Prawie 37 milionów zobowiązań, z czego ponad 22 mln tzw. wymagalnych, ma szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu. O dramatycznej kondycji placówki, rozmawiano podczas wtorkowego spotkania w tarnobrzeskim magistracie. Dla części zaproszonych gości odpowiedzialność za tę sytuację ponosi marszałek województwa podkarpackiego W. Ortyl. Stąd apele do władz miasta i radnych o podjęcie takich działań, które z jednej strony pokażą sprzeciw lokalnej społeczności przeciwko degradacji tarnobrzeskiej placówki, z drugiej zaś wpłyną na działania organu prowadzącego, którym jest Urząd Marszałkowski.
Dramatyczną sytuację finansową szpitala przedstawiła Dorota Łukaszyk, z Komisji Ochrony Zdrowia, Polityki Prorodzinnej i Społecznej Sejmiku Województwa Podkarpackiego. I choć kolejny raz w sejmiku podjęto uchwałę, na mocy której szpital otrzyma ponad 6 mln zł, to nie rozwiąże to problemów placówki, o czym mówili zaproszeni na spotkanie goście.
– W tym szpitalu nie będzie poprawy sytuacji, jeżeli robi się to samo cały czas – mówił Andrzej Szlęzak, radny sejmiku Województwa Podkarpackiego. – Co więcej, nie ma za to ludzi odpowiedzialnych (…) Jeżeli trzyma się na oddziale OIOM członka rodziny i to się potwierdzi, to pewnie nikt za to nie poniesie odpowiedzialności – dodał.
ŚCIANY NIE BĘDĄ LECZYŁY
Ogromne kłopoty finansowe placówki wynikają w dużej mierze z braku pacjentów, za pacjentem idą bowiem pieniądze z NFZ. Chorzy jednak albo z braku miejsca czy też z powodu zamknięcia całego oddziału, nie mogą korzystać z usług szpitala. Często jednak wybierają inny szpital, ponieważ w tarnobrzeskim brakuje dobrych specjalistów. Lekarze zaś odchodzą ze względu na wiek, lub też z powodu złych warunków pracy. A za te odpowiada dyrekcja.
– Myślę, że lekarze i pielęgniarki stracili wiarę, że możemy coś dla Państwa zrobić, jako pacjentów i to nie straciliśmy teraz, bo zdecydowanie wcześniej – mówił Krzysztof Marchewka, lekarz – pediatra pracujący w tarnobrzeskim szpitalu. Mówiliście Państwo o pieniądzach, ale nic o ludziach, zdajcie sobie sprawę, że ściany nie będą leczyły. Nowy dyrektor nawet super menadżer nic nie zrobi w tych warunkach, bo nie ma lekarzy. Nie ma lekarzy, bo ktoś jeszcze wcześniej, za rządów pana Cimoszewicza powiedział, utnijmy uczelniom połowę studentów, i będą oszczędności (…) Lekarze odchodzili ze szpitala w Tarnobrzegu, bo nie mieli warunków do normalnego życia tutaj. Te warunki to choćby możliwość rozwoju (…) czy też zaleganie z wypłatami (…) Każdy z nas musi uderzyć się w pierś i powiedzieć tym ludziom, wracajcie, pomagajcie nam. Jak to zrobicie, nie wiem, tutaj na tej sali jest dużo politycznego antagonizmu (…) Dopóki politycy z różnych opcji nie zrozumieją tego, że zdrowie i życie to jest najważniejsza rzecz (…) to niestety padniemy i szpitala w Tarnobrzegu nie będzie – dodał.
NOWY DYREKTOR NIE URATUJE SZPITALA
Po rezygnacji z funkcji Krzysztofa Stolarskiego, tarnobrzeskim szpitalem zarządza p.o. dyrektora Zbigniew Halat. Nazwisko nowego szefa może poznamy w czerwcu br. Nowy dyrektor nie rozwiąże jednak problemów, o czym mówił radny Szlęzak.
– Układy polityczne w sejmiku są takie, że to się nie zmieni (…) Przychodzi jeden nieudacznik, narobi długów i trzeba to zasypać pieniędzmi publicznymi, co robi teraz sejmik. Przychodzi następny, narobi długów, i znowu trzeba to zasypać pieniądzmi podatników. I tak za przeproszeniem do usranej śmierci (…) W pewnym momencie ten dług będzie taki, że się go nie zasypie, bo sejmik nie będzie miał pieniędzy (…) dopóki układ w sejmiku się nie zmieni, to te rzeczy się nie zmienią – przekonywał.
