W 2024 roku Muzeum Zamkowe w Sandomierzu odwiedziło 60732 turystów. To niemal 10 tysięcy mniej niż w 2023.
Dyrektor Muzeum Zamkowego dr hab. Mikołaj Getka-Kenig – prof. PAN podsumował podczas konferencji prasowej rok 2024.
– Był to dla naszego muzeum pracowity okres w trakcie, którego przygotowaliśmy trzy duże wystawy czasowe „Okruchy antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich”, „Skotniccy – między Sandomierzem, Florencją a Krakowem” oraz „Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza”. Tą ostatnią ekspozycję wciąż można oglądać w Zamku Królewskim – wskazuje dyrektor Zamku. – Wiele mówiono i pisano o wystawie „Skotniccy”, która spotkała się z pozytywnymi recenzjami z czego bardzo się cieszymy.
W 2024 roku Muzeum Zamkowe odwiedziło 60732 turystów.
– Także odczuliśmy spadek ruchu turystycznego w Sandomierzu, ale na wynik wpływ miał również brak „Darmowego Listopada”. Pozytywnym echem odbiła się akcja „Muzeum za 1 zł” – dodał dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, prof. PAN. – Jesteśmy w stałym kontakcie z instytucjami kultury z Sandomierza oraz władzami miasta, powiatu i województwa. Wszyscy chcemy tego samego i szukamy sposobów promocji.
Muzeum nadal zaprasza dzieci i młodzież w wieku od 8 do 26 roku życia do skorzystania z promocyjnego biletu, który można zakupić za 1 zł.
MODERNIZACJA I RENOWACJA ELEWACJI
W ostatnim roku Muzeum złożyło ambitny projekt „Zamek otwarty – kompleksowa modernizacja zespołu budynków wystawienniczych i magazynowych Muzeum Zamkowego w Sandomierzu” w ramach programu FENX (fundusze unijne).
– Całość to blisko 80 milionów złotych i obecnie nasz wniosek jest na etapie oceny merytorycznej. Pozostaje jeszcze ocena ostateczna. Jeśli zostaniemy zakwalifikowani do tego programu to jest to przełomowy moment dla muzeum – zachwala Kinga Kędziora, Główny Inwentaryzator i kierownik projektu.
W 2025 roku Muzeum będzie w ramach Polskiego Ładu realizowało renowację elewacji Zamku. Koszt tej inwestycji to ponad 3 miliony złotych. Pierwsze prace planowane są już na wiosnę.
DWIE DUŻE EKSPOZYCJE
Jeśli chodzi o wystawy to są planowane dwie duże ekspozycje czasowe: „ZBY/WAR – mistrz Warpechowski” (6.06.-30.09.); „Mit mebli kolbuszowskich” (7.11.2025-8.03.2026).
„ZBY/WAR” – to wystawa sztuki współczesnej i ukłon w stronę Zbigniewa Warpechowskiego i jego twórczości. Warto dodać, że ten artysta mieszka w Sandomierzu i takiej ekspozycji jeszcze nie było w historii Zamku. Kuratorem wystawy z ramienia MZS jest Kinga Kędziora – Główny Inwentaryzator.
„Mit” – jest realizowany we współpracy Muzeum Zamkowego w Sandomierzu oraz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. W ramach projektu zaplanowano otwarcie wystawy czasowej, wydruk katalogu oraz konferencję naukową. Dodatkowo planowane są działania związane z historią Puszczy Sandomierskiej oraz ekologią. Kuratorem tej ekspozycji z ramienia Muzeum Zamkowego jest Renata Grzebuła z Działu Sztuki.
foto&info: Grzegorz Lipiec/Główny specjalista ds. strategii kulturalnej i marketingu/Muzeum Zamkowe w Sandomierzu
W 2024 roku Muzeum Zamkowe odwiedziło 60732 turystów.
To niska frekwencja?
By zwiększyć frekwencję należy zagonić klasy szkolne ze Sandomierza, okolic i dalszych okolic, do muzeum, obowiązkowo!!!
Mogą być w muzeum takie tłumy jak na filmach o Leninie za czasów PRL-u 🙂
Była drzewiej kawiarnia w zomecku. Fajnie było, ale już jej nie ma 🙁
trzeba wiecej nagonic z naszego regionu
W tym samym czasie muzeum w Tarnobrzegu odwiedziło 10 000 ludzi – czyli daleko za Sandomierzem. Warto wspomnieć, że muzeum w Sandomierzu złożyło wniosek o 80 mln złotych, a w Tarnobrzeg? Cóż, organizuje się aukcje obrazków…. może czas na zmianę dyrektora?