Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwołał prezesa sądu rejonowego w Tarnobrzegu

Luty 1, 2018 12:23 PM

Do wczoraj funkcję prezesa Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu pełnił sędzia Ziemowit Czech. Sędzia został odwołany z urzędu przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro może wymieniać prezesów i wiceprezesów sądów bez konsultacji ze środowiskami prawniczymi. Pozwala mu na to przeforsowana w Sejmie głosami Prawa i Sprawiedliwości ubiegłoroczna Ustawa o ustroju sądów powszechnych.

Według informacji umieszczonej na stronie ministerstwa, powodem odwołania sędziego Czecha była niezadowalająca efektywność pracy sądu rejonowego w Tarnobrzegu.

„Sąd w Tarnobrzegu znalazł się na 291. pozycji w rankingu spraw cywilnych ogółem w Polsce, pod względem wskaźnika średniego czasu trwania spraw niezałatwionych” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie ministerstwa”.

Na stanowisko prezesa Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu z dniem 1 lutego 2018 r. powołano sędzię Karolinę Barańską.

4 Responses to Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwołał prezesa sądu rejonowego w Tarnobrzegu

 1. Tarnobrzeżanin Odpowiedz

  1 lutego 2018 at 12:45

  Ja bym zwrócił uwagę również na Sąd Okręgowy i procent uchylanych orzeczeń przez Sąd Apelacyjny w Rzeszowie. W przypadku sprawy rozpatrywanej przez Sąd Rejonowy, apelację bada również sąd w Tarnobrzegu, tyle że Sąd Okręgowy, który zresztą mieści się w tym samym budynku co Sąd Rejonowy, a także Prokuratura Okręgowa i Rejonowa. Ostatnio, podczas wizyty w Tarnobrzegu, mówił o tym Rzecznik Praw Obywatelskich, dr n. praw. Adam Bodnar, który zauważył, że nigdzie wcześniej nie spotkał się w Polsce z podobnym przypadkiem oraz że jest zjawiskiem bardzo niepożądanym społecznie, a wręcz niezgodnym z prawem, by sądy i prokuratury znajdowały się w jednym budynku.
  O sprawie Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej też chyba każdy słyszał – rażące naruszenie statutu TSM i pobieranie wynagrodzeń funkcyjnych dla kilku członków Zarządu, którzy nie mieli prawa biernego (mowa m.in. o obecnym prezydencie – co wg mnie jest dla niego kompromitujące, gdyż ma przecież wykształcenie prawnicze, nie wierzę więc, by zrobił to nieświadomie). Jeden z mieszkańców Skopania, wezwał TSM do usunięcia naruszenia – oczywiście został zignorowany. Złożył odwołanie do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu, który również nie dopatrzył się uchybień (jestem ciekaw jak brzmi uzasadnienie do tego orzeczenia). Dopiero po złożeniu apelacji do SA w Rzeszowie, zostało wydane prawidłowe orzeczenie. Strach pomyśleć, co by było, gdyby tego typu sprawy rozpoznawał w pierwszej instancji Sąd Rejonowy, gdyż sprawa nie wyszłaby poza granice naszej pięknej Republiki Tarnobrzeskiej (no chyba, że w ramach skargi kasacyjnej przed Sądem Najwyższym).

 2. dobra zmiana Odpowiedz

  1 lutego 2018 at 12:59

  Teraz sprawy zapewne nabiorą ekspresowego tempa :) O tym co pisze Tarnobrzeżanin pytał również radny Mastalerz na którejś sesji RM, pytał prezydenta czy zwróci 12 tysięcy złotych, które niesłusznie pobrał. Na to pytanie oraz wiele innych radni oraz mieszkańcy nie usłyszeli odpowiedzi.

 3. gfadsgfd Odpowiedz

  1 lutego 2018 at 13:00

  Jakieś CV Pani Karoliny?

 4. tomek Odpowiedz

  1 lutego 2018 at 14:24

  25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja mieszkańców Elbląga o odwołanie prokuratora rejonowego jarosława żelazka. Dlaczego Ziobro boi się opublikować jej na stronie ministerstwa zgodnie z ustawą o petycjach z dn.11.07.2014 (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1195 art. 8 §1 )?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>