przesyłki kurierskie

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Strażacy ostrzegają przed zalegającym śniegiem

Grudzień 11, 2010 4:30 PM

Zalegający na dachach mokry, a tym samym ciężki śnieg jest dużym zagrożeniem dla budynków, ponieważ jest groźnym obciążeniem dla konstrukcji nośnej dachu.

Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale jeden metr kwadratowy śniegu o przeciętnej gęstości i grubości około 15 cm może ważyć około 50 kg. (dla porównania – podobne obciążenia na więźbę dachową mają dachówki betonowe i ceramiczne) – ostrzega Państwowa Straż Pożarna.

Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Należy pamiętać także, że mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachach może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy pozostaje nieusunięty z płaskich dachów i dachów w dużych centrach handlowych.

Jeśli administratorzy tego nie dopilnują,mogą spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu.

OBOWIĄZKOWA KONTROLA

Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m kw. oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m kw budynków mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w ciągu roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów.

Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani ustawowo przez prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu. W okresie odwilży, nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. Jest to bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich. Dotyczy to m.in. hipermarketów, hal produkcyjnych lub hal wystawienniczych.

Zimą 2006 roku właśnie zaniedbanie odśnieżania hali w Katowicach, doprowadziło do zarwania się dachu pod ciężarem śniegu w trakcie trwającej tam wystawy. Zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych.

Fot. Piotr Morawski

źródło: www.podkarpacie.straz.pl

One Response to Strażacy ostrzegają przed zalegającym śniegiem

  1. Piotr Morawski Odpowiedz

    16 grudnia 2010 at 09:57

    Ciekawe ile osób uległo wypadkom odśnieżając dachy bez wymaganych uprawnień, sam widziałem na dachu pracowników obok salonu DAO, którzy wraz z szefem odśnieżali dach… mieli uprawnienia? ktoś ich kontrolował?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>