Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tegoroczna wycinka w Zwierzyńcu dwa razy większa niż w 2018 roku

Listopad 14, 2019 5:25 PM

25 dni czekaliśmy na odpowiedź Nadleśnictwa Nowa Dęba na pytania przesłane przez naszą redakcje w sprawie trwającej wycinki lesie Zwierzynieckim.Otrzymane dziś odpowiedzi prezentujemy poniżej.

Portal NadWisłą24: Dlaczego w dalszym ciągu Nadleśnictwo Nowa Dęba prowadzi wycinkę drzew w Zwierzyńcu?

Nadleśnictwo Nowa Dęba: „W kompleksie leśnym Zwierzyniec prowadzone były zabiegi pielęgnacyjne w ramach trzebieży późnych (TP), a także zabiegi związane z usuwaniem drzew opanowanych przez kornika ostrozębnego, które wynikały z pilnej potrzeby reagowania na rozwijającą się gradację tego szkodnika.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, a także prezydenta Miasta Tarnobrzega (pismo z dnia 10 czerwca 2019 r., zn. spr. GKŚ-Vl.7021.1.35.2019), zgłaszających potrzebę eliminowania zagrożenia wynikającego z występowania drzew niebezpiecznych, tj. silnie pochylonych, obumarłych, złamanych, nadleśnictwo podejmuje działania w celu minimalizacji występowania tego typu zagrożeń, zwłaszcza wzdłuż ścieżek edukacyjnych i granic z nieruchomościami zabudowanymi”

NW24: Ile drzew(w m3) planowanych jest jeszcze do wycięcia w najbliższym czasie w Zwierzyńcu?

Nadleśnictwo Nowa Dęba: „W najbliższym czasie nadleśnictwo nie planuje usuwania drzew w kompleksie leśnym Zwierzyniec. Sytuacja może ulec zmianie np. w przypadku wystąpienia drzew stwarzających niebezpieczeństwo dla ludzi (uszkodzonych od wiatru, okiści itp.) lub tež w przypadku wystąpienia szkodników owadzich, a także pojawienia się innych czynników wpływających na stan zdrowotny i trwałość lasu”

NW24: Ile m3 drzew zostało wyciętych w 2018 i 2019 roku w Zwierzyńcu?

Nadleśnictwo Nowa Dęba:  „Na terenie kompleksu leśnego Zwierzyniec pozyskana została następująca masa drewna: 2018 r. — 400,86 m 3 2019 r. — 833,67 m 3 co stanowi odpowiednio 0,62% i 1,29% drewna pozostającego na pniu.
Wszystkie podejmowane działania, zarówno zabiegi pielęgnacyjne jak i prace związane z przebudową drzewostanu, prowadzone są w oparciu o aktualny Plan Urządzenia Lasu. W ramach przebudowy drzewostanów wprowadzane są różne gatunki drzew, zwiększające bioróżnorodność tego kompleksu oraz jego odporność na zmieniające się warunki klimatyczne”

Foto: Piotr Morawski(2018 i 2019 rok. Zdjęcie główne marzec 2018r )

60 Responses to Tegoroczna wycinka w Zwierzyńcu dwa razy większa niż w 2018 roku

 1. maniek Odpowiedz

  14 listopada 2019 at 19:16

  Bzdury opowiada Nadleśnictwo , kto spaceruje po lesie to widzi co jest , kupa wyciętych i powalonych drzew / grubych nawet do fi 60 cm / leży i gnije . Wycinane są drzewa pod konkretne zamówienia , były metrówki , na których nie widziałem kornika , chyba ,że ukrył się przede mną. Nie zależy nikomu z rajców miasta zrobić wypadu i zobaczyć faktycznie co jest cięte a najlepiej czekać na wypociny z Nowej Dęby. Nadleśnictwo oszukuje swoim postępowaniem w sprawie wycinki oszukując urząd . Wygląda to śmiesznie , bo jak widać urząd już chyba dogadał się z Nadleśnictwem , aby mydlić oczy mieszkańcom miasta . Zdjęcia też mam i to z miejsc zrytych sprzętem i z wcześniejszej wycinki z ułożonym drewnem przygotowanym do wywózki . Jeśli tak twierdzą ,że jest przebudowa drzewostanu , to po co niszczyć te drzewa sprzętem , połamane młode sadzonki , takie ok. 2 m wysokości , teraz to w tym lesie jest taki syf jakby wojsko miało poligon i na nim ćwiczyło . Bzdury pleść to Nadleśnictwu wychodzi dobrze w co wierzy miasto z zarządem , a sprawa wygląda inaczej , bo jak ktoś mieszkał przy lesie i prawie w nim żył , korzystając z jego dóbr to wie co to ochrona a nie głupie tłumaczenia .

 2. Zigi Odpowiedz

  14 listopada 2019 at 21:26

  Coś już musieli napisać, ale kto to kupi to inna sprawa!
  Szkoda tylko lasu.

 3. Protazy Odpowiedz

  14 listopada 2019 at 21:43

  Mebelki z Ikea to byście chcieli? I 500+ do tegoż?