MUSICIE SIĘ ZJEDNOCZYĆ I ZACZĄĆ DZIAŁAĆ
Odpowiedzialnością za fatalną kondycję szpitala radny Szlęzak obarcza między innymi marszałka Ortyla, tłumacząc, że dyrektorzy szpitala są z nadania partyjnego i muszą mieć akceptację marszałka. Stąd apel do obecnych na sali tarnobrzeskich radnych o podjęcie działań, które z jednej strony zjednoczyłyby lokalną społeczność w walce o byt szpitala, z drugiej zaś zmusiły by marszałka do podjęcia działań, dzięki którym placówka mogłaby funkcjonować tak jak przed laty.
– Tu trzeba walnąć pięścią w stół i powiedzieć „DOSYĆ”. Bo to poczucie bezkarności rodzi z drugiej strony poczucie bezsilności. Nie możemy być bezsilni. To że ktoś jest bezkarny, my nie możemy być bezsilni (…) Czy jesteśmy w stanie jako społeczność lokalna zdolni powiedzieć dość: „Nie będziecie panowie kosztem naszego zdrowia i życia tak się ustawiać i brać pieniędzy” – przekonywał radny Szlęzak.
– Jak wy się za to nie weźmiecie i nie weźmiecie za fraki ich wszystkich, to wy nie wywalczycie tego szpitala. Musi być pikieta, jakaś manifestacja, dopiero wtedy oni się przestraszą, tym bardziej, że będą wybory (…) Nie siedźcie, bo po wakacjach będzie pozamiatane (…) Efekt powinien być taki, że tworzymy Komitet Obrony Szpitala w Tarnobrzegu – tłumaczył Jacek Kotula, radny sejmiku Województwa Podkarpackiego.
Małgorzata Zych z Konfederacji/Ruchu Narodowego zaproponowała jako formę nacisku na marszałka, odebranie mu tytułu Honorowego Obywatela Tarnobrzega. – On w dużej mierze odpowiada za to, co stało się ze szpitalem, to właśnie on obsadzał tych dyrektorów naszego szpitala i to oni odpowiadają za to, co się stało z tym szpitalem – przekonywała. – Radni musicie zrobić jakąś spektakularną akcję, podejmijcie jakąś uchwałę, która będzie zobowiązywała marszałka Ortyla do podjęcia jakiś kroków (…) Tylko nacisk lokalnej społeczności na marszałka województwa może uratować szpital w Tarnobrzegu – dodała.
Dyskusję podsumował gospodarz spotkania radny Cezary Mikrut, przewodniczący Komisji Zdrowia, Rodziny i Ochrony Środowiska. – Przeczytałem raport Szlęzaka i nie waham się użyć sformowania, że były tam mafijne mechanizmy sprawowania władzy przez pana Ortyla, on chyba jeszcze tylko nikogo nie zamordował, cala reszta mafijnych zachowań została przez niego zastosowana (…) Jeżeli się jakiś cud nie zdarzy, że lekarze będą tu wracać, to nie uratujemy tego szpitala – zakończył Mikrut.
Całe spotkanie można obejrzeć w materiale video
foto&video: Piotr Morawski
Ja bym na miejscu Bozka dał jeszcze jedno odznaczenie marszałkowi. Ostatecznie z uzasadnienia Bożka marszałek jest tak wielce zasłużony dla miasta ,ze drugi order to mu się po prostu należy.
Te decyzje o odznaczaniu czy też tworzeniu zespołu miast 4 -ech pod przewodnictwem Bożka do wspólpracy czy wizyta u premiera to są tak infantylne decyzje ,ze mieszkańcom jest po prostu wstyd jak ościenni mieszkańcy oceniają naszego prezydenta.A na spotkania nie przychodzą włodarze tylko naczelnicy sąsiednich urzędów.
Mi się to kojarzy z Tarnobrzeską Specjalną Strefą Ekonomiczną, w której dobrych wyników nie robi bynajmniej podstrefa tarnobrzeska, tylko wrocławska i inne lepiej rozwinięte 🙂 Podobnie jest z tzw. czwórmiastem i innymi rzeczami, w których Tarnobrzeg tak przewodzi, że zwykły mieszkaniec gowno z tego ma 😉 Patrz: szpital, rejon energetyczny, szprycha cpk itd.
ale potańcówki to zazdroszczą nam wszystkie polskie miasta, a podobno na Ukrainie chcą kupić nawet licencję na potańcówkę
Raport rdnego Slęaka to obraz jaki zostawili mieszkańcom : radny wojewódzki Dziubiński który podobno był tez w radzie społecznej i nic nie zrobił Ciekawe kto jeszcze był w tej radzie. Lata władzy robią z człowieka osobę bez odpowedzialności , bez wstydu za nieudolność i przekonanie ,ze władza pochodzi od samego Boga a ja mogę tylko cieszyć się tą władzą i czerpać niej korzysci.
Wstyd panowie Stasiak i późniejszy uzdrowiciel Stolarski . Taki pogrzeb zdrowia zgotować mieszkańcom to mało kto potrafi.
