Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Lena i Jakub – najpopularniejsze imiona wśród tarnobrzeżan

Styczeń 28, 2015 12:55 PM

Lena i Jakub – to imiona najczęściej nadawane dzieciom w Tarnobrzegu w ubiegłym roku. Należą one także do pierwszej czwórki najpopularniejszych w województwie podkarpackim oraz w Polsce.

Najpopularniejsze imiona żeńskie w Tarnobrzegu to: Lena, Julia, Maja i Zuzanna. Z kolei panowie najczęściej dostawali na imię: Jakub, Antoni, Filip i Adam.

W naszym mieście w zeszłym roku urodziło się 191 maluchów. Zmarło 412 osób. Liczba mieszkańców ogółem pod koniec roku wynosiła 48 626 osób, z czego 1045 na pobycie czasowym. W 2014 r. zawartych zostało 231 małżeństw. 206 par to takie, w których co najmniej jedna osoba była tarnobrzeżaninem/tarnobrzeżanką. Wśród “drugich połówek” byli także cudzoziemcy: Grek, Hiszpan, Włoch i Portugalczyk.

Wracając do imion… Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przeanalizowało statystykę najczęściej nadawanych imion żeńskich i męskich w 2014 r. ze wszystkich województw. Imię Lena w 2014 r. najczęściej wybierali rodzice z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego. W przypadku imion dla chłopców Jakub – to najczęściej nadawane imię w zeszłym roku w większości województw, z wyjątkiem mazowieckiego, gdzie zarejestrowano najwięcej Janów.

Wśród imion najrzadziej nadawanych w ubiegłym roku występują imiona staropolskie, jak Bogusława, Mirosława, Lubomir, czy Jurand.

Warto jednocześnie przypomnieć, że od 1 marca 2015 roku możliwe będzie nadawanie dzieciom imion obcego pochodzenia. Rodzice przy wyborze będą musieli pamiętać, że nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające. Decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, należy do kierownika USC.

W 2015 roku pierwszy urodzony tarnobrzeżanin dostał na imię Ksawery.

info: UM Tarnobrzeg
foto: Piotr Morawski/ archiwum

2 Responses to Lena i Jakub – najpopularniejsze imiona wśród tarnobrzeżan

  1. haha Odpowiedz

    28 stycznia 2015 at 14:52

    Szczyt żenady. Był już rok Majek, Alanów, Dżesik teraz Jakuby i Lenki – ludzie więcej kreatywności, bo płyniecie z prądem jak g>>no. Za kilka lat zostanie takie ze szkolnej ławki wywołane przez nauczycielkę do odpowiedzi i połowa z grupy zbaranieje :D

  2. ania Odpowiedz

    29 stycznia 2015 at 07:33

    U mnie w szkole 1/3 klasy to same Anki klasa liczyła 32 osoby i tylko 2 chłopaków zreszta obydwaj mieli na imię maciek i daliśmy rade :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>