 4. owen Odpowiedz

  14 listopada 2019 at 21:51

  Tyle mówi się o smogu, nawet krzyczy na happeningu w Tarnobrzegu o zanieczyszczonym powietrzu, włącznie z panem prezydentem. A czy pan prezydent nie pojmuje, że to właśnie duże kompleksy leśne oczyszczają powietrze i pewnie tylko dzięki nim możemy jeszcze oddychać? Co za ignorancja! Możliwe, że najmłodsze pokolenie dożyje czasów kiedy drzewa będzie się czcić. Moim zdaniem, każdemu kto podnosi rękę na drzewa powinny usychać łapy!

 5. Nadleśnictwo śmieje się nam w twarz Odpowiedz

  14 listopada 2019 at 22:37

  Korporacja leśna nie używa słowa „wycinka” tylko woli ładnie brzmiące „przebudowa” Podobnie jak „walka z kornikiem” ostrozębnym szczególnie, widać tą walkę po wyciętych ogromnych dębach, których oczywiście kornik nie atakuje bo tego się nie tyka. Zawsze pretekst jakiś się znajdzie. Podobnie jak myśliwi nie zabijają zwierząt tylko ku chwale ojczyzny „regulują” ich populację aby je chronić. Za klasykiem Jarkę Polskę zbaw – „ciemny lud to kupi”

 6. John Odpowiedz

  14 listopada 2019 at 23:02

  Przemyślałem sprawę i tak jak wczoraj pisał użytkownik guwno, nie będę postepował źle. Hejt jest czymś strasznym i przepraszam za swoje zachowanie.

  • Fotograf alimenciarz pijak Odpowiedz

   17 listopada 2019 at 16:06

   W koncu nie rob hejtu nigdy wiecej , ja pracuje w urzedzie i nie tylko pstrykam fotki , zajmuje sie tez tym hejtem bo nie moge zniesc tego jak nam wszyscy zazdroszcza przeciez to moj szef wygral wybory i teraz bierzemy kasiorke ktora nam sie nalezy , nienawidze tych hejterow zazdrosne nieudaczniki , zazdroszcza nam tych imprez , kolacyjek , zazdroszcza nam tego ze mamy po trzy umowy z urzedem i wkoncu mozemy spalniac swoje marzenia za wasza kase , juz niebawem kupie sobie nowsza mazde taka gora z 1989 roku bez zgnitych progow i z radiem moze komornik mi jej nie zabierze . nienawidze was hejtery zniszczymy was musimy tylko znalezc sposob jak brac jeszcze wieksza kase wtedy bedziemy bogaci i bedziecie sie nas bac

 7. gość Odpowiedz

  14 listopada 2019 at 23:15

  Tak jest wszędzie .W końcu państwo socjalne drogo kosztuje.

  • John Odpowiedz

   14 listopada 2019 at 23:38

   Niestety to prawda. Lasy to ogromny przemysł stąd wszystko jest wycinane aby były pieniądze. To duża polityka która wkracza do małego miasta.

   —————-
   Przemyślałem sprawę, nie będę postepował źle. Hejt jest czymś strasznym i przepraszam za swoje zachowanie.

   • Fotograf alimenciarz pijak Odpowiedz

    17 listopada 2019 at 16:12

    A ja jestem za wycinka alimenty niszcza mnie finansowo i zbieram sobie galezie z tych wycietych drzew i nimi pale jakos musze ugotowac zupe . Czasami uda mi sie wziac trochw weiecej pod oslona nocy , gdyby nie ta wycinka byloby mi bardzo zimno i nie moglbym gotowac. Odczepcie sie od naszego prezydenta on ratuje moje nedzne zycie ja go o to prosilem

 8. Janusz Odpowiedz

  14 listopada 2019 at 23:49

  O kurde z tego lasu zwierzynieckiego to już mało co zostało.Myślałem że kilkanaście drzew wycieli a tu połowy lasu już nie ma!

 9. eko ludek Odpowiedz

  14 listopada 2019 at 23:50

  „Lasy Państwowe” czyli korporacja leśna praktycznie cały zysk ze sprzedaży drewna przeżera bo przejada to zbyt piękne słowo. Sam premier Morawiecki nie mógł uwierzyć gdy zobaczył sprawozdania. Utrzymywanie nierentownych nadleśnictw oraz zatrudnionych w nich osób za wszelką cenę, za pieniądze ze sprzedaży drzew. Podam tylko jeden przykład nadleśnictw(3) z „Białowieży” rocznie rentowne nadleśnictwa w kraju(w tym nasza Nowa Dęba) dokładają do nich ponad 22 mln zł aby utrzymać ok 150 etatów. Pomyślcie tylko ile można rocznie zrobić w naszym mieście za 22 mln zł. To nie jedyne nadleśnictwa w kraju do których się dokłada.