A Dziubiński to już niech zostanie w domu i nie szkodzi .Taka rada bo jeden z kadrowych Kalinków podobno już go szykuje do wyborów.
Kto?
Wojciech Brzezowski
Jacek Maślanka
Jan Dziubiński
Jezus Maria Alw specjaliści.
Przecież to oni zatwierdzali plany finansowe i bilans.Nie reagowali na upadajacy szpital tylko brali dietki i chodzi na bankiety.
Tarnobrzezanie sami sobie zgotowali ten szpitalny los.
Jak wybieramy nieudaczników to tak jest.
A marszałek to.patrzy tylko na legitymację partyjna To taki żołnierz pisu
Nie może pis wygrać bo nas Zabrza Nie tylko nieb będzie szpitala ale żadnego zakładu pracy oprócz urzedu miasta
Nie widzialem Dziubinskiego na spotkaniu,moze był? Chyba nikt nie popelni błędu i nie będzie głosował w następnych wyborach na tę zakałę.
Włodarze, radni i przede wszystkim pisowcy tarnobrzescy do roboty!!!
Dość tej degrengolady w wykonaniu lokalnych pisowskich aparatczyków z Podkarpacia.
Wybory tuż tuż, PiS ma mokre gacie, cisnąć ich!
Grunt że się modlą i bronią dobrego imienia , to jest teraz dla mieszkańców najważniejsze.
Ot taką sobie demokrację wymyślili . Kasty kradną w majestacie prawa. A ty zwykły mieszkańcu rób na tych darmozjadów bo oni za nic nie odpowiadają. A jak już się zarobisz prawie na śmierć to cię nie będzie miał kto leczyć. Patrząc na ten burdel w województwie i Tarnobrzegu w przeddzień kiedy ci obłudnicy będą świętować aż ciśną się na usta straszne słowa: Putin wejdź. Jak się oszołomy nie opamiętają to żebym nie był złym prorokiem ale może być nieciekawie. Abym tego nie dożył…
Polacy widać nie nadają się do demokracji. Jeden drugiego obdarł by że skóry jak tylko dorwie się do jakiegoś koryta choćby najmniejszego. O urzędnikach napisano już chyba wszystko a stomatolodzy ? Już sami nie wiedzą ile mają brać za swoje usługi bo jakiś oszołom puścił to wszystko w prywatę beż żadnej kontroli. Lekarze? Śmie twierdzić że specjalnie robią te sztuczne kolejki aby rozwijać prywatę zapatrując się na stomatologów. Tylko skąd my zwykli mieszkańcy mamy na to wszystko brać w razie potrzeby ?
Będzie w Polsce Francja czy jeszcze gorzej?
Abym tego nie dożył…
No bo miała być demokracja, a tu każdy robi co chce
Nie mów tak ich można pogonić a Putin to jeszcze zabija i rujnuje i nie daje się wygnać.
Włodek zabija detalicznie a nie hurtowo. Tak mówił polityk PO niejaki Radziu.
A babcia Kapuściak to też zamierza startować do rady miasta.???? He He Mąż w szpitalu zarabia to już wystarczy do emerytury .
Mało kto jak się daje to nie kraje!
wspaniała wokalistka i tancerka
Serio ktoś bierze Szlęzaka na poważanie ? Przecież ludzie w STW do dzisiaj sięi cieszą że już nie jest prezydentem.
Jakby Ślezak nie robił w lesie inwestycji z myslą o inwestorach to złote dziecko by nie pomogło .
Tereny inwestycyjne które ślezak przygotował są teraz pełne miejsc pracy a tarnobrzeska inteligencja w tym czasie robiła plac czerwony ???
Dobre słowo Kapuściakowej nie pomogło ??
Tak przypominam sobiezNa sesji mówiła że jak się będzie dobrze mówić o szpitalu to wszystko wróci do normy.
I to jest nasza radna. I ma dla nas dobre rady.
Czyżby powiedziała AMEN ???
Jak Bożena Dykiel , która kazała chorym na depresję założyć specjalne różowe okulary to depresja im przejdzie.
Nawet jak można mówić dobre słowa to mogą okazać się tylko kłamstwem i oszustwem – to tylko podejście babci imprezki do mieszkanców !!!
Co się dzieje gdy ktoś z naszych mieszkańców zachoruje i musi być leczony w szpitalu bo nie wystarczy mu leczenie ambulatoryjne gdyż jego stan jest poważny? Dogorywa w domu czy jest wożony po okolicy w poszukiwaniu wolnego łóżka?
