inwestycja o wartości ponad 80 mln zł obejmuje pawilon mieszkalny dla 200 skazanych kobiet oraz halę produkcyjną o powierzchni 800 m kw. umożliwiającą podjęcie pracy przez osoby odbywające tam karę pozbawienia wolności. W nowym obiekcie, wzorowanym na skandynawskiej myśli penitencjarnej, karę pozbawienia wolności odbywać będą kobiety, które zostaną poddane specjalistycznym oddziaływaniom resocjalizacyjnym i terapeutycznym.

Jako uzupełnienie procesu powrotu skazanych do życia społecznego przy jednostce penitencjarnej wybudowany został też tzw. dom przejściowy dla 38 kobiet. Będą się w nim przygotowywać się do zakończenia odbywania kary pozbawienia wolności. Dom przejściowy zlokalizowany jest poza murami jednostki, w systemie maksymalnie zmniejszonego dozoru. Podstawą pobytu będzie zatrudnienie, nauka i specjalistyczne oddziaływania resocjalizacyjne.

W budynku penitencjarnym oraz w tzw. domu przejściowym zamontowane zostały innowacyjne okna, w których nie ma stalowych krat. Mają one wszystkie potrzebne certyfikaty bezpieczeństwa.

Inwestycja rozpoczęła się w sierpniu 2022 r. Jest już zakończona. W połowie października br. trafią tutaj pierwsze osadzone.

W nowo powstałym kompleksie zorganizowane zostały w czwartek obchody Wojewódzkiego Święta Służby Więziennej. Podczas uroczystości wręczone zostały złote, srebrne i brązowe odznaki „Za zasługi dla więziennictwa” oraz akty nadania na wyższe stopnie służbowe w korpusie oficerów, chorążych i podoficerów. Wydarzenie było również okazją przyznania odznaki SEMPER PARATUS za dokonanie czynu świadczącego o szczególnej odwadze i bohaterstwie.

Funkcjonariuszom i pracownikom Służby Więziennej za codzienne zaangażowanie dziękowała wojewoda Teresa Kubas-Hul: – Życzę wielu sił, wytrwałości i niesłabnącej dumy z wykonywanej pracy. Niech Wasze święto przypomina o tym, jak ważne społecznie wypełniacie zadania. Dziękuję za zaangażowanie i codzienną służbę – mówiła.

foto: Jerzy Żygadło, PUW w Rzeszowie

info: PUW Rzeszów

Subskrybuj
Powiadom o
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
polski Breivik
12 dni temu

Chciałbym spędzić resztę życia w takich warunkach i z takimi strażniczkami. Poprosiłbym tylko o telewizor i dostęp do internetu.

Babiniec Podlaski i trzy czwarte kiełbaski
12 dni temu
Reply to  polski Breivik

Droga wolna, idź na Wiejską wyświadcz przysługę Narodowi Polskiemu i Twoje marzenia się spełnią. Nie zapomnij przed tym się przerobić na kobietę żeby trafić do zakładu dla kobiet.

łysy
12 dni temu

Albo na załęże tylko niech czasem nie schyla się po mydło

Mieszkaniec
12 dni temu

Zakładu pracy to tu nie utworzą tylko wszystko ładują na zachód polski a Polsce B to zakład karny i jeszcze inżynierów z niemiec podrzucą

ODYSEUSZ
12 dni temu

Jeszcze za PIS-u coś robili teraz wchodzi nowa doktryna POpaprańców „piniedzy nie ma i nie będzie ” oczywiście po za komuchami kosztem Polaków

usmiechnieta-pooolaka
As
12 dni temu
Reply to  ODYSEUSZ

Napisz lepiej prorosyjski populisto z Konfederacji co z pomysłem likwidacji ZUS u jak do władzy nie daj Boże dojdziecie . Jedyny kraj na świecie co 14 z pożyczek wypłaca

ODYSEUSZ
11 dni temu
Reply to  As

Nie przynależę do Konfederacji i nie moją sprawa jest tłumaczyć za kogoś mniej czy bardziej durnowate pomysły. Myślę ze powinieneś skierować do centrali swoje pytanie, może odpowiedzą ! Nie wiem co gorsze prorosyjski czy pro banderowski tak jak TY!

wiem i powiem
12 dni temu
Reply to  ODYSEUSZ

Jesteś nie w temacie. To za rządów PiSu sądy orzekały przywrócenie emerytur SBcji.

Mieszkaniec
12 dni temu
Reply to  wiem i powiem

A co dostałeś, że wiesz, to co teraz ten niemiecki pachołek wyprawia rękami innych to dopiero są przekręty. Na koniec on śpi…li do Brukseli a siedzieć pójdzie , Bodnar Sienkiewicz i reszta posłusznych

no nie?
11 dni temu
Reply to  ODYSEUSZ

„jeszcze za PiSu coś robili” tak kradnom ale dajom hehe normalnie leżę 😀 co robili? Kradli społeczeństwu na potęgę na wszystko byle kupić głosy starych bab i madek+ a jak brakło? to pyyyk dodruk a potem ciemnocie wcisnęło się, że to przez Putina ta inflacja i kosmiczne ceny na półkach 😀

ODYSEUSZ
11 dni temu
Reply to  no nie?

Wystarczyło raptem pół roku ,a lemingi dalej ślepi !

koszty-PO
S, ZERODMIESCIE
12 dni temu

BUDOWAC TAKI OBIEKT ZA TYLE MILIONOW DLA JAKIS WYWLOK, A PORZADNI LUDZIE MIESZKAJA W RUDERACH, BRAK SLOW. POTRZEBA RAK DO PRACY PRZY SPRZATANIU ULIC, ZIELENCACH, PARKACH W MIESCIE TO MOZE CZAS ZATRUDNIC DO MIOTLY TE WIEZIENNE ,,AKTORKI,, MAM TU NA MYSLI SKAZANE.

Dżesika
11 dni temu

Znam kilka takich dziewczyn po wyrokach i teraz normalnie funkcjonują w społeczeństwie pracują mają facetów dzieci itd

Ela
10 dni temu

Jak najbardziej resocjalizacja prze, pracę jest wskazana. Miasto brudne można dowozić osadzone do pracy. Nie świetlica, siłownia i komputer.

Pedro
10 dni temu

Pierdolenie… Spędziłem w tym Chmielowie 8 miesięcy to akurat budowali ten babiniec gorszej chujni jak tam to chyba nie ma nigdzie jebać SW

pawilon dla nasadzeń
10 dni temu

Pawilon mieszkalny dla 200 nasadzeń roślin THC oraz halę produkcyjną marihuany medycznej i THC umożliwiającą wyrastanie posadzonych roślin W nowym obiekcie, wzorowanym na skandynawskiej myśli, służbę posadzenia roślin odbywać będą nasadzenia i wodorosty, które zostaną nasadzone specjalistycznym sprzętem ogrodnicznym z oddziaływaniom ziemnym, łopatami ,motykami i widłami.
Jako uzupełnienie procesu zbierania gotowych sadzonek do konsupcji przy jednostce konopnej wybudowany została też tzw. spalarnia suszu dla gotowych sadzonek. Będą się w nim przygotowywać wywary z suszu roślinnego aż do zakończenia suszenia i pozbawienia tlenu ,czyli wygrzewania . Dom przejściowy dla ćpunów zlokalizowany jest poza murami fabryki marihuany w systemie maksymalnie zmniejszonego dopływu tlenu. Podstawą przebytu będzie zaciąganie, naćpanie i specjalistyczne oddziaływania psychosomatyczne.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
16
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content