 10. to jest polska Odpowiedz

  15 listopada 2019 at 08:28

  sami nie chcą dać podwyżek w pracy b pracodawca będzie płakał, podwyżki w sklepach są ale w portwelu pusto bo nie ma co już kraść jak się nie ma pleców, drzewa wycinają bo ludzie muszą dupę podcierać tylko kasa teg nie zrobią bo nie mają wiec kradną jak się da? gdzie ta młodziesz wymierajacym miasteczku bo juz mam dość patrzenia na udajacych i puszczaacych bonki ludzi nie będe sie wypoiadał wiecej na ten temat ale jest ich ponad 50%

 11. mieszkaniec Tbg Odpowiedz

  15 listopada 2019 at 09:40

  Nadleśnictwo w odpowiedzi dlaczego nadal prowadzą wycinkę w Zwierzyńcu powołuje się na pismo prezydenta oraz pisze że tego oczekują mieszkańcy i prezydent. „Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, a także prezydenta Miasta Tarnobrzega (pismo z dnia 10 czerwca 2019 r., zn. spr. GKŚ-Vl.7021.1.35.2019)” KTOŚ MI TO MOŻE WYJAŚNIĆ? KTO Z KOGO ROBI DEBILI?

  • gość Odpowiedz

   15 listopada 2019 at 10:04

   I mieszkańcy i prezydent mają gowno do gadania.

   • syzyf Odpowiedz

    15 listopada 2019 at 15:42

    Tak i przedstawione takie maniackie zdjęcia też nic nie pomogą . Lasy były, są i będą państwowe bo to jest wpisane w konstytucje . A moda na śmiesznych i pustych „ekologów z bożej łaski” podnosi tylko nakład i dochód tego portalu .

 12. Mar Odpowiedz

  15 listopada 2019 at 10:24

  Może mi umknęło, ale czy ktoś poinformował pisemnie o sprawie prokuraturę lub inny organ państwowy, który mógłby coś zdziałać w tym temacie?

  • syzyf Odpowiedz

   15 listopada 2019 at 15:43

   N

 13. owen Odpowiedz

  15 listopada 2019 at 13:36

  @ Mar, to jest bardzo dobry pomysł: powiadomić prokuraturę. I jakim prawem nadleśnictwo (lub prezydent) powołuje się na „oczekiwania mieszkańców”? Gdzie dowód, że mieszkańcy oczekują wycinki drzew w Zwierzyńcu?

 14. Nie warto Odpowiedz

  15 listopada 2019 at 15:22

  Nie warto zgłaszać do prokuratury
  Od mówią wszczecia sprawy.
  Tak było zkomornikiem bo w sprawę zamieszanie różni Mecenasi a teraz nasz slabiutki prezydent powie że on nic ie może Tak samo nic nie mogą Mecenasi Mogli przecież opracować pismo prawne o wstrzymanie wycinki. JAK mieli prawomocny wyrok to potrafili wystąpić o jego wstrzymanie a teraz to nielaska spróbować walczyć

 15. Helka Odpowiedz

  15 listopada 2019 at 15:26

  To jak to jest Prezydent prosił o wycinke czy też ktoś w urzędzie położył mu gowniane pismo
  Alesmy władzy doczekali

 16. dowas Odpowiedz

  15 listopada 2019 at 15:51

  Nie warto,Helka,owen- opanowała was głupota wielka i nieujarzmiona- może być niebezpiecznie!

 17. NORMALNY Odpowiedz

  15 listopada 2019 at 16:04

  Matoły odpieprzcie się od Lasów Państwowych.Oni są gospodarzami i gospodarują.Dzięki nim lasy były są i będą,bo wiedzą jak o nich dbać.Wy obrońcy już obroniliście Puszcze Białowieską.Puszczy już prawie nie ma.Dzięki wam została zżarta przez kornika.Tacy jesteście obrońcy-koziołki matołki.

  • Baryła Odpowiedz

   15 listopada 2019 at 16:51

   Co miasto ma z wycinki – lisie??? Dlaczego miasto (czyta. Tarnobrzeg) na tym traci??? Kto się na tym wzbogaca???? To jest grabieżca polityka!!!!

  • gość Odpowiedz

   15 listopada 2019 at 16:57

   Obecnie jest prowadzona rabunkowa gospodarka. Wycieli 2 razy więcej niż w ubiegłym roku. A jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa. Ale 500+ kosztuje .

  • mieszkaniec Tbg Odpowiedz

   15 listopada 2019 at 23:21

   Korniki wpierw mózg ci wyjadły. Byłem niedawno w Puszczy Białowieskiej, rozmawiałem z ludźmi, przewodnikami po Puszczy i nikt takich bzdur propagowanych przez korpo leśne tam nie mówi. Naczytałeś się prawicowej prasy gdzie za ogromne pieniądze z wycinki drzew pseudo-dziennikarze piszą na leśne zamówienie artykuły. Poczytaj i posłuchaj prawdziwych naukowców. Porozmawiaj z pracownikami parku a później się mądrz.

   • Odpowiedz

    15 listopada 2019 at 23:30

    Sugestia wysokich lotów głupoty tumanów ale nie merytorycznych argumentów „prawdziwych ekologicznych mądrali”

   • oly Odpowiedz

    15 listopada 2019 at 23:31

    Sugestia wysokich lotów głupoty tumanów ale nie merytorycznych argumentów „prawdziwych ekologicznych mądrali”

 18. Mirek Odpowiedz

  15 listopada 2019 at 16:50

  Normalny nie denerwuj się 5lat twoje i twojej mądrości. Każdy ma taką władze na jaka sobie zasłużył

 19. NORMALNY Odpowiedz

  15 listopada 2019 at 16:59

  Mirek ja nie mam żadnej władzy,a twoje i twojej mądrości może być 1 rok albo krócej.

