Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Kokaina i adrenalina do znieczulania zębów – wernisaż wystawy „Uroki starego gabinetu stomatologicznego ” w Baranowie Sand (fotoreportaż oraz video HD)

Lipiec 2, 2012 10:31 AM

Jak wyglądała higiena jamy ustnej przed laty, jakie środki były stosowane w dawnej stomatologii – to część pytań, na które odpowiedź znaleźć można odwiedzając nową wystawę w podziemiach Zamku w Baranowie Sand. Wernisaż wystawy „Uroki starego gabinetu stomatologicznego”odbył się w sobotę 30 czerwca.

Prezentacji wystawy dokonał jej twórca, lek.stom. Piotr Kuźnik z Częstochowy, który wiele lat poświęcił na zgromadzenie imponującej kolekcji, będącej  świadectwem rozwoju stomatologii.

– Nazwa plomba wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza ołów.  Już w starożytnym Rzymie najbardziej zamożni mogli pozwolić sobie na wypełnianie zębów ołowiem, reszta po prostu je wyrywała – opowiada doktor Kuźnik. – Z czasem do wypełniania zaczęto stosować folię cynkową a zęby najbogatszych pacjentów wypełniano złotą folią – dodaje.

Do znieczulania zębów w początkach XX wieku stosowano mieszankę kokainy i adrenaliny, nim jednak pacjent udawał się do stomatologa zażywał obecne ówcześnie na rynku proszki i płyny przeciwbólowe. Jak dziś, tak i dawniej dużą rolę przykładano do profilaktyki.

– W 1896 r zrobiona została pierwsza pasta do zębów w tubce firmy Colgate, dominującym wtedy zapachem nie była jak dziś mięta lub eukaliptus, lecz wiśnia – wyjaśnia dr Piotr Kuźnik. – Zaś pierwsze płyny do płukania jamy ustnej zawierały 80% alkoholu – dodaje.

Więcej ciekawostek z historii stomatologii w materiale video. Zapraszamy

WYSTAWA PREZENTOWANA BĘDZIE DO KOŃCA WRZEŚNIA BR.

foto&video: Agnieszka Nycz/Piotr Morawski

One Response to Kokaina i adrenalina do znieczulania zębów – wernisaż wystawy „Uroki starego gabinetu stomatologicznego ” w Baranowie Sand (fotoreportaż oraz video HD)

  1. fix Odpowiedz

    3 lipca 2012 at 15:50

    Jeżeli jeszcze w którymś gabinecie znieczulają koką to proszę o namiar. Zostanę stałym klientem 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>