Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwołał prezesa sądu rejonowego w Tarnobrzegu

Do wczoraj funkcję prezesa Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu pełnił sędzia Ziemowit Czech. Sędzia został odwołany z urzędu przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro może wymieniać prezesów i wiceprezesów sądów bez konsultacji ze środowiskami prawniczymi. Pozwala mu na to przeforsowana w Sejmie głosami Prawa i Sprawiedliwości ubiegłoroczna Ustawa o ustroju sądów powszechnych.

Według informacji umieszczonej na stronie ministerstwa, powodem odwołania sędziego Czecha była niezadowalająca efektywność pracy sądu rejonowego w Tarnobrzegu.

„Sąd w Tarnobrzegu znalazł się na 291. pozycji w rankingu spraw cywilnych ogółem w Polsce, pod względem wskaźnika średniego czasu trwania spraw niezałatwionych” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie ministerstwa”.

Na stanowisko prezesa Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu z dniem 1 lutego 2018 r. powołano sędzię Karolinę Barańską.

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tarnobrzeżanin
4 lat temu

Ja bym zwrócił uwagę również na Sąd Okręgowy i procent uchylanych orzeczeń przez Sąd Apelacyjny w Rzeszowie. W przypadku sprawy rozpatrywanej przez Sąd Rejonowy, apelację bada również sąd w Tarnobrzegu, tyle że Sąd Okręgowy, który zresztą mieści się w tym samym budynku co Sąd Rejonowy, a także Prokuratura Okręgowa i Rejonowa. Ostatnio, podczas wizyty w Tarnobrzegu, mówił o tym Rzecznik Praw Obywatelskich, dr n. praw. Adam Bodnar, który zauważył, że nigdzie wcześniej nie spotkał się w Polsce z podobnym przypadkiem oraz że jest zjawiskiem bardzo niepożądanym społecznie, a wręcz niezgodnym z prawem, by sądy i prokuratury znajdowały się w jednym budynku. O sprawie Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej też chyba każdy słyszał – rażące naruszenie statutu TSM i pobieranie wynagrodzeń funkcyjnych dla kilku członków Zarządu, którzy nie mieli prawa biernego (mowa m.in. o obecnym prezydencie – co wg mnie jest dla niego kompromitujące, gdyż ma przecież wykształcenie prawnicze, nie wierzę więc, by zrobił to nieświadomie). Jeden z mieszkańców Skopania, wezwał TSM do usunięcia naruszenia – oczywiście został zignorowany. Złożył odwołanie do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu, który również nie dopatrzył się uchybień (jestem ciekaw jak brzmi uzasadnienie do tego orzeczenia). Dopiero po złożeniu apelacji do SA w Rzeszowie, zostało wydane prawidłowe orzeczenie. Strach… Czytaj więcej »

dobra zmiana
4 lat temu

Teraz sprawy zapewne nabiorą ekspresowego tempa 🙂 O tym co pisze Tarnobrzeżanin pytał również radny Mastalerz na którejś sesji RM, pytał prezydenta czy zwróci 12 tysięcy złotych, które niesłusznie pobrał. Na to pytanie oraz wiele innych radni oraz mieszkańcy nie usłyszeli odpowiedzi.

gfadsgfd
4 lat temu

Jakieś CV Pani Karoliny?

tomek
4 lat temu

25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja mieszkańców Elbląga o odwołanie prokuratora rejonowego jarosława żelazka. Dlaczego Ziobro boi się opublikować jej na stronie ministerstwa zgodnie z ustawą o petycjach z dn.11.07.2014 (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1195 art. 8 §1 )?

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content