Jak wyglądała higiena jamy ustnej przed laty, jakie środki były stosowane w dawnej stomatologii – to część pytań, na które odpowiedź znaleźć można odwiedzając nową wystawę w podziemiach Zamku w Baranowie Sand. Wernisaż wystawy „Uroki starego gabinetu stomatologicznego”odbył się w sobotę 30 czerwca.
Prezentacji wystawy dokonał jej twórca, lek.stom. Piotr Kuźnik z Częstochowy, który wiele lat poświęcił na zgromadzenie imponującej kolekcji, będącej świadectwem rozwoju stomatologii.
– Nazwa plomba wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza ołów. Już w starożytnym Rzymie najbardziej zamożni mogli pozwolić sobie na wypełnianie zębów ołowiem, reszta po prostu je wyrywała – opowiada doktor Kuźnik. – Z czasem do wypełniania zaczęto stosować folię cynkową a zęby najbogatszych pacjentów wypełniano złotą folią – dodaje.
Do znieczulania zębów w początkach XX wieku stosowano mieszankę kokainy i adrenaliny, nim jednak pacjent udawał się do stomatologa zażywał obecne ówcześnie na rynku proszki i płyny przeciwbólowe. Jak dziś, tak i dawniej dużą rolę przykładano do profilaktyki.
– W 1896 r zrobiona została pierwsza pasta do zębów w tubce firmy Colgate, dominującym wtedy zapachem nie była jak dziś mięta lub eukaliptus, lecz wiśnia – wyjaśnia dr Piotr Kuźnik. – Zaś pierwsze płyny do płukania jamy ustnej zawierały 80% alkoholu – dodaje.
Więcej ciekawostek z historii stomatologii w materiale video. Zapraszamy
WYSTAWA PREZENTOWANA BĘDZIE DO KOŃCA WRZEŚNIA BR.
foto&video: Agnieszka Nycz/Piotr Morawski
Jeżeli jeszcze w którymś gabinecie znieczulają koką to proszę o namiar. Zostanę stałym klientem 😀