Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tarnobrzeg: 7,5 metrowa jodła zasadzona zostanie na Placu Bartosza Głowackiego. W miejsce wyciętego dębu

Listopad 20, 2017 7:16 PM

W najbliższy poniedziałek na tarnobrzeskim placu Bartosza Głowackiego pojawi się 7,5 metrowa jodła kaukaska, która w okresie świąt Bożego Narodzenia pełnić będzie funkcję miejskiej choinki. Drzewo zasadzone zostanie w miejsce wyciętego kilka dni temu dębu.

Do tej pory ścięte, świąteczne drzewo, pojawiało się na tarnobrzeskim rynku co roku, w okolicy świąt Bożego Narodzenia. Od bieżącego roku sytuacja ta ma się zmienić, na rynku bowiem „choinka” zagości na stałe, zasadzona w miejscu, gdzie jeszcze niedawno rósł dąb, służący cieniem w upalne dni. Niestety los tego dębu wydaje się był już przesądzony, co wyjaśnia w rozmowie z portalem NadWisłą24.pl Konrad Niedźwiedź, podinspektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Tarnobrzega.

- Pierwszy dąb który rósł bliżej placu obumarł, z przyczyn naturalnych, w 2015 roku. Został on usunięty z placu za zgodą konserwatora zabytków, Dominika Komady. Dąb ten był zaatakowany przez mączniaka, który opanował wszystkie drzewa rosnące na placu. Z kolei kondycja tego drugiego dębu też była nie najlepsza i to była kwestia dwóch – trzech lat, kiedy drzewo to zaczęło by obumierać – tłumaczy K. Niedźwiedź.

W tej sytuacji pojawił się pomysł, aby dęba wyciąć, a w jego miejsce posadzić drzewko, które będzie pełnić rolę miejskiej choinki.

- Rozważaliśmy różne miejsca na zasadzenie „miejskiej choinki” i uznaliśmy, że to będzie najlepsze – wyjaśnia Konrad Niedźwiedź. – Na wycięcie dębu otrzymaliśmy zgodę konserwatora Komady z wytyczną, aby w tym miejscu zasadzone zostało inne, duże drzewo – dodaje.

Na miejscu tym pojawi się więc jodła kaukaska, licząca 7,5 m wysokości i 5 m szerokości w dolnej części. – Drzewo przyjedzie do nas w najbliższy weekend ze Szczecina. Aby się przyjęło, zostanie posadzone razem z zakotwieniem bryły w gruncie – tłumaczy K. Niedźwiedź, dodając iż rosnący obok cis zostanie przycięty tak, aby swoją bryłą przypominał świąteczny prezent i tym samym dopełniał kompozycję.

Cena samej jodły wynosi od 11 do 15 tysięcy zł, zaś łącznie z transportem i pracami związanymi z nasadzeniem, koszty oscylują w granicach 20 tysięcy zł.

foto: Piotr Morawski

6 Responses to Tarnobrzeg: 7,5 metrowa jodła zasadzona zostanie na Placu Bartosza Głowackiego. W miejsce wyciętego dębu

 1. mieszkaniec Tbg Odpowiedz

  20 listopada 2017 at 20:10

  To nie głupi pomysł. Oby „jodełka” się przyjęła.

 2. mieszkaniec Odpowiedz

  20 listopada 2017 at 22:52

  dobrze że będzie żywe drzewo cieszyło cały rok a nie tylko czas świąteczny. Mądra decyzja!

 3. mieszkaniec Odpowiedz

  21 listopada 2017 at 12:51

  Pomysł dobry.Proponuję do wykonania zadania zatrudnić firmę ,która wykonywała remont placu.Nasi fachowcy potrafią tak jak wykonali remont ulicy Dominikań- skiej i Kościuszki np.

 4. grzybiarz Odpowiedz

  21 listopada 2017 at 14:58

  Czekam na pierwszy zbiór maślaków na placu czerwonym :)

 5. Ei Odpowiedz

  22 listopada 2017 at 09:00

  Gratuluję wycięcia zdrowego dębu w zamian za posadzenie jodły.

 6. Dorian Odpowiedz

  22 listopada 2017 at 09:56

  szkoda że nie tuja, nie wiem czemu Polacy tak nie lubią tych pięknych tuj,bardzo ciężko spotkać tuję na jakiejkolwiek posesji, w samym Tbg domy przy których rosną tuje można policzyć na palcach 1 ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>