 20. Chytra baba Odpowiedz

  15 listopada 2019 at 18:12

  800m3x250zł netto = 200000 zł. Czy to dużo? Niech miasto wykupi te drzewa przed wycieciem. Dla miasta to drobne raptem roczny koszt utrzymania 4 zbędnych urzędników. Wiecie ile potrzeba samochodów żeby wywiesc to drewno z lasu:30

  • oże Odpowiedz

   15 listopada 2019 at 19:19

   Nie wysilaj się już idż prosto do psychiatry.

   • Chytra baba Odpowiedz

    15 listopada 2019 at 20:12

    Co zabolało urzędnika. Ile godzin przepracowujesz uczciwie ze swojej 8 godzinnej dniówki.Ile twoja praca wnosi dla dobra Polski. Jesteś jak wrzód dla tego kraju

    • oże Odpowiedz

     15 listopada 2019 at 22:31

     Zaburzenia psychiczne – ogół zaburzeń czynności psychicznych i zachowania, zwykle będących źródłem cierpienia lub utrudnień w funkcjonowaniu społecznym, które są przedmiotem zainteresowania psychiatrii klinicznej, w tym takich jej działów, jak diagnostyka, leczenie, profilaktyka, badania etiologii i patogenezy[1].

     Zaburzenia psychiczne można podzielić tradycyjnie na zaburzenia psychotyczne, czyli psychozy (ang. psychoses), tzn. stany chorobowe, w których występują urojenia, omamy, zaburzenia świadomości, duże zaburzenia emocji i nastroju łączące się z zaburzeniami myślenia i aktywności złożonej, oraz zaburzenia niepsychotyczne obejmujące: nerwice i in. zaburzenia typu nerwicowego (np. reakcje adaptacyjne), część zaburzeń psychosomatycznych, niepełnosprawność intelektualna, większość zespołów organicznych, zaburzenia osobowości, uzależnienia od alkoholu i in. substancji, niektóre dewiacje seksualne. Podział ten nie jest ścisły, w przebiegu bowiem niektórych zaburzeń niepsychotycznych, np. zespołów organicznych lub uzależnień, mogą pojawić się objawy psychotyczne (np. zaburzenia świadomości). Włączanie niektórych zaburzeń osobowości i dewiacji seksualnych do grupy zaburzeń psychicznych jest sporne, część z nich jest w istocie wariantem normy[1].

     Wyodrębnienia większości poszczególnych zaburzeń psychicznych w aktualnie stosowanych klasyfikacjach takich, jak DSM-5 czy ICD-10, dokonano głównie ze względów praktycznych, związanych z zasadami postępowania medycznego, społecznego lub prawnego. Co więcej, autorzy owych klasyfikacji posługują się bardziej ogólnym terminem „zaburzenie” (ang. disorder) celem uniknięcia poważniejszych wątpliwości dotyczących terminu „choroba” (ang. disease lub illness). Niemniej jednak niektóre źródła piśmiennicze posługują się zamiennie pojęciami „zaburzenie psychiczne” i „choroba psychiczna”, pomijając różnice pomiędzy konotacjami tych terminów[2].

     W polskim systemie prawnym pojęciu „choroby psychicznej” nadano specyficzne znaczenie, odrębne od znaczenia terminu „zaburzenie”. Osoby cierpiące na tak rozumiane choroby psychiczne w Polsce mają większy dostęp do nieodpłatnych świadczeń zdrowotnych, niż ogół osób z zaburzeniami psychicznymi, ale też tylko wobec osób z chorobą psychiczną jest możliwe postępowanie lecznicze bez ich zgody. Jeszcze węższym sposobem definiowania „chorób psychicznych” jest utożsamianie ich z psychozami[2].

     Pojęcie zaburzenia wiąże się z pojęciami zdrowia psychicznego, normalności zachowania oraz jego patologii.

     Określenie granic normalności jest często zbędne, zwykle też bardzo trudne. Psychiatria biologiczna wiąże zaburzenia psychiczne z przyczynami neurochemicznymi. Psychologia najczęściej łączy większość zaburzeń z czynnikami intrapsychicznymi, doświadczeniami społecznymi i poziomem nasilenia stresu. Skrajne podejścia, jak antypsychiatria czy psychologia systemowa, przerzucają ciężar patologii z procesów intrapsychicznych na interakcje społeczne, zwłaszcza związane z rodziną pochodzenia.

  • gość Odpowiedz

   16 listopada 2019 at 08:09

   Poszło na piłkarzy,na drzewa już nie ma kasy.