„Ogromne kłopoty finansowe placówki wynikają w dużej mierze z braku pacjentów…” Dlaczego nie było pacjentów na oddziale wewnętrznym? Tak uważam, że: na tym oddziale wykonywane są zabiegi gastroskopii i kolonoskopii. Ktoś wymyślił, że te zabiegi można wykonać w przychodniach zdrowia. Stąd też siłą rzeczy zmniejszyła się ilość pacjentów w szpitalu. Zabieg kolonoskopii jest zabiegiem ryzykownym i zawsze istnieje możliwość uszkodzenia jelita. Po takich zabiegach pacjent powinien przebywać na oddziale szpitalnym pod obserwacją, szczególnie kiedy były usuwane polipy. Te zabiegi obowiązkowo powinny być wykonane w szpitalu bo w razie potrzeby , zagrożenia życia pacjenta można natychmiast przenieść na oddział chirurgii. Teraz się nie dziwcie, że nie było pacjentów na oddziale wewnętrznym i oddział na siebie nie zarabiał. W szpitalu dzień przed zabiegiem zaczynało się u pacjenta oczyszczanie jelit. Ostatni „zabieg” oczyszczający to lewatywa w dniu zabiegu, z rana, dla lepszego oczyszczenia jelit. Potem z tej zrezygnowano i pozostawiono tę czynność wyłącznie środkowi przeczyszczającemu i pacjentowi, który musiał to „świństwo” (zazwyczaj niesmaczne) pić już w przeddzień zabiegu. Poszedł ktoś na wygodnictwo? I też na „wygodnictwo” dotyczące wykonywania ww dwóch zabiegów w przychodniach zamiast w szpitalu. – – – – – – – – – – – – – – Czynników przyczyniających się… Czytaj więcej »
PiSiory nie wypisujdzie tu katastroficznych wizji tylko bierzcie się do roboty.
Miejską Tarnobrzeska KASTO zamiast mszerować pod pomnikiem Bartosza Głowackiego to namioty i pod Urząd Marszałka. Bez nowego dyrektora i lekarzy na oddział wewnętrzny nie wracajcie. Przynajmniej w ten sposób odrobicie kasę którą braliście z miejskiego koryta.
Dług szpitala rośnie lawinowo o 1,5 miliona miesięcznie. To już agonia . Na ratunek to był czas rok dwa tata temu. Nie ma lekarzy nie ma pacjentów nie ma pieniędzy za leczenie z NFZ i koło się zamyka
Podobno jest tak źle a radne Kapuściak i Peker zamiast główkować na debacie jak to zmienić to posiedziały trochę, pokazały wyszperane kiecki i wyszły obrażone . Jedna wyszła bo ktoś się ośmielił powiedzieć prawdę że to Marszałek Ortyl I ludzie z nim związani zrujnowanie ten szpital. Radna Peker pani naprawdę uważa inaczej ?! Druga wyszła bo się obraziła że już natychmiast nie udzielono jej głosu. Radna Kapuściak trochę pokory bo jak znam życie to I tak nic ciekawego nie miała pani do powiedzenia .
PATRZCIE KOGO WYBRALIŚCIE.
NIGDY WIECEJ TAKICH LUDZI W RADZIE MIASTA.
Obyś się nie zdziwił
Oddział Reumatologii jako kolejny likwidowany. Dlaczego o tym nikt nie mówi?
bo to pis likwiduje a im wolno 🙂
gdyby to tusk robił to byłoby ujadanie i celebra jak miesięcznice 😉
Koryto coraz krótsze,świnie coraz grubsze, jedna druga gryzie w tyłek,przesuń się, nie zryj tyle,! ja zjem ,z ryja im żarcie leci….och jak dobrze,ogonkiem zawija…..
Sprywatyzować placówkę leczniczą. W Stalowej Woli mają bardzo dobrze prosperujący prywatny szpital Sanus.
sprywatyzować? A jak wróci pandemia to szpital zamkną na cztery spusty. Tak jak to poczyniono z prywatnymi gabinetami lekarzy. Będziesz zdychał na ulicy bo nikt cie nie zabierze do szpitala.
Jesteś głupi s nie pomysłowy. Wystarczy że mamy prywatnych dentystow którzy obdzieralą pacjentów że skóry. . Precz z prywatą.
tak jest sprywatyzować i zlikwidować obowiązkowe składki na nfz !!!
Myślisz że prywatnie byś wydolil , jak zwykła operacja czy zabieg kosztuje kilka, kilkanaście tysięcy. Organizm jest skomplikowany , to nie tylko ząb czy prywatną wizyta żeby nie czekać. Można też liczyć na szczęście że będzie się mieć końskie zdrowie.
Pomysłowy somsiad z kindybalem, on wie lepiej.
Sąd „Sąd nad marszałkiem Ortylem …”
Czy to Sąd Ostateczny? To gdzie marszałka dadzą? Do nieba czy do piekła?
nad marszałkiem Ortylem Sąd nad marszałkiem Ortylem
„Sąd nad marszałkiem Ortylem”
Czy to Sąd Ostateczny? Gdzie marszałka przydzielili, do nieba czy do piekła?