Książki w komputerze, a nie w czytelni

Już nie spędzając godziny w czytelni, lecz w domu przed monitorem swojego komputera, będzie można przeglądać archiwalne zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu. Placówka właśnie rozpoczęła digitalizację zbiorów, czyli przerabianie ich na formę cyfrową.

Dzięki digitalizacji najstarsze zbiory zostaną udostępnionej szerszej grupie czytelników za pomocą Internetu. Książki, pamiętniki czy czasopisma będzie można przeglądać za pośrednictwem strony internetowej biblioteki. Jak mówi Stanisława Mazur, dyrektor tarnobrzeskiej placówki, wiele cennych pozycji, którymi dysponuje biblioteka jest w bardzo złym stanie i udostępnianie ich czytelnikom w tradycyjny sposób, nie jest już możliwe. Dzięki cyfrowej archiwizacji czytelnicy będą mogli o każdej porze dnia czy nocy przejrzeć na przykład archiwalne numery Tygodnia „Siarka”.

– Digitalizację zaczęliśmy właśnie od „Siarki”. Później zajmiemy się zbiorami, które prezentują działalność miasta, tutejszego środowiska i ludzi, którzy są związani z Tarnobrzegiem. Mamy już wstępną umowę z tarnobrzeskimi fotografami, którzy obiecali, że udostępnią nam swoje archiwalne fotografie – dodaje Stanisława Mazur.

Biblioteka digitalizuje nie tylko swoje zbiory, ale także świadczy tę usługę wszystkim zainteresowanym. – Mamy przygotowany cennik i każdy może przynieść do nas swoje prywatne zbiory, a my przerobimy je na formę cyfrową – wyjaśnia dyrektorka.

W najbliższym czasie tarnobrzeska placówka będzie także starała się o włączenie do Federacji Bibliotek Cyfrowych, która umożliwia przeszukiwanie zasobów wszystkich bibliotek znajdujących się w tej sieci, których obecnie jest sześćdziesiąt dwie.

Koszt przystosowania Miejskiej Biblioteki Publicznej do digitalizacji, to około 12 tysięcy złotych.

Foto i źrodło: Agata Rybka/UM

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content