 21. czytelnik Odpowiedz

  15 listopada 2019 at 18:18

  To będzie długi tekst i nikt go nie przeczyta
  mam pewność że tak będzie bo

  a) będzie opowiadał o Biblii
  b)będzie długi
  c)będzie rozważaniem sensu w okrucieństwie

  nawet jeśli ambicja każe ci to czytać bo sprowokowałem ją tytułem to sobie daruj, zwykle czytasz krótkie informacje a ta będzie długa, nudna i wymagająca myślenia, myślenie zaś boli wiec może porzuć dumę i sie nie przemęczaj

  nie dodam w tym tekscie żadnego kolorowego obrazka po to by zwrócił uwagę kogokolwiek, nie będzie krótkim fotoblogowym wpisem co to się rzuca w oczy i można zaraz o nim zapomniec a główka jak była pusta tak jest

  dziś znalazłem demota z wypowiedzia Lema, coś w stylu że dopóki nie zaczał siedziec w sieci to nie przypuszczał ilu idiotów jest na świecie, świeta prawda jesli się patrzy lub czytac cos z tekstów nowoczesnej młodzieży, w tym środowisku króluje bezmyślnośc, tępota umysłowa, powtarzanie bezrefleksyjne i frazes, w dodatku nikt nawet nie postara się wpisać czegokolwiek w wikipedie by sprawdzić czy to na pewno racja

  zresztą sam niestety pod wpływem sieci łapie sie na tym że powtarzam głupoty, ostatnio chyba na temat autorstwa pewnego wiersza Miłosza co niekonicznie było prawdą, z kim poprzestajesz takim się stajesz niestety

  jełsi wiec mimowszystko to czytasz i uznałeś/łaś że cię obrażam posądząjąc o głupote to tak naprawdę gówno mnie to obchodzi, nie mam teraz ochoty na okres miłości dla zwierząr, postanowiłem napisac coś dłuższego a nie podlizać się komukolwiek

  i wogóle nie mam zamiaru poprawiać mojej karygodnej internetowej ortografii, robię błędy bo widze klawiaturę a nie to co piszę, owszem gdzybym wrócił i to czytał to i może bym poprawił ale szczerze mówiąc wisi mi to, jestem wzrokowcem a klawiatura nie pozwala mi na poprawianie, strata czasu

  kiedyś nie brakowało mi cierpliwości by się na pewnym forum zabawiać w pokazywanie głupoty panom racjonalistom, niesamowita byla ich niewiedza i niechęc do czytania czegoś poza swoimi tekstami, w końcu mnie zablokowali bo psułem im dobre o sobie mniemanie, a dzis na fali tego sentymentu napisze parę słów o Biblii

  ilekroć dyskutuje z kimkolwiek o niej trafia mnie z nerwów bo słysze bzdury, przeinaczenia, interpretacje dowolne, koszmar,zreszta mam za swoje, dopiero od roku na poważniej się w jej tekst wczytuje i przecież sam bym kiedyś to powtarzał czym raczą mnie moi rozmówcy, te wszystkie frazesy, bzdury, przeinaczenia itp

  ale o czym to ja chciałem? no oczywiście wypłoszyć róznego rodzaju osoby w stylu – mam swoje zdanie i kazdy ma prawo myśłec co mu sie podoba – panów Nergali róznej maści, agnostyków pseudofilozoficznych itp, nie żebym się uważał za mądrego czlowieka, gdzieby tam, ale jak to mówił sokrates ja przynajmniej wiem że jestem głupi a oni sobie z tego nie zdają sprawy

  historie ktora chce przedstawić i nad którąc chciałbym się zastanowić poznałem przypadkiem, czytaliście Hamleta? (czyta to ktoś?) Hamlet w pewnym momencie mówi do Ojca ofelii o córce Jeftego, ze słów Hamleta wynika że coś dzieje się z córką Jeftego niedobrego a te słowa należy odnieść własnie do Ofelii i jej ojca, Ofelia jak wiecie ma potem w dramacie zfiksowac i się utopić

  sprawdziłem wiec kim jest ów Jefte i co za historia jest z jej córką

  historie Jeftego i jego córki znajdziecie w Ks Sędziów 11 i 12 rozdział, Jefte jest synem niewolnicy, którego jego bracia z prawego łożą wygnali i pozbawili spadku, w tym czasie plemie Izraela było przesladowane przez Ammonitów, prześladowane to pewnie mało powiedziane, jest to efekt gniewu Bożego, Izrraelici odwrócili się od Boga i łamiąc pierwsze przykazanie oddawali cześc drewnianym posągom, Bóg wiec zesłał na nich karę czyli zbrałto co im dał, ziemie i powodzenie, nastały czasy przesladowania wiec Izraelici zwrócili się do Boga prosząc o przebaczenie, On odpowiada że ma już dośc ich nieprawości i nie wybaczy im tego, jednak Izraelici wyrzucają stele i aszery obcych bóstw i się poprawiaja wiec Bóg im przebacza,

