Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

4 edycja Militariady w Nowej Dębie (fotoreportaż oraz video HD)

Czerwiec 3, 2012 1:24 AM

Czołg T-72, transporter opancerzony Rosomak i gąsienicowy BWP-1 – to podstawowe pojazdy polskich jednostek pancernych. Wszystkie trzy można zobaczyć w ruchu podczas tegorocznej edycji Militariady w Nowej Dębie. Impreza potrwa do niedzieli 4 czerwca włącznie.

Pierwszy dzień „Militariady” tradycyjnie upłynął na prezentacji uzbrojenia i wyposażenia Sił Zbrojnych RP.

- Od pierwszej „Militariady” organizujemy ją wspólnie z Wojskami Lądowymi – mówi Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby. – Po pierwsze ze względu na wieloletni tradycje wojskowe naszego miasta, po drugie ze względu na to, że na naszym terenie znajduje się jeden z największych poligonów Wojsk Lądowych w Polsce – dodaje.

To nie wszystkie atrakcje, jakie mogą zobaczyć uczestnicy tegorocznej Militariady, sprzęt i wyposażenie jednostek aeromobilnych prezentują żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej a nowoczesne pojazdy i broń zobaczyć można na stoiskach firm zbrojeniowych – Huty Stalowa Wola S.A. oraz nowodębskiego Dezametu należącego do Grupy Bumar.

Muzyczną gwiazdą sobotniej części imprezy był zespół ŁZY, w niedzielę zaś publiczność bawić będzie Zbigniew Wodecki.

1.Batalion Czołgów – został sformowany w 1993 roku jako jednostka podległa 14. Brygadzie Pancernej a jego miejscem postoju została Żurawica. Batalion był początkowo wyposażony w czołgi T-55, jednak z biegiem czasu jednostkę przezbrojono w czołgi T-72, które posiada na wyposażeniu do dziś. W roku 2000 przekazano batalion w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Obecnie batalion jest jedną z najdalej wysuniętych na południowy-wschód jednostek pancernych. Jednostka realizuje szkolenie oraz wystawia żołnierzy do składów Polskich Kontyngentów Wojskowych (np. do VI zmiany ISAF w Afganistanie).

T-72. – czołg konstrukcji radzieckiej przyjęty do uzbrojenia Wojska Polskiego w 1978 r. Był produkowany przez polskie zakłady przemysłu zbrojeniowego i wielokrotnie modernizowany. Uzbrojenie główne czołgu stanowi armata z lufą gładkościenną 2A46 kalibru 125 mm

Kołowy Transporter Opancerzony „Rosomak” – zwycięzcą przetargu z 2001 r. na dostawę dla polskiej armii kołowego transportera opancerzonego został AMV 8×8 fińskiej firmy Patria Vehicles. Przewiduje się wprowadzenie 690 Rosomaków do wyposażenia batalionów zmechanizowanych. Służy do walki, wykorzystania w misjach pokojowych i stabilizacyjnych, transportu żołnierzy (mieści 8 żołnierzy desantu), prowadzenia rozpoznania i działań patrolowych oraz dowodzenia pododdziałami specjalistycznymi. Uzbrojenie: armata ATK Mk44 kalibru 30 mm i sprzężony z nią karabin maszynowy UKM 2000C kalibru 7,62 mm oraz wyrzutnia granatów dyspersyjnych (dymnych) kalibru 81 mm (6 szt.).

Bojowy wóz piechoty BWP-1 – powstał w byłym ZSRR w połowie lat 60. pod oznaczeniem „Obiekt 765”. Był to pierwszy na świecie bojowy wóz piechoty wprowadzony do uzbrojenia (1966 r.), który wyznaczył kierunek rozwoju tego typu konstrukcji. W 1973 r. został wprowadzony do uzbrojenia Wojska Polskiego. Jego przeznaczenie to transport pododdziałów piechoty (zmechanizowanych) na polu walki w składzie ugrupowań pancernych oraz wsparcie ich działań za pomocą broni pokładowej (mieści 8 żołnierzy desantu). Uzbrojenie to armata gładkolufowa 2A28 kalibru 73 mm, karabin maszynowy PKT kalibru 7,62 mm, wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M14M; ponadto w przedziale desantowym można przewozić granatnik przeciwpancerny RPG-7 lub przeciwlotniczy zestaw rakietowy 9M32

źródło: SOK Nowa Dęba

foto&video: Agnieszka Nycz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>