Mastalerz obiecuje pomoc niepełnosprawnym sportowcom (fotoreportaż oraz video)

– Dostrzegam sportowców, dla których sport jest zarówno przyjemnością jak i kwestią aktywnego życia – powiedział Norbert Mastalerz, prezydent Tarnobrzega, podczas poniedziałkowego spotkania z niepełnosprawnymi zawodnikami. – W końcu nie będziemy traktowani jak sportowcy drugiej kategorii – dodał Rajmund Zięba, prezes IKS-u.

To było pierwsze, oficjalne spotkanie członków tarnobrzeskiego Integracyjnego Klubu Sportowego z władzami miasta. – Od czterech lat organizujemy zawody tenisa stołowego dla najlepszych w Polsce zawodników na wózkach. Poprzedni prezydent miał patronat nad tymi zawodami, ale nigdy na nich się nie zjawił – opowiadał Zięba. – Myślę, ze teraz zmieni się podejście do sportu uprawianego przez osoby niepełnosprawne, bo jest to zarówno rehabilitacja, hobby jak i profesjonalizm – dodał.

Kilka dni temu wprowadzono poprawki do regulaminu przyznawania nagród i stypendiów dla sportowców. Zmiany te zrównują sportowców – amatorów i sportowców niepełnosprawnych z zawodnikami licencjonowanymi, co skutkuje możliwością otrzymywania nagród i stypendiów przez wszystkich sportowców.

– Będę wspierał Państwa działania, które sławią nasze miasto zarówno w Polsce jak i na arenie międzynarodowej – powiedział Mastalerz. – Rozważam taką sytuację, aby wysokość dotacji na poszczególne kluby była poszerzana o możliwość przyznawania części środków stypendialnych bezpośrednio do dyspozycji klubów, czy stowarzyszeń, abyście Wy decydowali, kto jest najbardziej uprawniony do otrzymania tych pieniędzy.

– Nowa ustawa wyrównuje szanse dla wszystkich, a zawodnicy bez względu na stopień sprawności będą oceniani za wyniki – komentował prezes Zięba. – Tak jak każdy klub potrzebujemy środków na to by funkcjonować. Kilku naszych sportowców to profesjonalni zawodnicy ( tenisiści stołowi Maciej Nalepka, Krzysztof Żyłka i Karolina Pęk mają szansę na udział w paraolimpiadzie Londyn 2012, przyp. red.), którzy żeby zdobywać medale dla miasta na prestiżowych imprezach, potrzebują profesjonalnego treningu, podobnie jak zawodnicy sprawni.

KONIEC Z BARIERAMI ARCHITEKTONICZNYMI?

– Jeszcze w tym miesiącu w strukturze władz miasta znajdzie się pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych, który będzie miał za zadanie przygotowanie kompleksowych rozwiązań dotyczących likwidacji barier architektonicznych i  komunikacyjnych na terenie miasta – zapowiedział Prezydent.

Foto&video: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content