przesyłki kurierskie

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Jak działa system eWUŚ na terenie Tarnobrzega i powiatu?

Styczeń 4, 2013 6:14 PM

W większości podkarpackich poradni i szpitali aby dostać się na wizytę czy zabieg wystarczy dowód osobisty z numerem PESEL. – Na tę chwilę z systemu e-WUŚ korzysta 95% podkarpackich placówek zdrowia – informuje w rozmowie z NW24 Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy POW NFZ Rzeszów.

System elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) działa od 1 stycznia tego roku. Dzięki niemu przychodnie, szpitale i poradnie mogą szybko sprawdzić, czy pacjent jest ubezpieczony, wystarczy do tego dokument z numerem PESEL i ze zdjęciem, czyli dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Dotychczasowe dokumenty potwierdzające ubezpieczenie, np. druki ZUS RMUA, są nadal ważne, ale już nie musimy ich okazywać.

- Dotychczas nie zanotowaliśmy przypadków na terenie powiatu tarnobrzeskiego aby system nie potwierdził ubezpieczenia danej osoby – mówi NW24 Marek Jakubowicz. – Jeśli jednak zdarzy się że system wskaże, że nie jesteśmy ubezpieczeni, wystarczy, że napiszemy stosowne oświadczenie – dodaje. W ten sposób system zdejmuje z placówek zdrowia odpowiedzialność za sytuację, gdy bezpłatne świadczenie otrzyma nieubezpieczony pacjent.

Warto jednak w przypadku niepewności sprawdzić, czy jesteśmy objęci ubezpieczeniem. – Może być sytuacja, że przy zmianie pracy nowy pracodawca nie zgłosi nas do ubezpieczenia z różnych przyczyn. Może również zgłosić tylko nas, pomijając osoby z rodziny które ewentualnie objęte są naszym ubezpieczeniem – wyjaśnia rzecznik.

- Swój status pacjenci z Tarnobrzega i powiatu mogą sprawdzić osobiście w tarnobrzeskim punkcie NFZ przy ul.1 Maja 4/710. Punkt posiada bowiem dostęp do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych i na pewno posłuży pomocą. Można też zgłosić się do siedziby POW NFZ w Rzeszowie w wydziale spraw świadczeniobiorców – dodaje.

O tym dlaczego warto sprawdzić swój status mogą przekonać przykładowe koszty świadczeń medycznych. – Jeśli chodzi o przykładowe ceny za konkretne świadczenia medyczne jakie NFZ płaci świadczeniodawcom, to dla przykładu: wizyta u specjalisty – okulisty i prosty zabieg wyjęcia ciała obcego z oka wynosi – 75 zł, wizyta u specjalisty ortopedy i założenie gipsu na nogę – 85 zł, ale już zabieg po złamaniu w obrębie miednicy, szyjki kości udowej lub kończyny dolnej może kosztować 4,5 tys. zł, nagły atak pęcherzyka żółciowego i związany z tym zabieg wycięcia kamicy to koszt – 3,3 tys. zł – wylicza rzecznik Jakubowicz.

W placówkach w których nie ma systemu eWUŚ nadal potrzebny jest dowód ubezpieczenia lub oświadczenie o byciu ubezpieczonym.

One Response to Jak działa system eWUŚ na terenie Tarnobrzega i powiatu?

  1. Fix Odpowiedz

    4 stycznia 2013 at 21:05

    3300 zł za wyrostek dla nieubezpieczonego to nie mało. Składka na ubez. zdrowotne w ZUSIE też nie mała, jest w kraju jakaś alternatywa ubezpieczeniowa dla ZUSU?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>