przesyłki kurierskie

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

05.11 (czwartek) Witamina Jazz – LABORATORIUM

Październik 29, 2015 6:05 PM

Na inaugurację Witaminy Jazz – jesiennego cyklu koncertów jazzowych w Sandomierzu zapraszamy już w czwartek 5 listopada 2015 roku o godzinie 19.00 do Sali Rycerskiej Zamku Kazimierzowskiego przy ul. Zamkowej 12. Wystąpi legendarna formacja jazzowa – zespół LABORATORIUM.

Bilety na występ w cenie 15 złotych dostępne przed koncertem

Kolejne koncerty w ramach Witaminy Jazz 2015′ odbędą się w ostatni weekend listopada, szczegóły wkrótce na plakatach i serwisach internetowych: sandomierz.pl, esceka.pl.

Zespół LABORATORIUM – żywa legenda muzyki jazzowej w Polsce, formacja założona w Krakowie w 1970 roku. Na początku wspólnej działalności “zręcznie wymykali się wszelkim definicjom”. Janusz Grzywacz wspomina początki zespołu tak: “To, co graliśmy to nie był jazz. To, że ewentualnie może być to jazz – okazało się na warsztatach w Chodzieży.” [1971, warszaty prowadzone były przez muzyków kwintetu Tomasza Stańki]. Marek Stryszowski uważał, że zespół grał co prawda rocka, ale przynajmniej od czasu wyżej wymienionych warsztatów miał oryginalne, jazzowe spojrzenie na frazowanie. W 1973 roku Laboratorium zdobyło pierwszą nagrodę na festiwalu Jazz nad Odrą, w drugiej połowie lat 70-tych grupa współpracowała z Czesławem Niemenem i Tomaszem Stańko oraz wystąpiła na szeregu zagranicznych festiwalach jazzowych, m.in. w San Sebastian oraz na Jazz Yatra w Bombaju (oba miały olbrzymi wpływ na muzyczny rozwój grupy, na tym ostatnim obok Laboratorium wystąpiły zespoły Niemena oraz Zbigniewa Namysłowskiego). Pod koniec lat 70-tych w Laboratorium grali byli muzycy Maanamu: Andrzej Mrowiec i Krzysztof Olesiński. W latach 1980-tych zespół zaczął regularnie korzystać z syntezatorów oraz z rewolucyjnego wówczas 16-krokowego sekwencera. Pod koniec pierwszego etapu działalności Laboratorium (do 1991 roku) zespół regularnie współpracował z Jarosławem Śmietaną. Reaktywacja grupy (w składzie Grzywacz, Stryszowski i Ścierański oraz nowi członkowie: gitarzysta Marek Raduli i perkusista Grzegorz Grzyb) nastąpiła w 2006 roku. W kolejnych latach zespół wystąpił na dziesiątkach festiwali jazzowych w kraju oraz zagrał transmitowany na żywo przez Program III Polskiego Radia koncert w Studio im. Agnieszki Osieckiej. Laboratorium nagrało w sumie 11 płyt. Zespół do dzisiaj pozostaje inspiracją dla nowych pokoleń “poszukujących” jazzmanów.

Skład:
Janusz Grzywacz – leader, instrumenty klawiszowe
Marek Stryszowski – saksofony, wokal
Krzysztof Ścierański – gitara basowa
Grzegorz Grzyb – perkusja
Marek Raduli – gitara


Więcej info: www.laborka.eu

foto&info: Sandomierskie Centrum Kultury

One Response to 05.11 (czwartek) Witamina Jazz – LABORATORIUM

  1. Jaro Odpowiedz

    30 października 2015 at 09:43

    Czy nagłośnienie koncertu bedzie takie samo jak na “Nocnej zmianie bluesa”? Jeśli tak to ja dziękuję i zostaję w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>