  dalej pojawia sie Jefte którego starszyzna poprosiła o powrót do domu i objecie przywódzctwa, Biblia nie opisuje jego czynów ale musiał byc naprawde sławnym wodzem skoro po niego posłali na wygnanie i skoro zapomnieli czyim jest synem, Jefte się zgadza, wraca do domu i wysyła list do króla Amonitów w którym tłumaczy dlaczego nie powinien atakować Izraelitów, tamten nie uznaje słuszności tych spraw, ale list pokazuje że Jefte nie jest monoteistą uznaje Jahwe za największego boga ale nie jedynego, Jefte zbiera armie i pokonuje Amonitów ale składa przysiegę, w podziece za zwyciestwo jesli Bóg na nie pozwoli złoży w ofierze pierwsza osobe ktora wyjdzie go powirać, zwyciestwo jak juz pisalem było wiec Jefte wraca do domu, i na powitanie pierwsza wybiega mu córka, jedyne ukochane dziecko, Jefte mówi jej o przysiedze a ona prosi tylko o dwa miesiace zwłoki bowiem chche oplakac swoje dziewictwo, potem wraca zgor i zostaje zlozona w ofierze

  czy ta historia nie jest okrutna, czy po poznaniu jej nie potakiwalibyście głową i zgadzali sie z Nergalem ze Bibliia jest chora a Bóg jest okrutny?

  no to posłuchajcie o ile doczytaliście, bo łatwo jest być bezmyślnym a trudno myśleć

  Izraelici zostali ukarani odebraniem ziemi które Bóg im dał za posłuszeństwo, kiedy go zabrakło, kiedy czcili Baala Bóg się od nich po prostu odwrócił i zabrał to co im dał, zło jakie na nich spadło było efektem ich działań – to sprawiedliwe

  kiedy prosili Boga o przebaczenie ten powiedział że im nie wybaczy ale gdy poprawili swoje czyny On im wybaczył – bo jest miłosierny przede wszytkim i nawet gdy ktoś nie zasłuży na przebaczenie a prosi i się porawia Bóg przebacza

  jednak znowu zgrzeszyli bo zamiast znowu Boga prosić o pomoc wezwali sobie Jeftego na wodza, człowieka który nie znał dobrze prawa Mojrzeszowego w ktorym wyraznie zakazano składania ludzi w ofierze, Bóg wybrałby im dobrego wodza, lepszego o wiele niż Jefte, przykładem takich władców są do pewnego momentu Dawid i Salomon – Bóg zna serca ludzki i wie czego naprawde potrzebują o Izraelici nie zaufali Bogu wiec skonczylo sie pogańskim ślubem wiec to zabójstwo sobie też mogą przypisać

  Jefte poprzez wiare w inne bóstwa z drewna sklada slubowanie ktore jest nieludzkie, chce poswiecic kogos ze swojej sluzby, tymczasem Bóg wysyła jego córkę- Dlaczego?

  co wiecej ona umrze bezpotomnie co jest dla niej strasznym wstydem bo izraelitka umierajac bezpotomnie naraza sie na hanbe, stad te dwa miesiace placzu nad swoim dziwictwem

  ale Bóg to wlasnie ja wysyla na stos poniewaz jejh postepowanie jest jak najbardziej szlachetne, skladając siebie w ofierze wypelnia slubowanie ojca, przypuszczam ze ona tez nie zna prawa mojrzeszowego co jakos ja tlumaczy ale wue jak inni poganie a wlasciwie polpoganie ze slubowanie zlozone Bogu sprowadzilo by na jej ojca straszliwa kare gdyby go nie dotrzymal,

  corka Jeftego wiec w swoim mniemaniu poswieca sie i swoje zycie dla dobra ojca, n ie wie że Bóg jasno zakazał ofiar z ludzi ani że nawet od takiej przysiego mozna sie bylo łatwo wykupić tak jak kazał Bóg i wystarczyło by 30syklów srebra na ofiare swiatyni a gdyby nie bylo jej rodziny stac na taka ofiare kapłan mojego Pana obnizył by oplate stosownie do mozliwosci biedaka- Kapł rozdział 27 – bóg jest dobry i nie żada za grzechy zbyt wielkiej ofiary

  jej ofiara wiec jest czysta choc i podszyta niewiedzą, nie wie że Bóg nie chce takiego poświecenia, Bóg jest miłosierny i żąda poświeceń znacznie mniejszych niż człowiek jest w stanie spełnić

  ale córka Jeftego wypełnia swoją powinność posłuszeństwa ojcu który chce od niej daru życia, i zarazem oddala od niego widmo złosci Boga, bo uważa Jahwe za Boga okrutnego co nie jest prawdą

  Jefte znów grzeszy bo sklada ja w ofierze zamiast udac sie po radę do swiatyni, kaplania pewnie by mu wytłumaczyli ze zle robił i jeszcze gorzej chce zrobić

  ale Bóg przyjmuje ofiarę z miłości dziecka, dlaczego?

