Wykopali skarb

Niesamowitego odkrycia dokonano przy budowie kanalizacji w Baranowie Sandomierskim. Pracownicy wykopali starą skrzynię, w której znajdowały się monety, biżuteria oraz zwój papieru.

Własnym oczom nie wierzyłem, kiedy odkopaliśmy skrzynię. W zasadzie to już kończyliśmy pracę, gdy coś otarło się o łyżkę koparki – opowiada pan Wiesław. Pracownicy o znalezisku natychmiast powiadomili burmistrza oraz pracowników muzeum.

Jak się okazało w drewnianej skrzyni znajdowały się monety, najprawdopodobniej pochodzą z XV wieku, jest ich ponad 300 oraz biżuteria ważąca około 2 kg – to niewiarygodne odkrycie – mówi Jacek Hynowski burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski. Skarb trafi do muzeum w Baranowie Sandomierskim, natomiast jeszcze wczoraj wieczorem w eskorcie policji pojechał do warszawskiego muzeum, gdzie zajmą się nim specjaliści, którzy opiszą i oszacują znalezisko – dodaje burmistrz.

Największym jednak zaskoczeniem był znaleziony w skrzyni zwój papieru, na którym opisana jest historia pewnej smoczycy, która żyła kiedyś na terenach baranowszyzny i pożerała owce. Owa smoczyca miała zakochać się w smoku wawelskim.

– W planie rewitalizacji Baranowa Sandomierskiego ujęliśmy między innymi wykonanie rzeźby smoka ziejącego ogniem. Zamek w Baranowie Sandomierskim zwany jest małym Wawelem i trochę dlatego chcieliśmy nawiązać do historii dawnej stolicy Polski. Nie spodziewaliśmy się jednak, że związki Baranowa Sandomierskiego i Krakowa są tak bliskie – opowiada Jacek Hynowski.

Baranowski magistrat już myśli jak w strategii marketingowej wykorzystać znalezisko. Na pewno legenda, po zabezpieczeniu dokumentu przez specjalistów, zostanie opublikowana, a skarb udostępniony zwiedzającym muzeum w zamku w Baranowie Sandomierskim.

Źródło: UMiG Baranów Sandomierski

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
smok
13 lat temu

Smoczyca pożarła wszystkie owce zostały same barany:) – stąd nazwa miasta pewnie się wywodzi

SMOCZYCA
13 lat temu

SMOK TO TY JESTEŚ BARAN I ŻAŁUJĘ ŻE CIĘ NIE ZJADŁAM

jankes
13 lat temu

Prima Aprilis

Postaw mi kawę na buycoffee.to
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content