Jak działa system eWUŚ na terenie Tarnobrzega i powiatu?

W większości podkarpackich poradni i szpitali aby dostać się na wizytę czy zabieg wystarczy dowód osobisty z numerem PESEL. – Na tę chwilę z systemu e-WUŚ korzysta 95% podkarpackich placówek zdrowia – informuje w rozmowie z NW24 Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy POW NFZ Rzeszów.

System elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) działa od 1 stycznia tego roku. Dzięki niemu przychodnie, szpitale i poradnie mogą szybko sprawdzić, czy pacjent jest ubezpieczony, wystarczy do tego dokument z numerem PESEL i ze zdjęciem, czyli dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Dotychczasowe dokumenty potwierdzające ubezpieczenie, np. druki ZUS RMUA, są nadal ważne, ale już nie musimy ich okazywać.

– Dotychczas nie zanotowaliśmy przypadków na terenie powiatu tarnobrzeskiego aby system nie potwierdził ubezpieczenia danej osoby – mówi NW24 Marek Jakubowicz. – Jeśli jednak zdarzy się że system wskaże, że nie jesteśmy ubezpieczeni, wystarczy, że napiszemy stosowne oświadczenie – dodaje. W ten sposób system zdejmuje z placówek zdrowia odpowiedzialność za sytuację, gdy bezpłatne świadczenie otrzyma nieubezpieczony pacjent.

Warto jednak w przypadku niepewności sprawdzić, czy jesteśmy objęci ubezpieczeniem. – Może być sytuacja, że przy zmianie pracy nowy pracodawca nie zgłosi nas do ubezpieczenia z różnych przyczyn. Może również zgłosić tylko nas, pomijając osoby z rodziny które ewentualnie objęte są naszym ubezpieczeniem – wyjaśnia rzecznik.

– Swój status pacjenci z Tarnobrzega i powiatu mogą sprawdzić osobiście w tarnobrzeskim punkcie NFZ przy ul.1 Maja 4/710. Punkt posiada bowiem dostęp do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych i na pewno posłuży pomocą. Można też zgłosić się do siedziby POW NFZ w Rzeszowie w wydziale spraw świadczeniobiorców – dodaje.

O tym dlaczego warto sprawdzić swój status mogą przekonać przykładowe koszty świadczeń medycznych. – Jeśli chodzi o przykładowe ceny za konkretne świadczenia medyczne jakie NFZ płaci świadczeniodawcom, to dla przykładu: wizyta u specjalisty – okulisty i prosty zabieg wyjęcia ciała obcego z oka wynosi – 75 zł, wizyta u specjalisty ortopedy i założenie gipsu na nogę – 85 zł, ale już zabieg po złamaniu w obrębie miednicy, szyjki kości udowej lub kończyny dolnej może kosztować 4,5 tys. zł, nagły atak pęcherzyka żółciowego i związany z tym zabieg wycięcia kamicy to koszt – 3,3 tys. zł – wylicza rzecznik Jakubowicz.

W placówkach w których nie ma systemu eWUŚ nadal potrzebny jest dowód ubezpieczenia lub oświadczenie o byciu ubezpieczonym.

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Fix
8 lat temu

3300 zł za wyrostek dla nieubezpieczonego to nie mało. Składka na ubez. zdrowotne w ZUSIE też nie mała, jest w kraju jakaś alternatywa ubezpieczeniowa dla ZUSU?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content