Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: Wiosna tuż, tuż. Motocykliści utopili Marzannę (fotoreportaż)

Marzec 19, 2017 2:53 PM

Mimo, iż astronomiczna wiosna rozpocznie się jutro o godzinie 11.29, motocykliści stęskni za cieplejszą aurą, postanowili przyspieszyć czas i już dziś, nad Jeziorem Tarnobrzeskim utopili Marzannę, którą uprzednio podpalili.

Organizatorem „III Topienie Marzanny – Motocyklowego Powitania Wiosny”, było Stowarzyszenie Moto Tarnobrzeg. Tegoroczna impreza ma dodatkowy akcent, w postaci zbiórki pieniędzy na rehabilitację Arkadiusza Turka, który walczy o powrót do sprawności fizycznej.

Historia Arka jest bardzo dramatyczna: „Ostatnie kilkanaście lat życia Arka było pasmem porażek – śmierć zabrała najbliższe jemu osoby, ojca i babcię, którą kochał ponad wszystko. Ale to nie wszystko – los systematycznie zadawał okrutne ciosy na każdym kroku. Jego psychika nie potrafiła sobie z nimi poradzić. Lata bezsilności, poniżeń i samotności stale pogłębiały depresję, która w końcu go złamała. Targnął na własne życie” – więcej na temat Arka, kosztownej rehabilitacji oraz form pomocy można znaleźć tutaj

DLACZEGO TOPIMY MARZANNĘ?

Zwyczaj topienia Marzanny był znany już w XV wieku, już Jan Długosz pisał o takim zwyczaju, określając go mianem “starodawnego”. Dawniej topiono Marzannę – zwaną kiedyś m.in. śmierteczką – w czwartą niedzielę postu, dopiero w 2. połowie XX wieku, ów zwyczaj zaczęto celebrować pierwszego dnia wiosny.

Marzanna była ubraną w szmatki kukłą – koniecznie z symbolizującej plenność słomy. Z tą personifikacją śmierci i zimy dawniej obchodzono się znacznie bardziej surowo. Po obejściu domów z taką kukłą, wychodzono za wieś i przy rzece, stawie czy potoku, podpalano ją i następnie wrzucano do wody. Po pozbyciu się ze wsi Marzanny-zimy, uroczyście wnoszono gaik – zieloną gałąź, obwieszoną jajkami, wstążkami – symbolizujący wiosnę.

Obrzęd ten miał spowodować odejście zimy, zakończenie okresu martwoty, uśpienia całej przyrody. Jednocześnie wiosenne odrodzenie przyrody, miało przynieść w nowym roku wegetacyjnym powodzenie w uprawie roślin i hodowli zwierząt.

foto: Piotr Morawski

9 Responses to Tarnobrzeg: Wiosna tuż, tuż. Motocykliści utopili Marzannę (fotoreportaż)

 1. Tarnobrzeżanin Odpowiedz

  19 marca 2017 at 15:13

  Czy ktoś wyłowił potem tę szmatę z wody?

  • zmotoryzowany Odpowiedz

   19 marca 2017 at 15:44

   Chyba ta łódka ze strażakami była po to aby kukłę wyłowić z jeziora.

 2. TBG Odpowiedz

  19 marca 2017 at 17:35

  Dlaczego mój komentarz został usunięty ?!?

  • NW24 Odpowiedz

   19 marca 2017 at 17:45

   Komentarze zawierające wulgaryzmy są kasowane.

 3. tbg Odpowiedz

  19 marca 2017 at 18:24

  Wiesiu zapie###### nad jezioro i sprzątaj ten syf !

 4. Olo Odpowiedz

  19 marca 2017 at 18:40

  to był wyczyn na miarę Bitwy pod Grunwaldem – jestem w szoku jak dzielnych mamy w Tarnobrzegu rycerzy szos

 5. motocyklista Odpowiedz

  19 marca 2017 at 19:26

  Wiesiu…Wiesz co mówią o tobie na mieście ? Skończ to przedstawienie i przesatń robić podziały między motocyklistami !!

 6. mieszkaniec Tbg Odpowiedz

  19 marca 2017 at 20:10

  Pamiętam czasy gdy Marzanne robiło się ze słomy. Nie trzeba było „załatwiać” strażaków z łódką, którą trzeba było przywieźć. Nie trzeba jej polewać łatwopalną cieczą bo słoma sama się paliła. Prościej, taniej i tradycyjniej. Taka Marzanna mogła sobie spokojnie zgnić w wodzie i nikomu by nie przeszkadzała. Choć oczywiście dobrze, że organizator pomyślał o wyłowieniu jej z wody.

 7. Lukasz Odpowiedz

  20 marca 2017 at 08:55

  Wszystko fajnie ,ale ta historia z marzanna to troche wam sie pomylila.ponieważ topienie marzanny bylo znane jeszcze duzo duzo wczesniej niz XV wiek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>