  Bo córka Jefte sama o tym nie wiedząc naśladuje Chrystusa

  On umarł by odkupić nasze grzechy, ona by odkupić grzechy ojca i oddalić od niego grzech krzywoprzysiestwa Bogu

  On oddał życie i ona

  On umarł w wielkiej hańbie bo ukrzyżowanie było najgorszą upokarzającą karą, ona bo umarła bezdzietnie co było hańbą dla izraelitki

  więc Bóg pozwala jej się poświęcić, całym swoim życiem by nie zrobiła czegoś tak zasługującego na chwałę jak w tej śmierci

  regułą w Starym Testamencie jest że grzech sprowadza na człowieka karę, zwykle coś co nie zostaje zesłane przez Boga ale jest konsekwencją złych czynów ludzi, natomiast wielokrotny grzech Jeftego nie sprawadza na niego kary, pewnie nawet nie wiedział żę jego córka odkupiła jego grzechy i że może z jej ofiary korzystać, oczywiście nie bez końca ale Jefte już nie grzeszył zbytnio bo wojna domowa jaką prowadził była okrutna i głupia ale to nic w porównaniu ze swoim pogańskim ślubem i pychą która nie pozwoliła mu prosić o pomoc

  podobnie jest z Chrystusem, jego cierpienie sprowadza na nas łaskę Boga, który jak wierze nie jeden raz odwraca od nas zło, będące efektem naszych czynów

  przypomnijcie sobie jeszcze raz jak wygląda gniew Boga na izraelitów, powiedział że im nie wybaczy bo nie zasłużyli, ale kiedy oni zmienili swoje postępowanie wybacza :) złamał swoje słowo bo ważniejsze dla niego było miłosierdzie

 22. Gucio Odpowiedz

  15 listopada 2019 at 18:28

  Dlaczego ten las nie jest jeszcze lasem miejskim? Halo? Władze miasta?

  • Pszczólka Maja Odpowiedz

   15 listopada 2019 at 21:16

   Gucio jest wieczór, nie siedz na forum może lepiej zapiął byś mnie w kakaowe oko ?

   • obserwator Odpowiedz

    15 listopada 2019 at 23:08

    Idź do lasu i usiądź sobie na pniaku… :)

 23. Janusz Odpowiedz

  16 listopada 2019 at 08:13

  Ludzie skąd u was w tyle jadu. O głupie drzewa chyba byście sobie oczy wydrapali.Wycinają i będą wycinać widocznie tak musi być.Oby tylko parku dzikowskiego nie wycieli.

  • John Odpowiedz

   16 listopada 2019 at 08:56

   Jaki jad, ja powiedziałem że nie będę juz Hejterem. Dużo przemyślałem swojego zachowania i było ono złe.
   Tak dużo się mówi i piszę o tym Hejcie. Jestm mi glupio i czuje sie z tym źle

   • nib Odpowiedz

    16 listopada 2019 at 11:31

    „Jestm mi glupio” – bo jesteś głupi i nic tego nie zmieni

   • Fotograf alimenciarz pijak Odpowiedz

    17 listopada 2019 at 16:18

    Hejtery ja jestem tu po to zeby z wami walczyc jestem teraz pijany ale wiem co pisze , zostaniecie zniszczeni a wtedy bedzie juz tak jak my tego chcemy . Odwalcie sie od nas zazdrosnicy . Zazdroscicie ze moj szef zarabia 12 tys miesiecznie i ma was w dupie . on nic nie musi on jest bogiem tylko takim malym

 24. smile Odpowiedz

  16 listopada 2019 at 17:03

  Redakcja czekała 25 dni na odpowiedź….a kiedy mieli odpisać?
  Jak bez przerwy tną!… :) :) :)

 25. pr. Odpowiedz

  16 listopada 2019 at 17:41

  Moja rodzina posiada lasy prywatne.Często pomagałem w pracach leśnych i wiem na czym to polega,a wy pseudo specjaliści od lasów nie macie zielonego pojęcia o gospodarce leśnej tylko ujadacie jak wiejskie burki pod płotem.

 26. ekolog z TBG Odpowiedz

  16 listopada 2019 at 19:32

  Znam wielu ekologów i z tego co mi wiadomo żaden nie jest przeciw całkowitej wycince drzew. To była by utopia. Drewno jest potrzebne, to ekologiczny bardzo dobry krajowy surowiec. Ekologom chodzi o to, że Lasy Państwowe wraz z częścią polityków zawłaszczyły lasy jako kolejne dobro polityczne gdzie można nawsadzać swoich do emerytury za bardzo dobre pieniążki i przywileje. Aby przerost zatrudnienia nie generował strat(dopiero od niedawna LP są na plusie – sprawdźcie sobie jak nie wierzycie) Lasy Państwowe i leśnicy mają w d. gdzie tną i co tną. Ich nie interesuje czy tną w najcenniejszym lesie Europy(Puszczy Białowieskiej) czy w malutkim starym lasku otoczonym miastem (Tarnobrzeg) mają swoje niezaskarżalne plany których się trzymają i niestety tną zgodnie z obowiązującym prawem na które oczywiście mają ogromny wpływ. Pomyślcie, Zwierzyniec to tylko 0,86% powierzchni całego Nadleśnictwa Nowa Dęba. Nikt nie protestuje, nie zakazuje LP ciąć gdzie indziej. Ludzie po prostu chcą mieć gdzie zbierać grzyby, spacerować a przede wszystkim oddychać czystym powietrzem. Chyba żaden zwolennik wycinania lasów nie zaneguje tego, że drzewa tworzą tlen i oczyszczają powietrze którym oddychamy.

