Lena i Jakub – najpopularniejsze imiona wśród tarnobrzeżan

Lena i Jakub – to imiona najczęściej nadawane dzieciom w Tarnobrzegu w ubiegłym roku. Należą one także do pierwszej czwórki najpopularniejszych w województwie podkarpackim oraz w Polsce.

Najpopularniejsze imiona żeńskie w Tarnobrzegu to: Lena, Julia, Maja i Zuzanna. Z kolei panowie najczęściej dostawali na imię: Jakub, Antoni, Filip i Adam.

W naszym mieście w zeszłym roku urodziło się 191 maluchów. Zmarło 412 osób. Liczba mieszkańców ogółem pod koniec roku wynosiła 48 626 osób, z czego 1045 na pobycie czasowym. W 2014 r. zawartych zostało 231 małżeństw. 206 par to takie, w których co najmniej jedna osoba była tarnobrzeżaninem/tarnobrzeżanką. Wśród „drugich połówek” byli także cudzoziemcy: Grek, Hiszpan, Włoch i Portugalczyk.

Wracając do imion… Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przeanalizowało statystykę najczęściej nadawanych imion żeńskich i męskich w 2014 r. ze wszystkich województw. Imię Lena w 2014 r. najczęściej wybierali rodzice z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego. W przypadku imion dla chłopców Jakub – to najczęściej nadawane imię w zeszłym roku w większości województw, z wyjątkiem mazowieckiego, gdzie zarejestrowano najwięcej Janów.

Wśród imion najrzadziej nadawanych w ubiegłym roku występują imiona staropolskie, jak Bogusława, Mirosława, Lubomir, czy Jurand.

Warto jednocześnie przypomnieć, że od 1 marca 2015 roku możliwe będzie nadawanie dzieciom imion obcego pochodzenia. Rodzice przy wyborze będą musieli pamiętać, że nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające. Decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, należy do kierownika USC.

W 2015 roku pierwszy urodzony tarnobrzeżanin dostał na imię Ksawery.

info: UM Tarnobrzeg
foto: Piotr Morawski/ archiwum

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
haha
7 lat temu

Szczyt żenady. Był już rok Majek, Alanów, Dżesik teraz Jakuby i Lenki – ludzie więcej kreatywności, bo płyniecie z prądem jak g>>no. Za kilka lat zostanie takie ze szkolnej ławki wywołane przez nauczycielkę do odpowiedzi i połowa z grupy zbaranieje 😀

ania
7 lat temu

U mnie w szkole 1/3 klasy to same Anki klasa liczyła 32 osoby i tylko 2 chłopaków zreszta obydwaj mieli na imię maciek i daliśmy rade 🙂

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content