W ramach prac konserwatorskich, na cmentarzu wojennym wycięto 19 drzew. Z kolei nad Jeziorem Tarnobrzeskim planowane są nowe nasadzenia

Na cmentarzu wojennym przy ul. Targowej w Tarnobrzegu trwają prace konserwatorskie w ramach zadania „Wykonanie nawierzchni placu i otoczenia pomnika Poległym w I i II Wojnie Światowej”. By kompleksowo zadbać o to miejsce pamięci, zdecydowano o równoczesnym przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwatorskich znajdującego się na terenie cmentarza drzewostanu.

– Inwentaryzacja roślinności wykazała, że z uwagi na złą kondycję zdrowotną drzew i krzewów konieczne jest wykonanie korekcji części koron drzew poprzez usunięcie posuszu, gałęzi i konarów chorych, martwych oraz połamanych, usunięcie jemioły. Niestety, 19 drzew nie dało się już uratować. Ich stan zagrażał bezpieczeństwu, w związku z czym będą musiały zostać usunięte. Są to oprócz jednego drzewa o większej średnicy, niewielkie drzewa o średnicy 60 cm i niżej, które ze względu na warunki panujące w tym miejscu, nie rozwinęły swoich koron i obumarły – informuje rzeczniczka UM Tarnobrzeg, Katarzyna Knap-Sawicka.

Prezydent Tarnobrzega wystąpił do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu, Delegatura w Tarnobrzegu o wydanie stosownych pozwoleń, które w następstwie zostały wydane. Konserwator zaznacza w uzasadnieniu, że usunięcie drzew, nie wpłynie na zmianę estetyki nekropolii. Wydane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zezwolenia nie przewidują w tej chwili nasadzeń zastępczych.

– Niemniej jednak, po zakończeniu inwestycji planowane jest uzgodnienie z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków potrzeby wykonania nowych nasadzeń na terenie Cmentarza wojennego w Tarnobrzegu. Miejsce tych nasadzeń będzie uzasadnione dla estetyki i organizacji cmentarza, gdyż obecnie usuwane drzewa były w większości nasadzone w sposób niekontrolowany, w miejscach nieuzasadnionych i sprawiających problemy przy konserwacji pomników – dodaje rzeczniczka.

Zadanie pn.„Wykonanie nawierzchni placu i otoczenia pomnika Poległym w I i II Wojnie Światowej”, otrzymało dofinansowanie w wysokości 250 tys.828 zł, z ministerialnego programu pn. Groby i cmentarze wojenne w kraju”.

Nasadzenia nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Prezydent Łukasz Nowak wraz ze służbami miejskimi przeprowadził wstępną wizję lokalną dotyczącą nowych nasadzeń nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Oprócz powiększania obszaru drzewostanu miejskiego w tej lokalizacji, taki zabieg nad jeziorem w pasie, między infrastrukturą rekreacyjną jeziora, a Wisłostradą spełni ważną funkcję stworzenia naturalnej bariery dźwiękowej.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
S, ZERODMIESCIE
10 miesięcy temu

PO CO NA CMENTARZACH DRZEWA? POWINNY NA WSZYSTKICH TARNOBRZESKICH CMENTARZACH BYC WYCIETE ZE WZGLEDU BEZPIECZENSTWA GROBOW PODCZAS WICHUR LUB CHOCIAZ MOCNO PRZYCIETE.

zola
10 miesięcy temu

Po to żeby Ci w łeb nie grzało jak pójdziesz zapalić świeczkę bliskim . Po to żebyś mógł posadzić świeży kwiatek przy grobie i żeby słońce go natychmiast nie spaliło .Wreszcie po to żebyś po prostu mógł chwilę usiąść przy nagrobku, a gwarantuję Ci że to wszystko bez drzew jest prawie niemożliwe. Po za tym na tarnobrzeskich cmentarzach zostało już prawie wszystko wycięte więc w zasadzie możesz być zadowolony.

Zaniepokojony Grzegorz K. z Mokrzyszowa
10 miesięcy temu

Prezydent Łukasz Nowak kontynuuje kontrowersyjną politykę swojego poprzednika, rozpoczynając masowe wycinki drzew w mieście!!!!!.
Już mieszkańcy zaczęli nazywać go „drwalem” i „rzeźnikiem miejskim”, co podkreśla ich niezadowolenie i oburzenie. Decyzje Nowaka budzą poważne obawy o przyszłość miejskiego drzewostanu, który może zostać zdewastowany na skalę niespotykaną dotąd w historii miasta.
Mieszkańcy są zaniepokojeni nie tylko utratą zielonych płuc miasta, ale także konsekwencjami ekologicznymi, które mogą być katastrofalne. Przykłady z innych miast pokazują, że takie działania mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian w ekosystemie miejskim, a nawet do pogorszenia jakości życia mieszkańców.
Apelujemy do Prezydenta Nowaka o wstrzymanie wycinek i poszukiwanie alternatywnych rozwiązań, które nie będą wymagały masowego niszczenia drzew. Miasto potrzebuje strategii, która będzie łączyć rozwój z ochroną przyrody, a nie jedynie podążać śladem destrukcyjnych praktyk!!!

Andrzej mieszkaniec
10 miesięcy temu

Mieszkańcy osiedla Wielopole przyłączają się do prostu przeciwko wycince drzew na cmentarzu. Proszę o interwnecję przewodniczącego osiedla

Rozsądny
10 miesięcy temu

Czasem takie drzewa, już nie młode, są niestety chore i czy ktoś chce czy nie, to trzeba je usunąć, przyciąć. Byle nie było nadgorliwców tnących wszystko co się da.
No i powinny być nasadzenia w skali minimum 1:1. jedno drzewo ścięte, jedno posadzone, a najlepiej dwa posadzone, za jedno wycięte 🙂

Tuptup
10 miesięcy temu

Nie przyłaczam się i proszę nie wypowiadać się w moim imieniu

Ada
10 miesięcy temu

Przykuj się do drzewa. Wtedy obrona będzie pełna. Nie wypowiadaj się za innych i NIE JUDŹ.

Tuptup
10 miesięcy temu

Proponuję przyjac strategie Stalowej Woli czyli najpierw przemysł i praca dla ludzi a potem drzewa i krzew bo to jest normalnie i rozsądne.Jak komuś nie odpowiada może z drzewa nie schodzić i siedzicie tam dalej tworząc nową gałąź ewolucji

Ada
10 miesięcy temu
Reply to  Tuptup

Trafne.

Ada
10 miesięcy temu

Co powiesz, jak dostaniesz po głowie konarem tego drzewa, które tak bronisz? Ty albo twoje dziecko? Wtedy też będziesz mieć pretensje. Był w Polsce przypadek, że konar spadł na pięcioletnie dziecko.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
Przejdź do treści