Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tomasz Gudzowaty, Closer. Wystawa laureata World Press Photo w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

Grudzień 6, 2017 1:24 PM

Do końca stycznia 2018 roku, w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu można oglądać wystawę fotografii Tomasz Gudzowatego, laureata najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych świata. Na wystawie prezentowanych jest 39 wielkoformatowych fotografii zamkniętych w zbiorze zatytułowanym “Closer”, będących esencją najbardziej charakterystycznych i znanych fotografii Gudzowatego, wykonanych na przełomie XX i XXI wieku w Afryce, Antarktydzie i Antarktyce.

Wernisaż wystawy uznanego w świecie fotografii artysty, odbył się w minioną niedzielę. Uroczystego otwarcia dokonał dr Dominik Abłamowicz (dyrektor muzeum) w towarzystwie organizatorów wystawy: Zbigniewa Buskiego (dyrektora Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie) oraz Jerzego Zegarlińskiego (z Agencji Zegart w Bydgoszczy). Kuratorem wystawy z ramienia naszego muzeum jest Pani Bogusława Gancarz, którą zajęła się jej aranżacją.

Tomasz Gudzowaty debiutował w połowie lat 90. minionego stulecia, a jego nazwisko trafiło na czołówki gazet w 1999 roku dzięki pierwszej nagrodzie w kategorii „Przyroda”, w konkursie World Press Photo. Przed nim po wyróżnienie w najważniejszym międzynarodowym konkursie fotografii prasowej sięgnęło zaledwie kilku Polaków.

Wystawa CLOSER składa się z 39 wielkoformatowych fotografii, niemal wyłącznie czarno-białych. Prace prezentowane na wystawie są pokłosiem wielu podróży artysty, m. in. po Afryce subsaharyjskiej, na Antarktydę oraz Falklandy. Fotografia przyrodnicza Gudzowatego, zachowując charakter dokumentu i wierność tradycji klasycznego fotoreportażu, wyróżnia się ekspresyjną, wyrafinowaną formą plastyczną, co jest widoczne zwłaszcza w obrazach wspaniałych spektakli natury, takich jak doroczna migracja gnu lub sezon lęgowy w wielotysięcznych koloniach pingwinów. Będąc uważnym obserwatorem wydarzeń w wielkiej skali oraz najdrobniejszych szczegółów Tomasz Gudzowaty stawia widza oko w oko z naturą, ukazując jej potęgę i nieodparte piękno.

foto&info: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>