Umowę o nieodpłatnym przejęciu wszystkich akcji Kopalni Siarki Machów SA przez Gminę Tarnobrzeg podpisali dzisiaj Minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski i Prezydent Norbert Mastalerz. – To bardzo ważny dzień w dziejach naszego miasta – komentuje włodarz Tarnobrzega.
W siedzibie Ministerstwa Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski i Norbert Mastalerz sfinalizowali dzisiaj wielomiesięczne negocjacje w sprawie przekazania Gminie Tarnobrzeg wszystkich akcji spółki akcyjnej Kopalnia Siarki Machów.
– Na mocy podpisanej umowy staliśmy się właścicielem trzech milionów akcji o wartości trzydziestu milionów złotych. To bardzo ważny dzień w historii naszego miasta, bo de facto staliśmy się gospodarzem Jeziora Tarnobrzeskiego i przyległych do niego terenów. Umożliwi nam to rozpoczęcie właściwego, przemyślanego procesu zagospodarowania akwenu – mówi Prezydent Norbert Mastalerz.
Zmiana właściciela akcji nie zmienia misji przedsiębiorstwa, które nadal będzie się zajmować rekultywacją terenów posiarkowych w województwie podkarpackim i świętokrzyskim.
Jak zapewnia Wojciech Malicki z Kancelarii Prezydenta: Miasto niczym nie ryzykuje przejmując akcje „Machowa”, ponieważ właściciel akcji spółki akcyjnej nie odpowiada za jej zobowiązania, a bezpośrednio z obowiązujących ustaw wynika, że obowiązek finansowania rekultywacji terenów górniczych spoczywa na Skarbie Państwa.
– Zgodnie z pisemnymi uzgodnieniami nadzór nad pracami rekultywacyjnymi nadal będzie sprawował Minister Gospodarki a finansował je Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nie ryzykujemy niczym, a zyskujemy bardzo wiele – dodaje prezydent.
Przypomnijmy, podczas kwietniowej sesji rady miasta radni wyrazili zgodę na nieodpłatne nabycie od Ministra Skarbu Państwa na rzecz Gminy Tarnobrzeg wszystkich posiadanych akcji jednoosobowej spółki Skarbu Państwa – Kopalni Siarki MACHÓW S.A. Za przyjęciem uchwały głosowało czternastu radnych, czterech było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Jednym z przeciwników przejęcia udziałów był radny Tadeusz Gospodarczyk:
– Korzyści z przejęcia majątku będą odczuwalne i o nich dużo się publicznie mówi.Za to niewiele mówi się o zagrożeniach, które są ogromne i dotknąć mogą nie tylko obecnych mieszkańców i sąsiednich gmin, ale także i przyszłych, i to na wiele, wiele lat – ostrzegał radny. – video z debaty możesz zobaczyć tutaj
info:UM Tarnobrzeg, własne
foto: Dariusz Bajor
Ciekawy jestem jak będzie wyglądał ten przemyślany proces zagospodarowania akwenu. Może miasto na początek przeniesie nad jezioro hotel Nadwiślański? 🙂