Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

W Świniarach odbyła się rekonstrukcja wydarzeń z ubiegłego wieku (zdjęcia)

Sierpień 22, 2012 1:10 PM

Rekonstrukcja wydarzeń sprzed ponad 50 lat temu, kiedy to pielgrzymujących do Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach mieszkańców zatrzymał kordon milicji odbyła się w sobotę 18 sierpnia w Świniarach w gminie Łoniów. Organizatorem wydarzeń była Galeria Sztuki Wzgardzonej i Zapomnianej przy Stowarzyszeniu Aktywnej Społeczności w Świniarach.

Prawie 60 lat temu, pielgrzymka jak co roku wyruszyła do Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach z tradycyjnym podziękowaniem Maryi za cudowne ocalenie mieszkańców przed epidemią cholery z XIX w. Taka postawa ludności w czasach PRL-u była zakazana i niezgodna z prawem, mieszkańców zatrzymał kordon milicji. Władze PRL-u zażądały rozejścia się pątników i oddania krzyża, który na czele pielgrzymki niósł Teofil Dziuba. Uczestnicy pielgrzymki przełamali milicyjną blokadę i pielgrzymka się odbyła.

– Chcemy uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. Nie możemy zapominać o tych trudnych czasach i bohaterstwie tych zwykłych ludzi, bo dzięki nim dziś żyjemy w wolnej Polsce – tłumaczy w rozmowie z NW24 Piotr Chmiel, pomysłodawca akcji ratowania historii małej ojczyzny. – Szkoda tylko, że w tym ciekawym pokazie naszej historii pojawiła się mała liczba ludzi, a w szczególności młodzieży. Może następnym razem będzie lepiej, nie możemy przecież zapominać o naszej tożsamości – dodaje.

W rekonstrukcji wydarzeń uczestniczyli mieszkańcy okolicznych miejscowości, wśród nich syn Teofila Dziuby – Józef.Po zakończeniu rekonstrukcji poprzedzonej mszą świętą w intencji uczestników wydarzeń sprzed 60 lat, odbyła się wystawa fotograficzna zdjęć artysty fotografika Wiktora Bednarczuka umieszczoną na okolicznych płotach. Dodatkowo odbyła się prezentacja zdjęć członków Fotoklubu z Ostrowca św, m.in. Andrzeja Łady, członka ZPAF.

Organizatorami uroczystości byli: część członków Stowarzyszenia Aktywnej Społeczności w Świniarach Starych, Fotoklub z Ostrowca Św, Rada Sołecka ze Świniar Starych i Nowych, państwo Żyła – właściciele sklepu Groszek, pani Latry, Mała Przystań, Wiktor Bednarczuk i Piotr Chmiel.

foto: Andrzej Łada

One Response to W Świniarach odbyła się rekonstrukcja wydarzeń z ubiegłego wieku (zdjęcia)

  1. wiktor Bednarczuk Odpowiedz

    27 sierpnia 2012 at 22:39

    Drobne sprostowanie.
    W rekonstrukcji wydarzeń uczestniczył syn Teofila Dziuby Józef, a nie Stanisław. Na starym zdjęciu widoczny jest obok Teofila Dziuby (pierwszy z lewej) jego syn Stanisław (w środku).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>