Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Wykopali skarb

Kwiecień 1, 2011 11:02 AM
Niesamowitego odkrycia dokonano przy budowie kanalizacji w Baranowie Sandomierskim. Pracownicy wykopali starą skrzynię, w której znajdowały się monety, biżuteria oraz zwój papieru.

Własnym oczom nie wierzyłem, kiedy odkopaliśmy skrzynię. W zasadzie to już kończyliśmy pracę, gdy coś otarło się o łyżkę koparki – opowiada pan Wiesław. Pracownicy o znalezisku natychmiast powiadomili burmistrza oraz pracowników muzeum.

Jak się okazało w drewnianej skrzyni znajdowały się monety, najprawdopodobniej pochodzą z XV wieku, jest ich ponad 300 oraz biżuteria ważąca około 2 kg – to niewiarygodne odkrycie – mówi Jacek Hynowski burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski. Skarb trafi do muzeum w Baranowie Sandomierskim, natomiast jeszcze wczoraj wieczorem w eskorcie policji pojechał do warszawskiego muzeum, gdzie zajmą się nim specjaliści, którzy opiszą i oszacują znalezisko – dodaje burmistrz.

Największym jednak zaskoczeniem był znaleziony w skrzyni zwój papieru, na którym opisana jest historia pewnej smoczycy, która żyła kiedyś na terenach baranowszyzny i pożerała owce. Owa smoczyca miała zakochać się w smoku wawelskim.

– W planie rewitalizacji Baranowa Sandomierskiego ujęliśmy między innymi wykonanie rzeźby smoka ziejącego ogniem. Zamek w Baranowie Sandomierskim zwany jest małym Wawelem i trochę dlatego chcieliśmy nawiązać do historii dawnej stolicy Polski. Nie spodziewaliśmy się jednak, że związki Baranowa Sandomierskiego i Krakowa są tak bliskie – opowiada Jacek Hynowski.

Baranowski magistrat już myśli jak w strategii marketingowej wykorzystać znalezisko. Na pewno legenda, po zabezpieczeniu dokumentu przez specjalistów, zostanie opublikowana, a skarb udostępniony zwiedzającym muzeum w zamku w Baranowie Sandomierskim.

Źródło: UMiG Baranów Sandomierski

3 Responses to Wykopali skarb

 1. smok Odpowiedz

  1 kwietnia 2011 at 19:24

  Smoczyca pożarła wszystkie owce zostały same barany:) – stąd nazwa miasta pewnie się wywodzi

 2. SMOCZYCA Odpowiedz

  1 kwietnia 2011 at 20:49

  SMOK TO TY JESTEŚ BARAN I ŻAŁUJĘ ŻE CIĘ NIE ZJADŁAM

 3. jankes Odpowiedz

  1 kwietnia 2011 at 20:51

  Prima Aprilis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>