 27. Mieszkaniec Odpowiedz

  16 listopada 2019 at 22:55

  Popieram leśników.Od lat dbają o lasy a zalesienie kraju wzrasta.Nie trafiają do mnie argumenty tzw ekologów.Bujaja w obłokach a ich postawa w zależności od tego kto rządzi przyprawia mnie o mdłości

  • Tomasz grzybiarz Odpowiedz

   17 listopada 2019 at 08:44

   Leśnicy dbają głównie o własną kieszeń ze średnimi zarobkami ok 9 tys miesięcznie. Komentarze leśnych ludków i ich rodzin że wszystko jest dobrze można miedzy bajki włożyć. Wystarczy wejść do obojętnie którego lasu. Jestem starym grzybiarzem i od lat obserwuję jak moje wspaniałe miejscówki po prostu znikają, są wycinane do gołej ziemi, głęboko orane i ogradzane kilometrami siatki. Kogo bym w lesie nie spotkał to każdy jest załamany tą sytuacją. Więc nie pierd….cie, że jest lepiej. Widać „Mieszkańcu”, że dano w lesie nie byłeś, zdjęcia w galerii pokazują jak to jest super…

   • ale Odpowiedz

    17 listopada 2019 at 17:17

    Z takim zamiłowaniem nie wyuczyłeś się na leśnika i teraz resztę życia będziesz zżynał się, zazdrościł i uskarżał na swój los.Nie pomoże nawet płacz skoro głupiś był w ten czas.

 28. Mieszkaniec Odpowiedz

  17 listopada 2019 at 09:04

  Meble i inne elementy domu to byście chcieli ekologiczne czyli z drewna najlepiej nielakierowanego.To jak mieć to wszystko nie prowadząc gospodarki leśnej.Źenujace

  • John Odpowiedz

   17 listopada 2019 at 10:15

   Jażem kiedyś meble takie stare pociał siekierką i włozyłem do pieca. Miałem palenia na tydzień.
   Zrobiłem dobrze czy nie ? mam nadzieje ze przemnie nie wytno więcej zwierzyńca

   • Fotograf alimenciarz pijak Odpowiedz

    17 listopada 2019 at 16:22

    Ja tez zbieram stare meble na wysypiskach tylko zadko nimi pale bo ja umeblowalem nimi swoje mieszkanko , nie balem sie ze komornik mi je za alimenty zabierze i wbrew pozorom sa nawet fajne , brak drzwiczek dodaje im uroku . musze juz leciec kochani bo jestem pijany i oddalem mocz w spodnie a nie chce zeby smierdzialo odemnie w urzedzie w poniedzialek wiec biegne nad zalew zrobic pranie

 29. pr. Odpowiedz

  17 listopada 2019 at 15:43

  Przypomnijcie sobie jak PO chciało sprywatyzować Lasy Państwowe.Jak by się im to udało,to lasów już by nie było,jak większości zakładów produkcyjnych i fabryk.

 30. obywatel Odpowiedz

  17 listopada 2019 at 20:52

  Ilu tu podnoszących głos (raczej skowyt) – pełną gębą wypowiadają się
  o nie swojej własności – oho ilu komunistów chcących decydować o cudzej własności – lasy Państwowe są właścicielem i niech robią co chcą
  a nie jacyś stalinowcy ukryci pod płaszczykiem ekologii.
  Jakoś nikt głośno nie protestował jak pod plac czerwony wycinano stare drzewa
  itd.

  • Do obywatela Odpowiedz

   18 listopada 2019 at 07:12

   Jak obywatel pamięta roboty na placu czerwonym i wycinke drzew to jest z epki girka i niczego się nie nauczył

   • ale Odpowiedz

    18 listopada 2019 at 09:58

    Epoka „girka” to lata siedemdziesiąte nie lata dziewięćdziesiąte (brukowanie placu) – „wyuczony palancie”

 31. Do obywatela Odpowiedz

  18 listopada 2019 at 11:33

  Głos ale tylko mnie utwierdza kto jest tym obywatelem Oczywiscie przedstawiciel ugrupowania tropiacy wszystkich kto do niego nie należy. Szacun andrzejkowe i. krzysiowe i mariankowe dzieci. Cieszcie się zwycięstwem i nie piszcie na tym forum

  • obywatel Odpowiedz

   18 listopada 2019 at 14:23

   Nie pij zanim zasiądziesz do klawiatury – za Gierka pełno było drzew zanim powstał plac czerwony i na słynnym skwerze (Sikorskiego z Kopernika) tez były drzewa i krzewy a że pamiętam epoka Gierka to co innego – takie samo zakłamanie jak i teraz. Dodam, że wszyscy mnie nie interesują i niech robią co swoje na swojej prywatnej własności bo to jest ich i są tam gospodarzami
   a nikt nie wie lepiej niż dobry gospodarz.

 32. obiektywny Odpowiedz

  18 listopada 2019 at 14:35

  Mam nadzieję, że Szyszko szybko zabierze do siebie swoich znajomych, którzy wycinają lasy….

 33. Ss Odpowiedz

  27 listopada 2019 at 18:08

  Niestety już po lesie – poprawią „obwodnicą” i po lesie – po prostu nie da się ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>